05.11.2010 20:08


Novinářem od devíti do tří

Autor: Tereza Hašková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Přichází stále více účastníků Multimediálního dne, atrium Fakulty sociálních studií se zaplňuje. Rozdává se tu snad něco zadarmo? Ale ano. Není to však bloček, tužka, ani mentolové bonbony, které dostali všichni při registraci. Rozdává se tu možnost diskutovat s předními osobnostmi dnešní žurnalistiky.

Většina návštěvníků přímo běží do učeben v horních patrech fakulty, kde se budou konat od jedenácti hodin přednášky tří jednotlivých tématických cest. Některé workshopy mají totiž limitovaný počet účastníků. Nejvíce zdrcující je tak pro mnohé rozhodnutí, kterou přednášku zvolit na úkor jiné. Přednášky tří okruhů se totiž odehrávají současně.

Vydávám se na cestu “Novinářů v akci”, jako první mě příjemně překvapí přednáška Jaroslava Kmenty. Pan Kmenta je prostě sympaták, až to vypadá, že všichni lidé, kteří figurovali v kauzách jím odhalenými, jsou vlastně takoví jeho trošku zlobiví kamarádi. “Novinář musí být hlavně naprosto odolný vůči stresu,” směje se. Jeho antistresovou imunitu by snad měli zkoumat lékaři jako unikátní jev. Nakonec přednášky uspořádal malou soutěž, jejímž výhercům rozdal několik výtisků své knihy Kmotr Mrázek.

Do učebny vchází mladý muž v khaki vojenské uniformě. Dalším přednášejícím je totiž vedoucí kurzu přežití pro novináře Martin Janeček.  Jeho žoviální výklad, svižný a výstižný, přiměje publikum několikrát se rozesmát. “Je to taková hodná teta, ale fakt se vyzná,” popisuje hlavní psycholožku naší armády, s kterou spolupracuje, když prověřují psychický stav zájemců o náročný kurz. Praporčík Janeček se vyznává ze svého despektu vůči diplomatům, kteří ve stejných kurzech příliš nevynikají a naopak se zdá, že žurnalistům v akci fandí, pokud se samozřejmě budou řídit jeho pokyny. Přesto se trochu otřesu, když slyším o takových částech dobrodružného kurzu, kdy je člověk tvrdě vyslýchán. Jak se ale říká, těžce na cvičišti...

 Přestože už nejen mě zmáhá únava, ještě se chci porozhlédnout po stáncích v atriu. Spatřím stánek MF Dnes, v němž se můžete nechat vyfotit na titulní stranu listu a vymyslet vlastní titulek. Neváhám, vezmu svého přítele za ruku, dotáhnu ho na místo a necháme si udělat foto. “Takže nakonec pár, tak to je romantika,” glosuje naše foto zástupce  šéfredaktora Michal Musil, který je očividně znavený celodenním vpisováním titulků do redakčního systému. Někdo prostě má rád zvířátko na konec, někdo dává přednost romantice.

 Pro zájemce o studium žurnalistiky Multimediální den načrtl určité obrysy toho, co různá odvětví žurnalistiky vlastně obnáší. “Je to tvrdá práce, ale dělám ji nesmírně rád,”  směje se v mých vzpomínkách Jaroslav Kmenta. Workshopy pomohly studentům osahat si profesionální techniku, jakou si za svoje kapesné doopravdy nekoupí. Ovšem nejdůležitější částí byly pro mě osobně besedy se zkušenými žurnalisty, stejně jako neformální hovory s redaktory  médií v atriu. Není přeci základním kamenem žurnalistiky umění klást otázky?

Článek o přednášce Jaroslava Kmenty je dostupný zde.

 

Klíčová slova: Multimediální den, žurnalistika, FSS MU, investigativa, kurz přežití pro novináře

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.