08.03.2018 20:29


Odborníci debatovali na Masarykově univerzitě o problémech na české a slovenské mediální scéně

Autor: Martina Moresová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

O současných mediálních problémech v Česku a na Slovensku debatovali ve středu na Masarykově univerzitě mediální expertka Lenka Waschková Císařová a novináři Jakub Mikel a Ondřej Kundra. Diskuzi vedl student žurnalistiky a politologie Dávid Pásztor.

Debata o současné mediální situaci, Foto: Martina Moresová

Brno – O aktuální mediální situaci diskutovali mediální expertka z Masarykovy univerzity Lenska Waschková Císařová, investigativní novinář a redaktor Respektu Ondřej Kundra a Jakub Mikel, šéfredaktor olomoucké redakce Hlídací pes. Debatu přístupnou veřejnosti organizovalo studentské Radio R, které ji také živě vysílalo.

Debata reagovala na vraždu slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka, která šokovala jak přítomné hosty, tak studenty. „Vražda Jána Kuciaka a jeho partnerky nás v Radiu R velmi zasáhla. Chtěli jsme ji společně reflektovat, to ovšem v jednotlivých pořadech nejde, takže jsme zorganizovali besedu s odborníky,“ uvedl jeden z organizátorů a moderátor Dávid Pásztor.

Kladené otázky se týkaly i investigativní novinařiny. Všichni tři hosté se shodli, že výhružky a nenávistné komentáře směrem k novinářům by se neměly podceňovat. „Dříve jsem se výhružkami nezabýval, ovšem po smrti Kuciaka jsem si uvědomil, že nemohu být tak benevolentní. Hranice mezi verbálními a fyzickými útoky je velice tenká,“ řekl novinář Ondřej Kundra.

Podle debatujících odborníků by novináře měla chránit i mediální vydavatelství. „Mediální domy by se rozhodně měly postavit za své novináře, pokud jsou napadení,“ sdělil novinář Jakub Mikel. „Ideální by bylo, kdyby se ozvala celá mediální scéna zaráz, ale to nejde, protože je velice konkurenční,“ doplnil Ondřej Kundra.

České a slovenské mediální spektrum je podle Lenky Waschkové Císařové velice rozmanité. „Je dobře, že si můžeme vybrat, která média konzumujeme. Ovšem je důležité poznat, která média dezinformují a která si fakta ověřují,“ řekla. Jakub Mikel vidí řešení v rozšiřování mediální gramotnosti. „Přednášky lidem umožní lépe se orientovat ve světě médií. Musí se organizovat i pro seniory, ne pouze pro studenty,“ uvedl.

Odborníci se zmínili také o klesající důvěře lidí v média. „Společnost mnohem více věří xenofobním a populistickým politikům. Média pro ně představují poslední hradbu, která stojí mezi nimi a voliči. Pokud politici tuto hradbu nezávislých médií zboří, tak ovládnout společnost na velice dlouhou dobu,“ sdělil Ondřej Kundra.

Přednášky se zúčastnili především studenti. Na závěr mohli klást hostům otázky. „Debata splnila má očekávání. Jsem rád, že jsem dnes viděl i tváře novinářů, ne jen jejich články,“ komentoval diskusi student David Hanzl.

Vražda Jána Kuciaka a jeho přítelkyně šokovala českou i slovenskou společnost. V obou republikách se v uplynulých dvou týdnech konaly pietní shromáždění, demonstrace a setkání na podporu novinářů.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, debata, média

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.