28.03.2017 09:05


Neohleduplní návštěvníci ničí silně ohrožené koniklece velkokvěté

Autor: Marta Svačinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přírodní rezervace Kamenný vrch je každé jaro obsypaná tisíci květy konikleců velkokvětých a návštěvníků obdivujících tyto fialové rostliny. Ekologové uvádějí, že v lokalitě na kraji Brna s rozlohou dvanácti hektarů roste přes padesát tisíc těchto silně ohrožených květin. Ne všichni návštěvníci se zde však chovají ohleduplně a populaci konikleců někdy dokonce ničí.

Fialové květy koniklece velkokvětého každoročně přilákají celé zástupy návštěvníků. FOTO: Marta Svačinová.

Brno - Rezervace Kamenný vrch je volně přístupná. Zejména v době květu koniklece velkokvětého se v ní vystřídají celá procesí. Konikleci se tam ale daří i přes neobyčejný zájem návštěvníků. Tato silně ohrožená rostlina v rezervaci na okraji Brna tvoří největší populaci na světě. 

Ne všichni návštěvníci však respektují výzvy ekologů umístěné na četných tabulkách po celém areálu a šlapou mimo cestičky, venčí psy a lehají si mezi koniklece. „Množství návštěvníků samo o sobě negativním faktorem není,“ vysvětlil referent oddělení ochrany přírody a krajiny Jihomoravského kraje Jaroslav Knotek. „Zásadním ohrožujícím faktorem je jejich morálka a nerespektování nastavených pravidel tohoto silně přetěžovaného území,“ dodal.

Každá chráněná lokalita má podle jeho slov určitou hranici únosné návštěvnosti. Při jejím překročení nezbývá, než ji regulovat a omezit tak negativní jevy s ní spojené. Kromě obdivovatelů konikleců v době květu lokalitu podle svých časových možností navštěvují i jednotliví pracovníci oddělení ochrany přírody a krajiny. „V současnosti pravidelné hlídky neprovádíme. Není to v našich časových ani personálních možnostech,“ řekl Knotek. Při dohledu spolupracují s ekologickým sdružením Rezekvítek a někdy dokonce i s městskou policií.

„Na chlupaté květy konikleců se sem jezdíme dívat každé jaro. Nevím, jestli je pro ně dobré, že je tu pokaždé víc a víc lidí,“ říká kolemjdoucí Kateřina Kašparová. „Sama ale zrovna stojím mezi květy a nemůžu za to odsuzovat ostatní,“ přiznává. Podle Knotka v případě přírodní rezervace Kamenný vrch není problém ve velikosti jednotlivých zásahů, ale spíše v jejich dlouhodobém trvání. „Návštěvníci nadměrně zatěžují části ploch sešlapáním, ježděním na kolech, vydupáváním a zválením vegetace, nebo například také neodklízením exkrementů při venčení psů,“ uvedl Knotek.

Po právní stránce je znění základních i bližších ochranných podmínek přírodní rezervace Kamenný vrch dostačující. „Bohužel, řada návštěvníků nebude respektovat jak stávající, tak ani jakákoliv jiná opatření,“ okomentoval Knotek. Podle jeho slov se jedná o obecný problém týkající se úrovně etického chování části společnosti nejen k přírodě.

Klíčová slova: koniklec velkokvětý, Kamenný vrch, příroda, rezervace, ohrožený druh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.