12.05.2015 23:59


O pacienty v nejkritičtějším stavu se starají sestry z KARIM

Autor: Turková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Více než sto zdravotních sester z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Fakultní nemocnice Brno se stará o pacienty se selhávajícími životními funkcemi. Také ony slaví 12. května Mezinárodní den ošetřovatelek. Jejich práce vyžaduje vědomosti v oblasti lékařství i techniky a také psychickou odolnost.

Brno – Na klinice anesteziologie ošetří ročně okolo tisíce pacientů. V jednom z jejich čtyř úseků resuscitační péče a intenzivní péče (ORIM) se pohybují sestry ve vínových uniformách. Některé sedí u počítače, jiné běhají okolo pacientů. „Práce sestry na KARIM spočívá v komplexní péči o pacienty, kteří jsou nesoběstační. Jsou to případy, kdy ošetřovaným selhává jedna nebo více životních funkcí, tedy vědomí, dýchání nebo krevní oběh,“ říká vrchní sestra Branislav Moravčík.

Sestry na KARIM se starají vždy o jednoho pacienta.

Na třetím oddělení ORIM dnes leží málo pacientů. „Všichni jsou ve špatném stavu, jeden je pod hygienickým režimem v uzavřené místnosti,“ ukazuje své pracoviště staniční sestra Monika Metznerová. Na rozdíl od prvního a druhého úseku je na ORIM III pouze jeden uzavíratelný box pro pacienta. „Pacienti otevřený prostor vnímají negativně. Nemají své plné soukromí. Stále tady zvoní telefony, povídá si personál, problematická je možnost přenosu infekcí,“ doplňuje Metznerová k místnosti s neoddělenými lůžky.

 

Zvoní telefon. Na příjem vezou motorkáře. Po nehodě má téměř urvanou čelist. Ačkoliv ho vezou nejprve na operační sál, jedna z ošetřovatelek se vydává přichystat postel. „Lůžko je nachystané dopředu. Sestry tedy vybalují věci, které mohou dochystat až při příjmu pacienta,“ říká Metznerová. Teď vytahuje sestra ventilátor. Je zřejmé, že operovaný muž zůstane se zajištěnými dýchacími cestami. Na lůžko se kromě akutních případů dostávají také pacienti čekající na operace. Po zákroku si na oddělení poleží dva dny nebo až měsíc.

Ošetřovatel chystá lůžko na příjem pacienta.

Na oddělení mění krev i kontrolují oblečení

Na každém ze čtyř úseků ORIM pracuje až pět sester po dvanácti hodinách. Pro personál i pacienty je pohodlné, že má každá ošetřovatelka na starosti jedno obsazené lůžko. „Stává se, že jeden pacient ošetřující tak vytěžuje, že nestíhá a potřebuje pomoc od ostatních sester. Mnohdy stojí nad jedním pacientem i tři,“ říká Metznerová. Takových směn přitom zažívají zdravotní sestry minimálně patnáct za měsíc. „Personál máme napočítaný tak, aby nám směny vycházely. Začíná ale období dovolených, do toho může někdo onemocnět, takže musíme sloužit navíc,“ popisuje chod na klinice Metznerová. Mnohým se přesčasy nelíbí, na druhou stranu základní plat zdravotních sester není vysoký, a tak si službami navíc sestry mohou přivydělat.

Jedna ze staničních sester se odchází obléct. Nasazuje si plášť, roušku, pokrývku hlavy a rukavice. Poté bere do rukou sáček s krví. „Aplikuji krevní konzervu, kterou jsem měla dopředu nachystanou. Napojuji ji tak, aby pacient dostal krev do centrální žíly. Přitom v systému je například filtr, který brání krevním sraženinám, aby se dostaly do těla pacienta,“ popisuje výměnu krve Kateřina Smutná. Pacienta nyní musí hlídat kvůli možným potransfúzním reakcím.  

