28.10.2013 17:18


Oblečení z druhé ruky lidé shánějí na internetu

Autor: Marie Jahodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nakupování na internetu využívá čím dál víc lidí. Místo běhání po obchodech lze vše nakoupit v klidu z domova. Tento způsob šetří nejen čas, ale za správných podmínek i peníze.

Audio

    Kamila Švrčinová mluví o svých zkušenostech s nakupováním oblečení z druhé ruky přes internet a radí jak na to.
         
    Autor: Marie Jahodová

Brno - Oblečení za pár korun lidé většinou shánějí v secondhandech nebo výprodejích. Ale ani v tomto případě už není nutné vycházet z domu. Stačí se na facebooku přidat do skupiny, kde se vyměňuje nebo prodává nošené oblečení, podívat se na aukro.cz nebo stránky nejrůznějších internetových bazarů.

Ilustrační foto. Foto: Marie Jahodová„Prodávám a nakupuji přes internet už více než dva roky,“ sdělila Kamila Švrčinová. Nejčastěji k tomu využívá server Votoč Vohoz, kde si může vytvořit účet a prodávat nebo nakupovat úplně každý. Pro mnohé je to snadný způsob, jak nepotřebné oblečení vyměnit za nové. „Nejlepší na tom je, že si mohu věci prohlížet, jak dlouho chci, nemusím se rozhodovat hned a mohu si podobné věci v klidu srovnat. Všechno včetně placení zvládnu z domova,“ dodala Švrčinová.

Podobných stránek ale existuje mnohem více. Jen na facebooku lze najít nejméně deset skupin, kde si uživatelé mezi sebou vyměňují a prodávají oblečení. Oblíbený je také server aukro nebo zahraniční ebay. „Když jsem začínala prodávat a nakupovat přes internet, používala jsem aukro, ale kvůli zavedení poplatků za vystavené položky už ho moc nevyužívám. Navíc tam prodejci často vydávají za luxusní zboží věci nakoupené v tržnicích,“ vysvětlila Lucie Čačalová. Na to je třeba dát si pozor při každém on-line nákupu. „Podvodníci jsou dnes už asi všude. Nejčastěji se stává, že uvedený stav zboží neodpovídá tomu reálnému. Jinak řečeno, že místo nového svetru dojde svetr pět let starý, celý od žmolků,“ objasnila Švrčinová. V takovém případě může zákazník žádat o reklamaci, ale protože na většině serverů jde jen o dohodu mezi uživateli, musí zákazník spoléhat na čestnost prodejce.

„Může se to zdát riskantní, ale zatím jsem nikdy neměla s vracením zboží žádný problém. Spíš se občas stává, že se domluva táhne měsíc a pak se oblečení stejně nedočkám. Jindy mám zboží do pár dnů doma,“ řekla Čačalová. Co tedy poradit těm, kteří by chtěli s nakupováním začít? „V první řadě bych určitě doporučila, aby si zjišťovali, jaké mají prodejci hodnocení, a nebyli pak nemile překvapeni tím, že balíček třeba vůbec nedorazí. Je také důležité racionálně uvažovat nad tím, jestli vybrané věci opravdu potřebuji. Pohodlnost nákupu z domu totiž svádí k tomu, že si člověk může dlouze vybírat, až si vybere více věcí, než původně chtěl,“ poradila Švrčinová. Dobré je také poprosit prodejce o materiál a přeměření chtěného zboží, protože ne každá velikost odpovídá představě kupujícího.

Tento způsob samozřejmě nemusí vyhovovat každému. „Nakupování oblečení přes internet pro mě nepřichází v úvahu. Bála bych se, že neodhadnu velikost a navíc si musím každý kousek pořádně osahat, než si ho koupím,“ řekla Kateřina Magulová. Zákazníci však bývají většinou spokojení, a jak říkají, občas se dají na internetu najít opravdové skvosty. „Z Votoče jsem si objednala perfektní mokasíny, které jsem nosila do rozpadnutí, a nikde už jsem za ně nesehnala náhradu. Není to tak, že bych už nenakupovala v kamenných obchodech, ale když něco nemůžu sehnat, na internetu se to po nějaké době objeví v podstatě vždy,“ dodala Čačalová.

Klíčová slova: nakupování přes internet, secondhand, oblečení z druhé ruky, Votoč Vohoz, aukro

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.