06.05.2019 19:39


Neustále se rozvíjím, kouření trávy mě v normálním životě neomezuje

Autor: Marie Kolajová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Marihuanu poprvé zkusila ve čtrnácti letech. Podle vlastních slov s ní má převážně dobré zkušenosti. Pracuje a studuje vysokou školu. Jejím životním mottem je: "Buď tím úspěšným huličem, o kterým tvoji rodiče tvrdí, že neexistuje."

Ilustrační fotografie. Foto: Marie Kolajová.

Brno  Jednadvacetiletá dívka kouří s přestávkami marihuanu už sedm let. Poprvé ji zkusila ještě na základní škole. Myslí si, že pokud člověk nemá nějaké psychické problémy, joint mu neublíží. Vzhledem k tomu, že tématem rozhovoru jsou drogy, přeje si zpovídaná osoba zůstat v anonymitě. S autorkou se znají osobně. Článek je součástí balíčku materiálů, jehož prostřednictvím se redakce Stisku pokouší pohlédnout na konzumaci marihuany z různých úhlů pohledu.

Kdy jsi poprvé zkusila marihuanu?

Poprvé jsem měla trávu asi ve čtrnácti letech, ještě na základní škole. Kluci z vyšších ročníků už hulili docela dlouho a pořád mi o tom vyprávěli. Tak jsem si řekla, proč to nezkusit. Buď se mi udělá špatně nebo dobře a uvidím. Měli jsme ji tehdy ve skle, což je jeden ze způsobů, jak se tráva kouří. Kluci mně to naštěstí nenechali přehnat, takže to bylo super.

Proč jsi u toho zůstala?

Protože mi na tom nepřijde nic špatnýho ani škodlivýho. Nestává se mi, že se zkouřím a nic nedělám. Někdy se přihodí, že má člověk po trávě chuť nic nedělat. Když to ale přemůže, tak je schopný dělat to, co všichni ostatní. A k tomu má ještě dobrou náladu. 

Vidíš v tom jen pozitiva?

To ne. Mám pár kamarádů, u kterých to nebylo dobrý. Zkouřili se, nic nedělali a postupem času se z nich stali flákači. Na druhou stranu vidím sama na sobě, že někdy mě to právě spíš nakopne. Jelikož se považuju za tanečnici, tak můžu říct, že mě tráva rozvíjí v tanci. Napadají mě lepší pohyby a slyším jinak hudbu. Dokážu si představit, že kdybych byla třeba malířkou, tak by mi to taky pomáhalo. Jsem přesvědčená o tom, že díky marihuaně se rozvíjí kreativita.

Kolik tě to tak stojí?

Gram stojí většinou kolem dvou stovek. Vystačí mi asi na pět dní.

Jaký způsob konzumace preferuješ?

Nejradši mám brka, teda jointy. Podle mě, když hulíš brko, tak si řídíš do jakýho stavu se dostaneš. Dáš si pár potahů a pak počkáš, co to udělá. Kdykoliv ho můžeš típnout. Pokud jsem ale třeba celej den v práci, přijdu domů a chci si odpočinout, tak si dám bong a vím, že mě to hezky uspí. Bong je taková velká trubka, ze které se tráva kouří přes vodu. Je to asi nejzdravější a nejúčinnější způsob hulení.

Ví tvoje okolí, a tím myslím rodinu nebo kamarády, že kouříš marihuanu? Jaký na to mají názor?

Mamka s taťkou to ví. Ze začátku se k tomu stavěli negativně, protože vyrůstali v jiné době. Teď jsou s tím v pohodě. Širší rodině bych se to ale neodvážila říct. Vzhledem k tomu, že většina mých kamarádů hulí, tak to neřeší. Kolegové to ví a nemají s tím problém. Nikdy bych nedošla zkouřená do práce.

Myslíš si, že budeš užívat marihuanu dál?

Rozhodně. Nemyslím si ale, že to budu přehánět tím stylem, že budu každej den hulit víc a víc. Teď mám nově řidičák a s tím přišla větší zodpovědnost. Dokud nad tím člověk má kontrolu, tak proč ne.

Můžou trávu kouřit všichni?

Ne. Jenom lidi, kteří na to mají hlavu. Pokud má člověk nějaký psychický problémy, často neví, kdy přestat. I když netvrdím, že tráva je droga, tak se může stát, že takovýhle lidi nebudou pak myslet na nic jinýho, než jak a kdy si koupí další trávu.

Jak vypadá dealování v Brně?

Zatím je to ještě dost jednoduchý. Policie to moc neřeší. Určitě o některých lidech ví. Ještě je nezatkli a čekají na správnej čas. Dealeři, od kterých kupuju já, si dávají pozor. Upřímně ale vím, že přijde den, kdy je někdo práskne. Brno je trávou prolezlý.

Měla jsi někdy problémy s policií?

Já osobně ne, ale moji kamarádi ano. Policie asi dostala echo, že někde jsou. Přitom ani nehulili. Strážníci za nima dojeli, vyskákali z auta a začali je prohledávat, bez toho aniž by jim něco řekli. Jeden z nich pak musel zaplatit pokutu, protože měl u sebe trochu trávy na sklo. Mně se akorát párkrát stalo, že za námi policie došla kvůli stížnosti, že hulíme. Tak jsme jim řekli, že to není pravda, a tak odjeli.

Povolila bys užívání marihuany v ČR?

Spíš ne. Navýšila by pak hrozně na ceně (směje se). Ale bez vtípků ano. Nevidím na ní nic špatnýho. Maximálně lidi, co mají duševní onemocnění, by ji neměli užívat.

Co si myslíš o tom, že marihuana otevírá dveře ostatním drogám?

To je podle mě blbost. Pokud jsi vždycky chtěla zkusit i něco tvrdýho, tak to, že zkusíš trávu, to neovlivní. Jde o člověka a jeho osobnost. Mně tráva připomíná alkohol. Přestože je marihuana nelegální a alkohol legální, přijde mi to srovnatelný. Je ti po obojím veselo nebo máš depku. Na trávě nemůžeš být závislá v pravým slova smyslu. Chybí ti sice ten stav, ale ne tráva jako taková. Stav ti může přivodit i to, že si najdeš dobrou práci, partnera nebo koníček. Nepotřebuješ k tomu trávu. Jenom ti to ulehčuje. Absťák jsem nikdy neměla. Proto není tráva vstupní droga, protože bych jinak měla zimnici, bylo by mně špatně a potřebovala bych ji pořád.

Máš strach z dlouhodobých následků, které užívání marihuany může způsobit?

Ani ne. Jeden z mých známých nedávno přestal hulit. Ptala jsem se ho, jestli se mu zlepšila paměť. Říkal, že ano, ale nebyl to žádnej závratnej rozdíl. Já jsem se naučila na zkoušky, i když jsem hulila. Spíš mi marihuana pomohla se na učení lépe soustředit.

Klíčová slova: marihuana, kouření, drogy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.