03.05.2013 20:36


Nepodceňovat se a klidně při výběru podprsenky pátrat po košíčku G

Autor: Anna Barochová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Zapínání za krkem, příliš malý košíček či velký obvod - to je několik ukázek špatně vybrané podprsenky. Podobných příkladů jsou na ulicích tisíce, protože až osmdesát procent žen si podprsenku neumí správně vybrat. „Pokud však jednou obléknete tu správně padnoucí, vždycky už potom poznáte rozdíl," říká Klára Doubková ze společnosti Caresse, která se snaží v této oblasti šířit osvětu přímo v obchodě, a to jednou za čas skrze takzvané braffittingy, kde ženám určí správnou velikost podprsenky.

Jak poznám, že mi podprsenka nesedí?

Nejjednodušší je zkusit si poskočit. Pokud se vám ňadra dostanou ven horem či spodem nebo jen musíte podprsenku upravit, máte špatnou velikost. Dalším receptem je zvednout ruce nad hlavu a zatáhnout za středovou část podprsenky nahoru. Pokud to jde a vytáhnete ji, zase máte špatnou.  Nakonec můžete ještě zkusit shodit ramínka a podívat se, jestli vám ňadra výrazně nepoklesnou. Váhu prsou má držet konstrukce košíčků. Ramínka slouží k tomu, aby podprsenku dotvarovaly, nikoliv nesly.

Co se stane, když podprsenku drží jen ramínka?

Když se tak stane, ňadra nejsou zvedána nahoru konstrukcí košíčků, ale visí na ramínkách. To způsobuje otlaky na ramenou a nutí k neustálému utahování ramínek, aby poprsí mělo kýžený tvar. V důsledku se však volný obvod na zádech posouvá nahoru, často až za krk.

Jaký je správný obvod?

Obvod by měl obepínat tělo. Většina žen si změří obvod hrudníku pod ňadry a podle toho vybírá podprsenku. Je však třeba odečíst až deset centimetrů podle hloubky podkožního tuku, pak máte správný obvod.  ¨

Jak vypadá rozdíl mezi 75B (vlevo) a 60H (vpravo), zdroj: Caresse

Nebude se mi pak podprsenka zařezávat?

Se správným košíčkem by se neměla moc zařezávat. Obvod bude díky němu vodorovně, tedy na místě, kam patří. Možná se malé faldíky vytvoří, ale obecně je výsledný dojem mnohem hezčí, než když se obvod posunuje za krk, a zařízne se ještě našikmo pod paží. Navíc podprsenka má být po stranách široká a celý obvod má být vyroben z pevného materiálu, aby se tlak rozložil. Díky tomu se nic výrazně nerýsuje.  

Jak si vybrat správný košíček?

Ženy se snaží napasovat asi do dvaceti velikostí, ale možných kombinací jsou stovky. Je třeba nebát se sáhnout po velkém košíčku, který zakrývá celé ňadro a ne jen jeho část. Omezení je ale i v obchodech, kde často těžko seženete běžné velikosti, jako je obvod 70 s košíčkem D, E či F. Obvod 60, který je také častý, je prakticky nesehnatelný. Špatně vybraný košíček má kostice jinde, než mají být, a podprsenka je nepohodlná, protože obvod nahrazuje chybějící část košíčku.  

Kde mají kostice správně být?

Pokud končí kostice v měkké tkáni prsa, mohou vytvořit modřinky a tlačit. Je třeba, aby se kostice opíraly přímo o hrudník, a seděly přesně pod ňadry. Správně umístíte kostici, pokud vložíte ruku pod ňadro, nadzvednete mírně dopředu a zároveň zatáhnete za vnější kraj kostice směrem lehce dozadu. 

Nejčastěji kupovaná velikost je 75B. Už jste potkala ženu, která by této velikosti odpovídala? 

Znám jen jednu, a to svou matku. V obchodě jsem ženu s touto velikostí nikdy neměla. 

Klíčová slova: podprsenka, velikosti, jak vybrat

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.