10.04.2016 11:33


Nezaměstnanost opět klesla, průměrné mzdy porostou

Autor: Kristýna Nezhybová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Míra nezaměstnanosti se snížila i v březnu, kdy klesla z únorových 6,3 procent na 6,1 procent. Pokles nezaměstnanosti bude podle odborníků nadále pokračovat. Počet volných pracovních míst vzrostl na více něž 117 tisíc, což je nejvyšší stav od konce roku 2008. S příchodem teplého počasí také zaměstnavatelé zvyšují poptávku po sezónních pracovnících. Zároveň ekonomové očekávají i růst průměrné mzdy, který by měl být nejvyšší od finanční krize. 

Praha – Nezaměstnanost je dle statistiky českého Úřadu práce oproti únoru menší, klesla o 0,2 procenta na 6,1. Pokud by se údaj očistil o sezonní faktory, tak by březnová nezaměstnanost poklesla dokonce pod šest procent. Minulý měsíc práci hledalo 443 109 tisíc lidí, což je o 18 145 méně než v únoru a o 82 206 méně než minulý rok v březnu.

„Počet uchazečů byl v meziročním porovnání nejnižší od roku 2008. Tehdy bylo bez práce v březnu 336 297 lidí. Navíc neustále roste počet volných pracovních míst, a to z důvodu ochoty zaměstnavatelů investovat do rozvoje, kdy rozšiřují své stávající provozy nebo budují nové,“ uvedla generální ředitelka českého Úřadu práce Kateřina Sadílková. Česká republika je tak stále druhou evropskou zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti. Prvenství drží Německo.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče by měla míra nezaměstnanosti dále klesat, a to z důvodu dobrého ekonomického vývoje. „Míra nezaměstnanosti klesá podle toho, jak se české ekonomice vede dobře jako celku. V jarních měsících navíc trhu práce pomáhá více sezónních pracovních příležitostí například ve stavebnictví či zemědělství. Můžeme tedy očekávat další pokles nezaměstnanosti i ve zbytku letošního roku. V dalších měsících by se míra nezaměstnanosti měla pohybovat pod šesti procenty,“ řekl Jáč.

S dalším poklesem nezaměstnanosti souhlasí i analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká. Podle ní by měla míra nezaměstnanosti dále klesat směrem k 5,5 procentům. „Naopak před létem můžeme klasicky čekat mírný nárůst nezaměstnanosti, když se k uchazečům o zaměstnání připojí čerství absolventi,“ doplnila Milučká.

Ve všech 77 tuzemských regionech meziměsíčně poklesla nezaměstnanost. Nejvíce pak v okresech Rychnov na Kněžnou, Chrudim, Prachatice a Klatovy. Nezaměstnaných bylo nejméně v okresech Rychnov nad Kněžnou, Praha a Mladá Boleslav. Naopak nejhůře se v březnu práce hledala lidem v okresech Most, Bruntál a Karviná.

V uplynulém měsíci také vzrostl počet pracovních míst, a to na 117 335 nabídek. Je to o 2 509 více než v únoru a o 41 285 více než před rokem ve stejném období. Nejvíce volných pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze, a to 17 077. Hodně pracovních nabídek je i ve Středočeském kraji. Tam jich zaměstnavatelé nabízejí 15 321. Velmi často se ale nedaří všechny pracovní místa obsadit. Důvodu je hned několik. „Kromě nedostatku praxe, kvalifikace, dovedností a znalostí ze strany uchazečů o zaměstnání, to může být úroveň nabízené mzdy, práce na směny, fyzicky náročná práce, vysoké nároky ze strany zaměstnavatele či nejistota v podobě termínovaných smluv,“ vysvětlil ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství českého Úřadu práce Jan Karmazín.

V současné době je jedním z velkých problémů nedostatek adekvátně kvalifikovaných pracovníků. Zaměstnavatelé kvůli tomu budou dál cítit tlaky na zvyšování mezd. „Očekávám nejvyšší růst průměrné mzdy od finanční krize. Firmy se totiž snaží při aktuální nízké nezaměstnanosti si své zaměstnance udržet a těm novým nabízet vyšší mzdy než je obvyklé,“ uvedl hlavní ekonom Colossea František Bostl.

V mnoha regionech také roste poptávka po sezónních pracovnících ve stavebnictví, v zemědělství nebo turistickém ruchu. Březen je také typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce. V některých krajích také úřady evidují vyšší zájem zaměstnavatelů o zaměstnance na letní brigády. Objevují se nabídky pro plavčíky, dozor na dětských letních táborech nebo prodavače rychlého občerstvení a zmrzliny. 

Klíčová slova: úřad práce, nezaměstnanost, březen, volná pracovní místa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.