12.04.2018 22:52


Noční klid se musí utahat

Autor: Jiří Kokmotos | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Uchem Brna

Jako obyvatel Bratislavské ulice si užívám, že do práce v centru to mám pět minut pěšky. Nájemné je tu na střed druhého největšího města v republice celkem slušné a na ulici je živo, mnohdy až do pozdní noci. Lidé s tím za pět let mého žití v této části Brna příliš nedělali. Brali to tak, že i hluk prostě patří ke zvukům Brna. Příběh ilustrující zvuky Brna začal tím, že mi jednou ve schránce přistála výzva k podepsání petice s názvem Za lepší Bratislavskou.

Audio

    Rozhovor s ředitel MP Brno Lubošem Oprchalem
         
    Autor: Jiří Kokmotos

V petici se psalo především o tom, že každý má právo žít a v klidu spát a ti, kteří ji podepsali, viděli problém především v provozu hospody s názvem Bar 999, který petenti mezi sebou překřtili na Bar 666. Majitel pohostinství Phan Van Su vidí problém jinak: „Já obsluhuju zákazníky uvnitř v hospodě, že oni jdou ven a mluví nebo zpívají je věc, se kterou já nemůžu nic dělat.“  

A tak se hlasy některých skupinek nesou nočními ulicemi do otevřených oken místních. Jednou z nich je i organizátorka petice, Renta Samková, která se svými sousedy vyčítá restauraci, že ráno zůstávají na chodníku stopy po bujaré noci, zejména jim podle Samkové vadí poházené obaly od potravin. Další petent, pan Asadi, si stěžuje na politý chodník od piva a sladkých limonád tak, že se tu lidé doslova přilepí.

Majitel restaurace Phan Van Su říká, že lidé si nakoupí uvnitř, a to že si pivo v plechovce vynesou ven, není porušení žádných pravidel. Sám se podle svých slov snaží ráno či dopoledne znečištěný chodník nad rámec svých povinností postříkat proudem vody z hadice.

Dvacet místních, kteří podepsali petici a chtěli dosáhnout toho, aby byl po 22. hodině na ulici klid, se rozhodlo postupovat dál a učinili oficiální podání na Živnostenský úřad města Brna. Tam si petenti stěžovali na porušování nočního klidu a na nepořádek v ulici. Z úřadu jim v oficiálním dopise odpověděla Drahomíra Macháčková, vedoucí odboru, že porušování nočního klidu nepatří do kompetence Živnostenského úřadu a co se týká úklidu, muselo by se prokázat, že jde o odpad vytvořený majitelem provozovny. Přislíbila ovšem častější kontroly pravidel. 

Renata Samková se tak rozhodla, že další kroky povedou ke starostovi městské části Brno-Střed zvoleného za hnutí Žít Brno Martinu Landovi. Na schůzku šla v doprovodu většiny petentů. Starosta Landa vysvětlil, že nemůže nařídit zavření provozovny, ani ji nějak omezovat. „Nejjednodušší recept, jak docílit ticha, je majitele restaurace a jeho zákazníky neustále otravovat, aby je ponocování omrzelo,“ řekl starosta. Přislíbil častější kontroly městské policie, vyzval obyvatele, aby nechali podrobovat majitele restaurace kontrolám a nebáli se volat policii, dojde-li k rušení nočního klidu.

Osobně jsem se jednoho hlučného večera rozhodl vyzkoušet volat státní policii. Ovšem ani státní police nebyla správnou cestou – poslechněte si audio přiložené k tomuto článku s ředitelem městské policie Brno Lubošem Oprchalem. 

Klíčová slova: Noční klid, Brno, Bratislavská,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.