10.04.2012 07:17


Nevyužívaný pavilon doplácí na svou jedinečnost

Autor: Petr Janderka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Pavilon Z brněnského výstaviště patří mezi chlouby české architektury. Jeho unikátnost je však nevýhodou. Kvůli vysokým provozním nákladům a specifickému tvaru není mezi vystavovateli příliš oblíbený.

Brno Pavilon byl postavený v roce 1959 architektem Zdeňkem Denkem a okamžitě se stal dominantou celého výstaviště. Dnes, po více než padesáti letech, zažívá ústup ze slávy. Jeho největší přednosti - unikátní tvar a jedinečné dispozice - se staly přítěží. „Vystavovatelé chtějí hranaté pavilony. V kulatém prostoru nechce nikdo být na kraji u stěn. Pokud bychom vystavovali pouze uprostřed, užitná plocha se výrazně zmenší,“ řekl vedoucí odboru marketingu brněnských veletrhů Jaroslav Bílek.

Pavilon Z je dominantou brněnského výstaviště, Foto: Petr JanderkaDalší nevýhodou je složité vytápění. Ohřát pavilon o deset stupňů stojí desítky tisíc korun za den. Při veletrzích, kde nejsou využité všechny prostory, dostávají přednost zejména nové moderní pavilony. Velkou změnou byla výstavba a rekonstrukce pavilonů V a P v posledních deseti letech. Po jejich zprovoznění je zájem o zetko menší. „Daří se nám ho zaplňovat hlavně u velkých výstav, které probíhají v celém areálu, nebo mají specifické požadavky. Pravidelně jsou v pavilonu Z umístěny lodě, těžká technika, nebo v něm probíhají doprovodné programy. Ale i tak patří k nejméně využívaným pavilonům v rámci výstav,“ doplnil Bílek. Kvůli své monumentálnosti a velkému prostoru je však často pronajímán pro konference, koncerty či sportovní akce. „Díky obrovské ploše jsme v něm pravidelně pořádali největší dětský baseballový turnaj v Evropě,“ potvrdil předseda klubu Cardion Hroši Brno Tomáš Ovesný.

Pavilon Z místo obchodníků a vystavovatelů láká především milovníky architektury. Zástupci města Brna se ve spojení s veletrhy snaží propagovat i architektonickou hodnotu pavilonu a organizují jeho prohlídky. Areál výstaviště je zahrnutý do brněnského architektonického manuálu. Od září minulého roku tak návštěvníci mohou na několika okruzích obdivovat i tuto funkcionalistickou památku.

Klíčová slova: Výstaviště, BVV, Pavilon Z, Architektura

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.