05.10.2019 16:19


Nový nátěr vrzajících dveří, tak popisuje českou zahraniční politiku Asociace pro mezinárodní otázky

Autor: Jessica Kapetanović | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Novou publikaci Agendy pro českou zahraniční politiku za rok 2019 představila Asociace pro mezinárodní otázky (dále jen AMO) ve čtvrtek večer v pražském Operu u Staroměstského náměstí. K současnému stavu české zahraniční politiky se na besedě vyjádřila řada hostů.

Debata o české zahraniční politice

Praha – Velvyslanec při NATO Jiří Šedivý zmiňuje takzvané názorové štěpení v české zahraniční politice. Zahraniční politika je podle něj nejednotná už od jejího začátku a nemá žádnou velkou vizi od návratu do Evropy po pádu komunismu. Jako pozitivní vidí ale fakt, že premiér Andrej Babiš jezdí do Washingtonu místo Číny nebo Ruska a po návratu se vyjadřuje prozápadně. „Od roku 2014 také držíme razantní politiku vůči Rusku. To vidíme například i ve vyhoštění tří ruských diplomatů,“ poznamenává Šedivý.

„Česko živí export, není zde žádná alternativa. 85 procent českého exportu jde do Evropské unie,“ říká viceprezident pro hospodářskou politiku Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Podle Špicara je nejvíce důležité se zabývat českou pozicí v EU a jak s touto pozicí pracovat. Absurdní mu přijdou euroskeptici a zároveň se obává referenda o vystoupení, které by podle něj mohlo dopadnout jako ve Velké Británii.

„Česká zahraniční politika se nese pořád ve stejném duchu. I když došlo k posunu k lepšímu, takzvanému novému nátěru vrzajících dveří, nedošlo k žádným zásadním změnám,“ vyjadřuje se k politice zástupkyně ředitele výzkumného centra AMO Pavlína Janebová. Jako zlepšení AMO bere například nového ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Zároveň ale zdůrazňují, že celkově nelze mluvit o žádném velkém nadšení, hlavně kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana a premiéra Babiše.

Agenda pro českou zahraniční politiku je rozdělena do osmi kapitol, přičemž každá z nich se zabývá jiným prostředím zahraniční politiky, jako je třeba Evropská unie či Blízký Východ a Afrika. „Bohužel nemáme moc velkou podporu politiků, co se týče obchodu s Afrikou, což vidím jako velké mínus. Většina z nich nechce do Afriky jezdit kvůli očkování nebo kvůli obavě z kritiky voličů, že si trajdají po světě za jejich peníze,“ dodává Špicar.

Klíčová slova: Česká zahraniční politika, Asociace pro mezinárodní otázky, politika, Česko, Evropská unie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.