12.03.2019 22:41


Nová várka evropských dokumentů. KineDok v pondělí zahájil další sezonu

Autor: Vojtěch Kousal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Projekcemi dokumentů Spolu sami a Dny šílenství v holešovickém studiu ALTA začala toto pondělí nová sezona KineDoku. Jedná se o pátý ročník mezinárodního projektu zaměřeného na distribuci dokumentárních filmů, které se v Česku promítají v průběhu celého roku na zhruba třiceti partnerských místech. Kromě českých a slovenských autorů mají na seznamu svá díla také filmaři z Bulharska, Rumunska či Norska.

Praha – Každoročně v tuzemsku proběhne kolem dvě stě projekcí pořádaných ve spolupráci s KineDokem. Letos se do projektu zapojilo sedm evropských zemí, každou z nich zastupují dva filmy. Máme v nabídce jak náročné, tak i odlehčenější snímky, abychom vyšli vstříc požadavkům různých diváků,” uvedl před zahájením úvodního večera Bohdan Bláhovec, koordinátor projektu.

Snahou organizátorů je, aby byl každý promítaný film obohacený o nějaký doprovodný program, například debatu s hosty nebo diváckou diskuzi. Otázky, které přirozeně přicházejí po promítání, vyvolávají zamyšlení a diskuzi mezi diváky. Každé téma tak v sále doznívá ještě dlouho po závěrečných titulcích filmu,” popsala pravidelná náštěvnice brněnských projekcí Zuzana Procházková.

Od tohoto roku přibude možnost se podívat na vybrané filmy také online. Na našich stránkách www.kinedok.net diváci najdou vybrané filmy z minulých let. Ty si budou moct zakoupit, nebo si je přehrají zdarma použitím voucheru, který dostanou na našich projekcích,” vysvětluje Bláhovec.

KineDok není jediným kanálem, jak se k dokumentárním filmům legální cestou dostat. Projekt Promítej i ty umožňuje zdarma promítat část dokumentů z festivalu Jeden svět. Oproti tomu roční licence na promítání KineDokových filmů stojí dva tisíce korun. Promítej i ty a Jeden svět se zaměřují na tematiku lidských práv, kdežto KineDok k tomu přistupuje šířeji a nabízí zase něco jiného. Proto myslím, že je dobré sledovat nabídku různých kanálů,” hodnotí Šárka Zahálková, organizátorka dokumentárních projekcí z Pardubic.

V letošní nabídce jsou například dva kandidáti na Českého lva v kategorii dokument, snímky Až přijde válka o skupině slovenských branců a King Skate vyprávějící příběh počátků skateboardingu v normalizačním Československu. Ze zahraničních filmů je tu mezi jinými maďarský snímek V zajetí, který se zabývá problematikou novodobých forem otroctví.

Klíčová slova: dokument, KineDok, Praha

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.