04.04.2019 22:00


Oběti komunismu bude v Brně připomínat nová pamětní destička

Autor: Patrik Švec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Josef Robotka má od čtvrtka v brněnské Alfa pasáži pamětní destičku. Kolemjdoucím má připomínat jeho život, který zasvětil nejprve protinacistickému a později protikomunistickému odboji. Ten se mu stal osudným. 

Pamětní destička. Foto: Patrik Švec

Brno – Projekt Poslední adresa si klade za cíl připomínat oběti komunismu. Právě pod jeho záštitou byla ve čtvrtek v brněnské Alfa pasáži odhalena svým tvarem neobvyklá ocelová pamětní destička, která má připomínat osud Josefa Robotky. Její specifičnost podle koordinátorky projektu Edity Jirákové spočívá v malém prázdném čtverci na portrétní fotografii, který je její součástí. „Za každým velkým člověkem, který odešel, je prázdné místo,“ vysvětlila symboliku Jiráková.

Nápad umístit v Brně vzpomínku na Josefa Robotku přišel od spolku Sokol Brno I, který destičku také financoval. Podle místostarosty spolku Michala Doležela patří Robotka k nejvýraznějším českým protinacistickým a protikomunistickým odbojářům. Robotka byl také aktivním členem Sokola, proto se spolek rozhodl projevit mu úctu alespoň tímto způsobem.

Zavzpomínat na Josefa Robotku přišel také jeho spoluvězeň z věznice na Cejlu a člen Konfederace politických vězňů Cyril Michalica. „Byl to čestný člověk, který se nikdy nenechal pokořit,“ řekl o Robotkovi Michalica. Nikdo z vězňů podle něj tehdy nevěděl, jaký bude jeho osud. „Vláda si dělala, co chtěla. Mělo by to pro nás být varováním. Ta doba se může kdykoliv vrátit,“ dodal. Robotka podle Michalici obětoval život zejména za Masarykovy postoje. „Bojoval za pravdu, kterou Masaryk hájil,“ uzavřel Cyril Michalica.

S tím souhlasí i ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra. „Josef Robotka byl pěvně zakořeněn v první republice. Přijal Masarykovy ideály demokracie a svobody,“ řekl. Právě tyto ideály byly podle něj hlavními motivy, kvůli kterým se Robotka do odboje zapojil. „Byl odhodlán riskovat. Jednu totalitu přežil. Druhá se mu stala osudnou,“ poznamenal Hazdra.

Odhalení pamětní destičky v místě, kde Robotka nějaký čas žil, se zúčastnili i jeho potomci. „Myslím, že minulost bychom si měli stále připomínat,“ řekl jeden z příbuzných Michael Robotka.

Josef Robotka se po vzniku protektorátu aktivně zapojil do protinacistického odboje. Byl členem odbojových organizací Obrana národa a Rada tří. Ve spojení byl třeba se zahraničním odbojem ve Velké Británii. Po komunistickém převratu v roce 1948 se stal součástí protikomunistického odboje. V roce 1950 byl obviněn z velezrady a špionáže. Popraven byl o dva roky později. Je první osobou v Brně, kterou projekt Poslední adresa připomněl.

Život Josefa Robotky. Autor: Patrik Švec

Klíčová slova: odboj, Brno, pamětní deska, vzpomínka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.