04.03.2016 21:57


Nepijí mléko a nejí vejce, na Veganfestu řeknou proč

Autor: Martin Čech | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Proč je podle veganů špatné pít kravské mléko, jíst vejce a med nebo kupovat kožešinu či palmový olej se lidé dozví na dalším ročníku festivalu o etickém způsobu života. Aktivisté z Kolektivu pro zvířata letos pořádají už pátý ročník dvoutýdenního maratonu přednášek, ve kterém se lidé mohou dozvědět, jak svůj spotřebitelský život učinit etičtějším nejen v jídelníčku.

Brno – Přednášky na téma veganství, tedy etický a zodpovědný přístup k životu, jsou od zítra k vidění ve velkém sálu kavárny Café Práh vedle Galerie Vaňkovky v Brně. Právě tam budou dva týdny prezentovány výhody a úskalí rostlinné stravy na každoročním festivalu Veganfest. Ten už pátým rokem organizují aktivisté z Kolektivu pro zvířata. Dnes akci zahájí benefiční koncert ve Vegalité. 

Jedna z nejoblíbenějších přednášek je od vrcholových sportovců ze skupiny Vegan Fighter. Na fotografii mluví thaiboxer a kickboxer Jan Müller | Foto: Kolektiv pro zvířata

Přednášející na Veganfestu chtějí dokázat, že veganství je nejen ohleduplné ke zvířatům, ale také zdravé. Polovinu března postupně aktivisté prodiskutují desítky témat. Dlouholetí vegani dají rady začátečníkům, sportovci sportovcům a matky rodičům. „Nejvíce návštěvníky zajímají vrcholoví sportovci ze skupiny Vegan Fighter. Velký zájem je o rodičovskou diskuzi. Rodiče tam mluví o svých zkušenostech se stravou ale i výchovou dětí podle veganské etiky. Na Veganfestu letos bude také divadelní dílna pro děti se snahou nacházet alternativní konce pro klasické pohádky s cílem ochrany zvířat,“ uvedla aktivistka z Kolektivu pro zvířata Markéta Musilová. Jelikož je festival v Brně už po páté, pořadatelé se snaží přicházet s novými tématy. Od loňského roku jsou dokonce zveřejněny záznamy ze všech přednášek.

Kromě známých argumentů pro veganství jako otázka konzumace mateřského mléka krav či vajec nosnic nebudou nevynechána ani témata jako med, vitamín B12 nebo kožešiny. Na ty má přednášku Marek Voršilka z aktivistické skupiny OBRAZ – Obránci zvířat. Těm se včera díky jejich kampani podařilo přiblížit k zákazu chovu zvířat výhradně pro kožešinu. Dvacet zákonodárců totiž ve čtvrtek předložilo zákon, podle kterého by do konce roku 2018 měly kožešinové farmy zmizet. „Návrh je zcela podle našich představ, jsme rádi, že se naše mnohaměsíční práce vyplatila. Petici pro zákaz chovu kožešinových zvířat podepsalo více než třicet tisíc lidí,“ sdělil aktivista z Obránců zvířat Voršilka. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je pro zákaz sedmdesát procent lidí. Jen norků a lišek je pro jejich srst v České republice usmrceno na dvacet tisíc ročně. Celkový počet zvířat na celém světě, které každý rok zahynout kvůli masu, mléku a vejcím je však více než šedesát miliard.

Etický způsob života však nespočívá jen ve vztahu ke zvířatům. I proto Veganfest nabídne přednášky o poslední dobou velmi diskutovaném palmovém oleji nebo o uvědomělé spotřebě a nulovém odpadu v domácnosti. „Veganství vychází z myšlenky ubližovat co nejméně. To se vztahuje i na životní prostředí. Proto jsme zařadili přednášky o odpadu nebo palmovém oleji, který má obrovský dopad na tamní živočichy,“ zmínila Musilová. Program nebude pouze v sále Café Práh. Workshopy vaření či výroby kosmetiky budou ve Skleněné louce. O palmovém oleji se bude mluvit v Bajkazylu.

Veganfest není jediná aktivita Kolektivu pro zvířata. Minulý rok se například někteří z členů nechali na náměstí Svobody v Brně označit žhavým železem s číslem 269, které odkazuje jednak k anonymnímu číslem označenému zvířeti ve velkochovu, ale také k organizaci 269, které se angažuje za práva zvířat po celém světě. O měsíc později zase demonstrovali před Národní výstavou hospodářských zvířat na brněnském výstavišti, kde se členové navzájem nabízeli v řetězech návštěvníkům jako otroci, čímž chtěli poukázat na komodifikaci zvířat, tedy proměnu živých bytostí na zboží. Náklady na festival jsou placeny z příspěvků pro Kolektiv pro zvířata a ze sbírky přímo na Veganfestu a z jeho benefičních koncertů.

Klíčová slova: Brno, veganství, pozvánka, veganfest, práva zvířat, aktivismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.