11.04.2018 11:25


Nezaměstnanost v březnu opět klesla. Nejvyšší je na Karvinsku

Autor: Natálie Kuzmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nezaměstnanost v České republice se v březnu oproti únoru opět snížila. V současnosti je nejnižší od listopadu 1997. Oproti loňskému březnu klesla o 1,3 procenta. Nejvíce nezaměstnaných je na Karvinsku a Mostecku. Nejméně naopak v Rychnově nad Kněžnou a ve střední Čechách. Podle únorových dat Eurostatu je v Česku nejnižší míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii. 

Budova úřadu práce, foto: Natálie Kuzmová

Karvinsko – Nezaměstnanost v Česku stále klesá. Zaměstnanci Úřadu práce České republiky (ÚP ČR) evidovali v březnu oproti minulému měsíci snížení nezaměstnanosti z 3,7 na 3,5 procenta. Procentuálně nejvyšší nezaměstnanost je na Karvinsku a Mostecku. Vysokou nezaměstnanost také evidují v Jeseníkách, Znojmě, Bruntálu, Ostravě a Chomutově. Nejlépe je na tom naopak Rychnov nad Kněžnou, Praha, Benešov, Pelhřimov a Plzeň.

Ve většině regionů roste poptávka po sezónních pracovnících. Největší zájem je o dělníky v těžbě, stavebnictví, pohostinství a uklízeče. „Březen je typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především v rámci jarních úklidů veřejných prostranství. Hlavní nástup těchto činností se očekává v dubnu,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. Postupně se také objevují nabídky na letní brigády.

S nejvyšší nezaměstnaností se už dlouhodobě potýká okres Karviná, kde je nyní nezaměstnanost 7,6 procenta. Přitom třeba těžební společnost OKD stále hledá nové zaměstnance. Největší zájem je o pozice horník-rubač a horník-razič. Na těchto pozicích zvedlo vedení šachty náborový příspěvek z čtyřiceti na šedesát tisíc. Letos plánuje vedení OKD přijmout 350 nových zaměstnanců. „Dlouhodobě vysoká čísla nezaměstnanosti jsou jen čísla, realita je taková, že firmy v Karviné zoufale a stále hledají lidi a nemohou je najít. Na úřadech práce v okrese jsou ovšem trvale evidovaní lidé, kteří žijí ze sociálních dávek a učí tomu i své děti. Proto ta čísla u nás, ale také třeba v severních Čechách, jsou vysoká,“ komentuje situaci mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. V Moravskoslzeském kraji také odstartovalo vedení kraje projekt zaměstnanecká mobilita. Tento projekt umožňuje lidem rok bezplatně používat veřejnou dopravu do zaměstnání mimo Karvinou, ale i Havířov a Orlovou. 

Nejvíce volných pozic můžou zájemci najít v technických oborech. „Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance,“ řekla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Loni v březnu byla nezaměstnanost 4,8 procenta. V současnosti je v Česku nejméně nezaměstnaných od listopadu 1997. „V následujících měsících bude nezaměstnanost s velkou pravděpodobností dále klesat,“ dodala Sadílková. Podle Eurostatu se Česko drží dlouhodobě pod průměrem nezaměstnanosti v Evropské unii. V posledním měření v únoru mělo Česko nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. 

Klíčová slova: Nezaměstnanost, OKD

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.