12.05.2019 12:33


Nezaměstnanost na jižní Moravě klesla v dubnu na 3,4 procenta

Autor: Veronika Jelínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Úřad práce ČR v pátek zveřejnil aktuální údaje o nezaměstnanosti. Oproti loňskému dubnu klesl celorepublikový podíl lidí bez práce z 3,2 na 2,7 procent. Rekordní poklesy hlásí také úředníci v Jihomoravském kraji. Nejméně lidí bez práce zde žije na Vyškovsku a Blanensku, nejvyšší míru nezaměstnanosti nadále evidují na Znojemsku a v okresu Hodonín. 

Budova Úřadu práce v Brně

Brno - Míra nezaměstnanosti v Jihomoravském kraji klesla v dubnu na 3,4 procenta. Úřad práce eviduje na jihu Moravy aktuálně zhruba 29 tisíc uchazečů o zaměstnání. Oproti březnu se tak zdejší počet nezaměstnaných snížil o 0,3 procent, v porovnání s loňskem pak o celé jedno procento. Jižní Morava přesto zůstává krajem s třetí nejvyšší mírou nezaměstnanosti v republice.

Okresy Vyškov a Blansko se nadále drží pod celorepublikovými 2,7 procenty, podobně dobře je na tom také Brno-venkov či Břeclav. Naopak na Znojemsku klesla míra nezaměstnanosti těsně pod 5 procent. Evidují zde přes 3700 lidí bez práce a zhruba 1500 volných pracovních míst. Na Hodonínsku poklesl podíl nezaměstnaných z 5 na 4,4 procent. Okresem s třetí nejvyšší mírou nezaměstnanosti je pak Brno-město, a to se 4 procenty. Na skoro 11 tisíc nezaměstnaných osob zde připadá aktuálně zhruba 9600 volných pracovních míst.

Celorepublikově se nicméně množství pracovních nabídek zvýšilo. Jen v Jihomoravském kraji jich zaměstnavatelé v současné době nabízí zhruba 25 tisíc. Velká poptávka je tradičně po technických profesích napříč všemi obory. I v dubnu byl největší zájem o stavební dělníky, montéry, o pomocníky ve výrobě, ale taktéž o uklízeče nebo řidiče. V této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované pracovníky. Firmy tak čím dál tím méně striktně vyžadují plnou profesní způsobilost a úroveň dosaženého vzdělání. „Pro zaměstnavatele je často důležitější uchazečův zájem o danou pozici a ochota učit se novým věcem. U zájemců o práci si cení jejich spolehlivosti, flexibility a chuti pracovat,” uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

V uplynulém měsíci zaznamenal Úřad práce také nárůst poptávky po sezónních pracovnících. Ke konci dubna evidoval v celé republice přes 35 tisíc takových pozic. Část z nich představují firmy, které hledají zaměstnance na letní brigády. Poptávka je třeba po prodavačích rychlého občerstvení, pracovnících v zahradnictví a rekreačních střediscích nebo po sběračích ovoce.

Česká ekonomika je nadále v dobré kondici, všechny její okresy hlásí v oblasti nezaměstnanosti meziměsíčně rekordní poklesy. Nejvýrazněji si polepšil Jindřichův Hradec, v kterém nezaměstnanost klesla o téměř 25 procent. Nejvyšší podíl nezaměstnaných si nadále drží Karvinsko a Mostecko. Nejméně lidí bez práce žije naopak v okresech Praha-východ a Rychnov nad Kněžnou.

Klíčová slova: nezaměstnanost, práce, úřad práce, brigáda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.