20.03.2020 17:02


Netflix sníží kvalitu videí, předplatitelé změnu zatím nepociťují

Autor: Denisa Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Streamovací služba Netflix sníží kvalitu videí v zájmu zachování hladkého fungování internetu. Užívání internetu celosvětově v posledních týdnech stouplo, jelikož čím dál víc lidí pracuje z domova a vyhýbá se vycházení na veřejnost. Podle americké společnosti budou omezení trvat třicet dní. Uživatelé zatím větší změny nezpozorovali. 

Netflix. Zdroj: Pixabay

Brno – Americká streamovací společnost Netflix sníží rychlost a kvalitu přenosu svých videí asi o pětadvacet procent. Netflix to oznámil včera, poté, co šéf průmyslu Evropské unie Thierry Breton naléhal na streamovací platformy, aby snížily kvalitu svých videí a zabránily tak přetížení internetu. Ten je přetížen lidmi, kteří pracují z domova kvůli šíření koronaviru. Videa představují podstatnou část údajů o internetovém provozu. Omezení mají podle společnosti trvat třicet dní.

Podle softwarového specialisty Martina Bruny bylo snížení kvality videí jediným možný řešením. Pokud by totiž Netflix nesnížil kvalitu videí, musel by omezit počet uživatelů, jinak by se jim sekal obraz. Pokud by stávající situace trvala déle, mohl by Netflix rozšiřit datacentra a vybudovat lepší distribuční síť, uvedl Bruna. 

Čtyři z pěti oslovených předplatitelů ovšem zatím změnu nepociťují. Jako obyčejný uživatel jsem změnu nezpozoroval, uvedl student Miroslav Hanus. Pokud by streamovací služba snížila kvalitu videí ještě více, tak by v krajním případě lidé uvažovali o zrušení předplatného. Záleží na tom, jak moc by Netflix kvalitu videí snížil a taky na tom, jestli by za to svým předplatitelům něco nabídl, například snížení ceny za balíček Premium, uvedl další z předplatitelů Tomáš Horníček. 

K podobnému kroku dnes přistoupil i videoserver Youtube. Firma dočasně nastaví standartní rozlišení všech videí ve výchozím zobrazení v zemích Evropské unie. Vyšší rozlišení půjde však stále aktivovat ručně. Lze předpokládat, že k podobnému kroku v dohledné době přistoupí i další služby. Podle Martina Bruny ale není vyloučeno, že některé z nich, jako například Twitch (platforma určená pro živé vysílání, pozn. red.), mohly tato opatření již dávno provést bez našeho vědomí.

Netflix nabízí přístup k filmům, seriálům a televizním pořadům na tabletech, chytrých telefonech, počítačích a herních konzolích. V Česku je služba přístupná od roku 2016, ale teprve od října minulého roku funguje v češtině. Momentálně čítá asi 167,1 milionu přeplatitelů, což je meziročně o dvacet procent více. Přesný počet českých předplatitelů není známý. Podle odhadů bych jich mohlo být přes sto tisíc.

Netflix v Česku nabízí tři druhy předplatného. Jednotlivé druhy předplatného se liší podle toho, na kolika zařízeních můžete streamovat zároveň. Za nejlevnější z nich uživatelé zaplatí 199 korun měsíčně. 

Klíčová slova: Netflix, Youtube, streamovací služba, seriály, filmy, internet, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.