03.10.2011 22:57


Neznalost slev na jízdném může studenty přijít draho

Autor: Alena Augustová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Žákovský průkaz je nejlevnější způsob dopravy pro studenty, kteří dojíždějí. Mohou na něm ušetřit až čtyřicet pět procent z celkové ceny jízdného. Při uplatnění slevy jsou však ceny pro autobusy a vlaky rozdílné.

Brno Jízdenka na vlak z Prahy do Brna stojí tři sta šestnáct korun. Při použití žákovské průkazky je cena téměř o polovinu nižší. „Pro studenty, kteří cestují vlakem, máme celkem dvě slevy. Buď si mohou vyřídit žákovský průkaz, anebo koupit In-kartu. Na žákovský průkaz je sleva čtyřicet pět procent. In-karta stojí dvě stě padesát korun na rok a jízdenka je o dvacet pět procent levnější. Největší sleva je s In-kartou 50. Ta stojí tři tisíce čtyři sta devadesát korun a cestující má pak na tři roky padesáti procentní slevu na jízdném,“ řekla pracovnice informačního centra Českých drah Jana Jebánková.

Žákovskou průkazku studenti uplatní i v autobusech. Měli by si ovšem dát pozor na podmínky přepravy. Každá autobusová společnost totiž účtuje jinou výši slevy. Většinou se pohybuje okolo dvaceti pěti procent.

Slevy na jízdném můžou studenti uplatnit i při cestách vlakem. Foto: Jan KrejčíTaké takzvané žluté autobusy jsou s průkazkou levnější a cestující můžou slevy kombinovat. „Nejlevnější kombinací je koupení kreditové jízdenky a použití žákovského průkazu. Například cesta z Brna do Prahy vás pak vyjde na sto třicet korun, což je o deset korun levnější, než kdybyste použili jenom žákovský průkaz. ISIC karty pak uplatníte jenom při cestování do zahraničí. Neplatí to ale pro cestování na Slovensko,“ sdělila zaměstnankyně
Student Agency Lucie Poláchová.

Vyřízení žákovské průkazky není složité. „Musíte mít fotku a občanský průkaz. Průkaz potvrdí vaše škola, která vám do něj dá razítko. Vyplněnou ji pak donesete na pokladnu a za třicet pět korun vám ji potvrdíme i my,“ uvedla pokladní Ústředního autobusového nádraží v Brně Věra Linhartová.

A jakou dopravu využívají studenti? „Já jezdím z Písku do Brna autobusem. Je to nejlevnější a nejrychlejší. V autobuse také většinou potkám někoho známého,“ řekla studentka Masarykovy univerzity Karolína Svozilová. Pokud to jde, jezdí nejraději žlutým expresem. „Jestliže cestuji přes Prahu, jedu se Student Agency. Je to prostě nejpohodlnější,“ dodala Svozilová. Student Agency však má linky jenom v některých městech. Spojení do škol je tak pro mnohé studenty záležitostí dostupnosti. Z některých vesnic jezdí jenom vlak, nebo jenom autobus.

Jan Krejčí

Klíčová slova: cestování, slevy, vlak, autobus

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.