14.04.2012 01:07


Nestárnoucí členové skupiny Mňága a Žďorp roztančili Zámecký klub

Autor: Lucie Bradová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Kulturní zařízení v menších městech a na vesnicích poslední dobou bojují o každého diváka. Nejinak je tomu v Hranicích na Moravě. Místní Zámecký klub se dlouhodobě potýká se slabou návštěvností, kterou způsobuje nejspíše nedostatečná orientace na mladší publikum. Čtvrteční večer dokázal, že sázka na známější jména a nestárnoucí melodie se může vyplatit. Mňága a Žďorp přilákala na svůj koncert diváky takřka všech věkových kategorií.

Hranice na Moravě Kapela Mňága a Žďorp oslavila na začátku dubna své pětadvacáté narozeniny a při této příležitosti vydala další album, tentorkát plné cover verzí největších hitů z historie skupiny. Na podobě alba s příznačným názvem Dáreček se ovšem nepodílela samotná Mňága, ale známé české skupiny jako například Wohnout, Tata Bojs či Kryštof, které známé hity valašskomeziříčské skupiny znovu nazpívaly a zaranžovaly.

Kromě oslav narozenin skupina stále koncertuje. „Ve středu jsme hráli v Erfurtu. To je takové menší město v Německu,“ vypráví frontman skupiny Petr Fiala. Jejich čtvrteční koncert v Hranicích přilákal dav nadšených diváků, kteří do posledního místa zaplnili prostory Zámeckého klubu. Po pár písničkách z novějších alb musel být koncert na pár minut přerušen kvůli vyřešení technického problému. Poté už ale zazněly největší hity, při kterých společně s kapelou zpívala i většina lidí v hledišti. Skladby jako Měsíc či I cesta může být cíl nemusel Petr Fiala ani zpívat, stačilo nastavit mikrofon směrem k divákům, protože většina z nich znala každé slovo.

Některé písničky Mňága převzala od ostatních interpretů. „Například hitovka Nagasaki Hirošima pochází z pera našeho kamaráda zpěváka Karla Plíhala,“ podotýká Fiala. Texty Mňágy a Žďorp také často reflektují zajímavé životní zkušenosti ze života jejích členů. Píseň s názvem 17B vznikla během pobytu Petra Fialy v psychiatrické léčebně v Kroměříži. „Nedávno jsem se tam byl podívat. Zámecký park je pořád stejný, stejně tak i léčebna.“ Původem valašskomeziříčská kapela se v současnosti skládá z členů, kteří pocházejí z různých koutů republiky. Od úplného počátku působí v kapele Mňága a Žďorp jen Petr Fiala a kytarista Martin Knor.

Diváci v Hranicích na závěr nenechali kapelu po vynikajícím koncertu jen tak odejít a vyžádali si ještě několik přídavků. Vystoupení se tak vydařilo na jedničku. „Nikdy jsem ještě Mňágu na živo neslyšel. Tohle byl pro mě bezvadný zážitek. Příště by mohli v klubu ještě trochu vylepšit kvalitu zvuku, ale to je maličkost. Zážitek to byl vynikající a už se těším na další takový koncert,“ potvrzuje student Zdeněk Zapata.

Klíčová slova: koncert, Mňága a Žďorp, Hranice, diváci, návštěvnost

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.