18.03.2011 11:36


Novinka na svahu: metrové lyže s metalovou patkou

Autor: Lenka Tůmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Teplota kolem nuly, mírný severní vítr, bílé zasněžené svahy a hrstka nadšenců prohánějících se na kratičkých lyžích s názvem Rax ski. Takový obrázek je v současnosti k vidění v mnoha zimních střediscích.

Brno – Pětadvacetiletý Jiří Čermák je vášnivým lyžařem už odmalička. Přestože klasické sjezdové lyžování zbožňuje, letos se rozhodl vyzkoušet něco trochu jiného. Nebyl to však snowboard ani běžky. Mladíkův zájem vzbudily poloviční lyže s metalovou koncovkou takzvané Rax ski, které si v těchto dnech oblibuje stále více lidí. „Jsou perfektní, díky nim si lyžování vychutnám na sto procent,“ míní Čermák.

Lyže Rax jsou novým zimním hitem. Novinka ve světě lyží je určena pro sváteční lyžaře i profesionály. „Raxy jsou mnohostranně použitelné. Potěší nejen začátečníky, ale i velmi zkušené lyžaře. Jejich využití se odvíjí od zájmu majitele, který sám diktuje styl jízdy,“ řekl jeden z distributorů Rax ski Zdeněk Klečka. Podle něj mohou jezdci lyže používat na upraveném svahu i v extrémních terénech. To potvrzuje i Čermák. „Člověk nepotřebuje umět speciální techniku jízdy, lyžuje podle svých schopností. Na sjezdovce může vyjíždět klasické nebo carvingové obloučky, v hlubokém sněhu si pak může užívat freeridingu, což nejvíce baví právě mě,“ vysvětluje mladý lyžař.

Netradiční lyže Raxy, které jsou dlouhé pouze metr, mají mnoho výhod. Podle Klečky je velkým přínosem to, že se dají převážet v kufru auta. Jezdci tak nemusí zbytečně utrácet za nákup střešního nosiče. Klíčovou výhodou Raxů je také jejich univerzální využití. Díky nastavitelnému vázání mohou na jedněch lyžích jezdit děti i dospělí, čímž rodina ušetří nemalé peníze. „Kratší lyže jsou navíc šetrnější k nohám, a tak si lyžování mohou užívat i lidé mající problémy s koleny,“ přiblížil Klečka.

Především díky lehké ovladatelnosti a stabilitě si Raxy oblíbili i ti, kteří nepatří mezi výborné lyžaře. „Moje kamarádka neuměla příliš lyžovat a s klasickými lyžemi zápolila. Pak ale zkusila Raxy a lyžování ji začalo bavit. Kratší lyže pro ni byly stabilnější, bezpečnější a mohla s nimi snáze zatáčet. Pokud navíc ztratila rovnováhu a zaklonila se, metalová koncovka ji podržela a vrátila do správného postoje,“ upřesňuje Čermák s tím, že patky lyží mohou plnit ještě další funkce. „Když jedu z prudkého kopce, mohu na ně přenést váhu a brzdit nebo jet stabilně dál. V té chvíli si připadám jako surfař v obrovských vlnách,“ líčí mladík.    

Například Ondřej Macek by ale své carvingové lyže za Raxy nikdy nevyměnil. „S krátkými lyžemi si sjezd neužiji. Během jízdy se totiž zaměřuji na rychlost a dlouhé vykrojené oblouky, což mi Raxy neumožní. Na to, abych mohl jezdit pravým carvingovým stylem, potřebuji mít kvalitní vybavení včetně těžkých a přiměřeně dlouhých lyží, které mě podrží i na zmrzlém povrchu,“ uzavřel Macek.  

Rax ski jsou na světě od roku 2009. Myšlenka vyrobit něco podobného ale vznikla už před několika desítkami či stovkami let, kdy staří horalové potřebovali sjet z hor do nížin. A jelikož nebyl terén upravený, začali si klasické lyže uřezávat za patou, aby se jim lépe sjíždělo.

Klíčová slova: raxing, lyže

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.