13.11.2018 19:52


Nikoho jsem k tomu, aby se učil anglicky nenutil, říká Mokrý. Pokračuje soud s dotačními podvodníky

Autor: Petr Hodina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Trojice jednatelů společnosti, která zaměstnávala tělesně postižené je nadále trestně stíhána. Obžalovaní, kterým hrozí až deset let odnětí svobody, svým zaměstnancům mezi lety 2008 a 2012 vypláceli jen část mzdy a zbytek si nechávali za zprostředkování jazykových kurzů a zapůjčení techniky. V kauze dnes vypovídali noví svědci. 

Brno – Výpovědí dalších svědků dnes pokračovalo líčení krajského soudu zabývajícího se dotačním podvodem jednatelů holdingu Mandre. Aleš Mokrý, Igor Ševčík a Veronika Veith se podle obžaloby obohatili na úkor České republiky o více než tři sta milionů korun. Zaměstnávali na částečný úvazek osoby se zdravotním postižením, jejichž mzdu dotoval stát. Samotní zaměstnanci však dostávali pouze část z těchto peněz. Součástí jejich pracovní smlouvy byl i kurz angličtiny, za který si firmy, které pod holding Mandre patřily, účtovaly necelé tři tisíce korun měsíčně. To odpovídalo zhruba polovině výdělku zaměstnanců, kteří online kurz povětšinou nevyužívali. 

„Lidé byli rádi, že měli aspoň něco, i s tím že oželeli ty tři tisíce,“ pronesl jeden z bývalých zaměstnanců Mandre, kteří dnes u soudu svědčili. Obžalovaní staví svou obhajobu na tom, že účast na kurzu angličtiny nebyla od zaměstnanců nikde explicitně vyžadována, byla tedy dobrovolná. „Nikdy jsem vám neřekl, že kurz angličtiny je podmínka k získání zaměstnání,“ prohlásil v reakci na výpověď Aleš Mokrý. Později, když byl zmíněnému svědkovi přiznán starobní důchod, čímž přestal splňovat podmínky pro udělení dotace, s ním byl pracovní poměr ukončen.

Práce byla vykonávána na počítačích, a spočívala ve vyhledávání informací v databázích. Zaměstnanci měli možnost si počítače, popřípadě wifi router od Mandre vypůjčit, také za úplatu. „Měla jsem tabulku v Excelu a vyplňovala jsem tam jména podnikatelů, jejich IČO, kde mají sídlo firmy a kolik mají zaměstnanců,“ pronesla ve shodě s ostatními výpověďmi jedna ze svědkyň.

Obžalovaným v případě prokázání viny hrozí až desetileté vězení. Zároveň obžaloba požaduje náhradu škody ve výši 54 milionů od Igora Ševčíka, 52 milionů od Aleše Mokrého a 196 milionů od Veroniky Veith. Jednání bude pokračovat zítra výslechem dalších svědků.

Klíčová slova: Soud, Mandre, zdravotně postižení, Mokrý, Ševčík, Veith

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.