Další sestra ze směny kontroluje rozstříhané a zakrvácené věci motorkáře, druhá přitom jednotlivé kusy zapisuje do formuláře. „Všechno musíme zaznamenat, aby se nic neztratilo. Cenné věci schováváme do trezoru. Pokud je oblečení nepoužitelné, vyhazujeme ho, někdy však počkáme a přenecháme jej policii kvůli vyšetřování nehody,“ popisuje činnost svého kolegy Metznerová. Policisté mohou přijít pacienty při vědomí také vyslechnout. Některé dokonce identifikuje cizinecká policie.

Sestra vyměňuje pacientovi krev.

Sestry z KARIM musí ovládat techniku

Všude samá technika. Nad každým ošetřovaným svítí monitory fyziologických funkcí. V zelených bedýnkách je uložená sestava injekčních a infuzních dávkovačů. I když ne každého napojí sestry na ventilátor, musí jej přichystat vedle postele. Někteří pacienti dostávají kyslík, všichni pak pomocí sondy do žaludku výživu.  „Medicína dnes preferuje tento způsob před kapačkami. Laicky řečeno se to dělá proto, aby nezlenivěly střeva,“ komentuje Metznerová. Potřeba jsou také odsávačky na sliny a hleny, přístroje sloužící k udržování tělesné teploty nebo umělé ledviny. 

Na KARIM slouží nepřetržitě také doktoři. Při jakékoliv změně stavu, který by mohl ohrozit život pacienta, lékaře volají. Nicméně zdejší sestry přebírají mnoho kompetencí. „Třikrát denně sledujeme hladinu různých enzymů, hladinu draslíku nebo cukru v krvi. Sestřičky už dokáží hladiny korigovat,“ popisuje kompetence Metznerová. Za lékaři tak sestry, které zvládají samostatně řešit spoustu situací, nemusí běhat co hodinu. Nově příchozí ošetřovatelky k sobě dostanou školitelku, která jim pomůže přizpůsobit se podmínkám oddělení.

Podle Metznerové skončí v budoucnu na klinice jen sestry s bakalářem a magistrem. „Na ORIM se zdravotní asistenti neuplatnili. Nemají kompetence starat se samostatně o pacienta,“ doplňuje Metznerová. Dalšími pracovníky kliniky jsou fyzioterapeuti, jež s některými pacienty cvičí jak pohyb kloubů, tak dýchání.  

 

Psychika hraje roli

Fyzicky a časově náročná práce a také úmrtí některých pacientů se odráží v psychice. Syndrom vyhoření je na oddělení běžný. „Psychologa nemáme, i když jsme chtěli. Naštěstí se v nemocnici rozjíždí program supervizí. Pokud je potřeba něco vyřešit, děje se to tam,“ sděluje Metznerová. Na operace se mohou ošetřovatelky z úseku resuscitační a intenzivní péče chodit dívat, pracují však anestezioložky a instruktážní sestry.

Psychologicky se cílí na pacienty. Na oddělení anesteziologie používají koncept bazální stimulace. „Snažíme se pacienta navrátit do původního stavu vědomí pomocí jeho vzpomínek,“ představuje metodu Metznerová. Rodina zraněných nebo nemocných přináší vlastní mýdla, ručníky, fotografie i oblečení. Do blízkosti pacientů se položí obrázky rodiny a sestry se také snaží, aby měl kolem sebe známé vůně a chutě.  

Když se stav pacientů zlepší tak, že jsou schopni se posadit na lůžko a sami se napít, bývají přeloženi na jednotku intenzivní péče. Pokud pacienti nepochází z Brna, převáží se například do Kyjova. Ve Fakultní nemocnici Brno tak mohou přijmout další těžké případy, o které se sestry z KARIM postarají.  

Klíčová slova: sestry, ošetřovatelé, Fakultní nemocnice Brno, anesteziologie, resuscitace, intenzivní péče

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.