21.09.2018 15:09


Nová aplikace Cyklistická opatření usnadňuje jízdu na kole

Autor: Ketrin Jochecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Cyklisté v Brně si nově usnadní jízdu městem pomocí webové aplikace Cyklistická opatření. Interaktivní mapa zobrazuje kromě současných i chystaných cyklistických opatření také údaje o umístění stojanů na kola či data o nehodách a přestupcích.

Aplikace může pomoci zlepšit bezpečnost cyklistů ve městě. Foto: Ketrin Jochecová

Brno – Hlavním úkolem nově spuštěné aplikace je přehledně zobrazit údaje, které cyklisté využijí při plánování cest. Zahrnuje tak zejména umístění dopravních značek vztahujících se k jízdě na kole, takzvaná cyklistická opatření. Patří mezi ně například značka stezky pro cyklisty či piktogramový koridor pro cyklisty, která řidiče upozorňuje na zvýšený provoz cyklistů.

 „Cyklisté mohou aplikaci využívat například při plánování svých výletů tak, aby se snáze vyhnuli úsekům, kde ještě cykloopatření instalovaná nejsou,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Radek Štěpánek. Mapa eviduje regionální i dálkové cyklistické trasy a umístění stanovišť sdílených kol a stojanů na kola. Obsahuje také navrhovaná opatření, priority města a podněty do budoucna. Součástí aplikace jsou i externí data o přestupcích a nehodách, jejichž účastníky byli cyklisté.

„Je to skvělý nápad, moc pěkně a komplexně zpracovaný. Aplikaci pravděpodobně nevyužiju, ale jen proto, že čas strávený u displejů jakéhokoliv typu bych rád co nejvíc minimalizoval,“ popsal své dojmy z aplikace cyklista Martin Rabovský.

Mapu je možné ovládat pomocí filtrování, případně pomocí vyhledávacího okna. Autorem aplikace je Geografický informační systém města Brna. „Pracovalo se na ní několik let,“ uvedl Štěpánek.

„Líbí se mi, že jsou teď všechny dokumenty na jednom místě a není nutné překlikávat mezi různými weby, oceňuji také, že mapa je ještě obsáhlejší, než jsem čekal,“ zhodnotil aplikaci Marek Lahoda, zástupce spolku Brno na Kole. „Bohužel mapa je pouze nástroj a problémy Brňanů na kole sama o sobě nevyřeší. Město opravuje ulice, ale zapomíná, že po nich jezdí i lidé na kole. Dokud nebude cyklodoprava jednou z priorit vedení města, ježdění na kole po Brně bude stále o život a jen pro pár procent otrlých,“ dodal.

Aplikace funguje od úterý sedmnáctého září a Geografický informační systém ji má v plánu aktualizovat čtyřikrát ročně. Zájemci ji najdou zde.

Klíčová slova: doprava, cyklistika, kolo, aplikace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.