30.04.2015 11:26


Noví Avengers oslní akcí a pobaví humorem

Autor: Burger Tadeáš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Pestrobarevný tým superhrdinů se po třech letech vrací na plátna kin ve snímku Avengers: Age of Ultron. Mají divákům po úspěšném prvním dílu ještě co nabídnout?

Devět měsíců poté, co Marvel přivedl na plátna kin tým vesmírných desperátů ve Strážch Galaxie, přichází film Avengers: Age of Ultron, který šílenou akci prošpikovanou vtipnými hláškami vrací zpátky na planetu Zemi. Tým superhrdinů, jejichž jednotlivé filmy vyvrcholily roku 2012  v ambiciózním filmu The Avengers, tentokrát stojí nejen proti armádě robotů a sourozenecké dvojici s nadlidskými schopnostmi, nýbrž také proti namlsanému publiku, které už jen tak něco neohromí.

Možná proto hned počáteční scéna diváka doslova vhodí doprostřed bojové scény, která si svou vyšperkovaností nezadá s velkolepým finále prvního filmu. Již první minuty jsou ve znamení hravé akce a uličnického humoru, který maximálně využívá možnosti rozličných postav, a kterému nedojde dech po celý zbytek filmu. Noví Avengers jsou totiž navzdory temně laděným ukázkám stále velmi vydatnou porcí nenáročné popcornové zábavy, s pomocí sebeironie se jim však zároveň daří nespadnout na úroveň dětinskosti.

Režisér a scénárista Joss Whedon plně využívá dějové základny, které mu poskytují předchozí filmy. Je však nutno podotknout, že ačkoliv se mezi prvním a druhým dílem Avengers odehrála čtyři další celovečerní dobrodružství jednotlivých hrdinů, divák, který je neviděl, se v ději neztratí, neboť události Age of Ultron čerpají především z prvního dílu. Fanoušci, kteří filmovou sérii od Marvelu bedlivě sledují, zde však najdou mnohé odkazy na minulé filmy a další dílky vesmírné skládačky, které na ně většinou čekají až u závěrečných titulků.

Samotný děj, v němž se splašená umělá inteligence snaží zachránit svět vyhubením lidstva, samozřejmě trpí těžkým případem komiksového syndromu. Vyprávění pohání pseudověda, která v sobě míchá prvky sci-fi a fantasy a film proto nelze doporučit divákům, kteří doufají, že z něj načerpají vzdělání z oblastí robotiky, programování či snad fyziky. Naopak však bezpochyby potěší fanoušky komiksů a humorné akce, kteří se v něm ztratí jako zamlada v kreslených seriálech.

Age of Ultron téměř v každé bojové scéně spoléhá na počítačem vytvořenou animaci a oživuje výjevy jako vystřižené ze stran komiksů. Jakkoliv některé akční prvky mohou působit až přehnaným dojmem, snad ve snaze překonat své filmové předchůdce, nikdy nepůsobí nuceně a každá potyčka má v příběhové konstrukci své místo a opodstatnění.

Největším kladem nových Avengers je však způsob, kterým film balancuje mezi vážností a humorem. Důkazem toho je titulní robot Ultron, který v průběhu filmu vyhlašuje týmu superhrdinů válku. Hlas a motion capture (způsob převedení mimiky herce do počítačového obrazu pozn. red.) mu propůjčil herec James Spader, a jeho projev psychopatického chytrolína uvězněného ve třímetrovém ocelovém těle z něj dělá nejvíce fascinující figuru celého filmu. V jednu chvíli hrozivý, v druhou překypující suchým humorem, Ultron v divácích jistě zanechá dojem.

Naproti tomu nově příchozí sourozenecká dvojice Quicksilver (Aaron Taylor-Johnson) a Scarlet Witch (Elizabeth Olsen) mají sice nakročeno k tomu stát se zajímavými postavami, ale v zástupu dalších hrdinů se jim nedostává prostoru k tomu, aby své charaktery mohli plně rozvinout. Je však úlevou konečně vidět superhrdiny, kteří nespoléhají pouze na své pěsti a hrubou sílu. Quicksilver je extrémně rychlý, Scarlet Witch dokáže kouzlit a divák nestačí žasnout nad tím, jak málo filmy od Marvela zatím využily fantastické možnosti, které jim jejich komiksové zázemí dává.

Zbytek hereckého ansámblu odvádí standardně dobrou práci a jednotliví členové týmu Avengers se skvěle doplňují. I oni však dostávají méně prostoru, v popředí je tentokrát hlavně lučištník Hawkeye (Jeremy Renner), který si svou roli obyčejného člověka mezi polobohy očividně užívá.

Avengers: Age of Ultron se jeví trochu nafouknutě, jelikož některé postavy by zasloužily větší pozornost. Jedná se však o vydatnou porci svěží zábavy, která diváka chytne a nedá mu vydechnout, ať už prostřednictvím oslnivé akce či sebeironického humoru. V rámci komiksového žánru film plní svůj účel na jedničku. Pro fanoušky příběhů od Marvelu jasná povinnost, pro ostatní diváky nenáročná dvouhodinová pochoutka.

Poznámka na konec: Po titulcích tentokrát čeká na diváky pouze jedna velmi krátká scéna, pak už mohou bez obav běžet na toalety.

Klíčová slova: Avengers Marvel Age of Ultron komiksy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.