26.10.2018 23:06


Novináři a akademici debatovali se studenty o fake news

Autor: Kristina Křivková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Masarykova univerzita uspořádala ve spolupráci s Českou televizí debatu, která měla připomenout důležitost mediální gramotnosti a objasnit některé případy fake news. Ve středu odpoledne se tak sešlo v kině Scala téměř pět set návštěvníků, kteří si poslechli názory Marka Wollnera, Jakuba Železného, Miloše Gregora nebo třeba Barbory Vackové.

       

Brno – Fake news: pravda, lži a polopravdy ve veřejném prostoru. Tak zněl oficiální název debaty, která se konala ve středu 24. října v univerzitním kině Scala. Akci pořádala Masarykova univerzita společně s Českou televizí. Hlavními řečníky byli investigativní novinář Marek Wollner, televizní moderátor Jakub Železný, politolog Miloš Gregor a Barbora Vacková z katedry občanské výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Celou debatu moderoval vedoucí katedry politologie Stanislav Balík.

Každý z hostů nejprve přednesl své názory a zkušenosti s fake news. Jako první vystoupil Marek Wollner, který připomněl článek serveru Aeronet. Ten hovořil o tom, že nová verze české hymny nabádá lidi k sebevraždě. Podle Wollnera u nás působí třicet až čtyřicet dezinformačních serverů. Je proto potřeba, abychom sami sebe poznali a zjistili, jaké falešné zprávy jsou na nás účinné. „Čím silněji se v nás nějaká emoce rozezní, tím ochotněji jsme schopni přijmout dokonce i blbost, která tu naši pravdu a vnímání potvrzuje,“ řekl Wollner.

Dalším řečníkem byl Miloš Gregor, který je spoluautorem knihy s názvem Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Gregor také spolupracuje na projektu Zvol si info, jehož náplní je příprava informačních přednášek o fake news pro studenty středních škol. Podle jeho názoru se snaží o zlepšení mediální gramotnosti novináři, akademici i neziskové organizace. Kdo prý zatím situaci nepomáhá jsou vrcholní politici, kteří mají moc něco změnit. „Nejde jen o to naučit se ověřovat zdroje. Je také důležité přemýšlet nad tím, jestli informacím nevěříme jen proto, že jim věřit chceme,“ konstatoval Gregor.

Vedoucí moderátor relace Události, komentáře Jakub Železný se zase vyjádřil k výstupu Martina Netolického, který byl před pár dny hostem jeho pořadu. Netolický se pokusil vytvořit fake news o České televizi v přímém přenosu. Veřejnoprávní televize v úvodu pořadu oznámila, že jeden z představitelů České strany sociálně demokraické (ČSSD) odmítl pozvání do pořadu, pokud bude muset sedět proti svému spolustraníkovi. Netolický poté při rozhovoru s Železným nařkl Českou televizi z nekorektnosti. Sám Železný prohlásil, že neví, co jsou fake news. Prý je nečte ani neprodukuje. Byl však svědkem toho, kdy se někdo fake news pokoušel vytvořit.

Barbora Vacková poté znovu upozornila na důležitost mediální gramotnosti, která má podle ní v současnosti dvě složky. Není to jen schopnost kriticky číst mediální a jiná sdělení, ale také vytvářet mediální zprávy a umět se prezentovat. „Média jsou základním socializačním prvkem a mediální výchova nám pomáhá orientovat se ve světě,“ řekla Vacková.

Po všech příspěvcích následovala debata s návštěvníky. Řešily se otázky ohledně ruské informační války a jak se s ní vypořádat, strategie České televize proti fake news a také to, jak přimět lidi k četbě článků opačného názoru. „Myslím si, že se s fake news strašně těžko bojuje. Na druhou stranu to není věc, nad kterou můžeme mávnout rukou. Považuji to za velkou výzvu nejen pro novináře tohoto století,“ vyjádřila se k tématu debaty studentka psychologie Sára Suchá.

Klíčová slova: fake news, debata, novináři, Česká televize, Masarykova univerzita, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.