10.03.2018 16:07


Netradiční oslava Mezinárodního dne žen – lidé se na procházce centrem Brna seznamovali s historií ženského hnutí na Moravě

Autor: Martina Moresová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Eliška Machová a Marie Steyskalová. Tato dvě jména se skloňují večer 9. března nejvíce. Obě ženy totiž patřily mezi nejvýznamnější Brňanky zasazující se o ženská práva. A právě práva žen jsou tématem vzdělávací procházky k Mezinárodnímu dni žen. Skupina lidí se vydává do centra Brna, aby se dozvěděla více o slavných brněnských ženách.

Organizátorka Eva Bartáková čeká na účastníky procházky. Foto: Martina Moresová

Brno – Mezinárodní den žen se sice slaví 8. března, ale procházka s názvem Kudy šlo ženské hnutí v Brně se konala v pátek, o den později. Zhruba třicet lidí stojí na rohu ulice Gorkého a Úvozu před Ženskou útulnou a poslouchá výklad historičky Hany Krutílkové o Elišce Machové. Historička se o této ženě zmíní ještě několikrát, než zakončí svůj přednes na Zelném trhu. Organizátorky nepodceňují chladné březnové počasí a přítomným ženám a mužům nabízejí horký čaj.

Účelem procházky je obeznámit posluchače s historií ženského hnutí od 90. let 19. století do roku 1914. Podle jedné z organizátorek Evy Bartákové ze společnosti NESEHNUTÍ se o významných československých ženách téměř nemluví. „Je důležité si tyto ženy připomínat. Já osobně nejvíce obdivuji Elišku Machovou. Bez její neústupnosti by stovky možná tisíce žen nezískaly vzdělání nebo by byly vykořisťovány zaměstnavateli,“ sděluje Bartáková.

 Ženy se tehdy nesměly aktivně účastnit politických schůzí, ovšem mohly se jich zúčastnit jako hosté. „Výsledkem těchto snah byla Ženská útulna, kterou založila Eliška Machová. Útulna sloužila jako sirotčinec, dívčí penzionát a ženy sem docházely na kurzy vaření či šití. Zakladatelka Machová byla emancipovaná učitelka a první žena na Moravě, která podala petici za volební právo žen v roce 1904,“ popisuje Krutílková. Záměr Machové neprošel. Volební právo ženy v Československu získaly až v roce 1920. Eliška Machová vystupovala i jako jednatelka ženského spolku Vesna, který je další zastávkou na procházce.

Na Údolní ulici před sídlem Vesny průvodkyně pokračuje ve výkladu. Záhy ji však přeruší rozčílená žena, protože jí skupina zatarasila cestu. Lidé ihned ustupují, aby žena pronášející nevrlé poznámky mohla projít. Poté si účastníci vymění pár rozpačitých úsměvů a přesunují se do Jurkovičovy jizby ve Vesně.

Uvnitř starobylého pokoje se slova ujímá dlouholetá zaměstnankyně Vesny Libuše Kodešová. Stojí zde dvě malé postele, poličky, stůl a židle. Pokojík dívčího penzionátu navrhl architekt Dušan Samuel Jurkovič. „Dušan Samuel je má velká láska. Jeho díla jsou úžasná a známá díky barvám, na kterých si Jurkovič zakládal. Tento pokojík byl původně celý červený, ale za socialismu se nábytek přebarvil, aby déle vydržel,“ popisuje Kodešová a ukazuje na stoly a židle natřené světle hnědou barvou.

Obdivovatelka Jurkoviče však nezůstává jen u slavného architekta a seznamuje nás s historií Vesny. Z původně pěveckého sboru vzniklo vzdělávací zařízení pro dívky. „Vesna nabrala úžasnou sílu v podobě dvou dam, Elišky Machové a Marie Steyskalové. Díky Elišce Machové se ředitelem Vesny stal František Mareš, ten rozšířil školu o 13 budov,“ říká Kodešová. Vesna se tehdy natolik proslavila, že pracovní poptávka vyhledávala a upřednostňovala absolventky této dívčí školy.

Další slova průvodkyně Kodešové patří Marii Steyskalové. „Tato skvělá žena pečovala o vzdělání českých dívek. Byla výborná učitelka a především organizátorka. Zařídila pro své chovanky letní byt v chorvatské Crikvenici,“ říká. V tomto momentě ji přerušuje jeden z účastníků, který budovu v Chorvatsku navštívil. „Letní byt české školy je mezi místními známý. Marie Steyskalová tam má dokonce bustu,“ popisuje muž.

Procházka pokračuje kolem Červeného kostela, mine demonstraci a přes náměstí Svobody míří na Zelný trh. Pomalu se stmívá a Hana Krutílková na poslední zastávce představuje program první oslavy Mezinárodního dne žen v Brně. „Ženy společně zpívaly písně práce a svobody. Debatovaly o politických právech a všeobecné rovnosti,“ ukončuje svůj výklad historička.  

Klíčová slova: MDŽ, Brno, ženy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.