11.04.2019 11:48


Odborníci diskutovali o legalizaci prostituce, shodu nenašli

Autor: Tereza Kráčmarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Český právní řád se regulaci prostituce vyhýbá. Nelegální jsou až protizákonné činy s ní spojené, ať už se jedná o obchodování s lidmi nebo porušování lidských práv. Jedna strana si myslí, že legalizace vyřeší problémy s daňovými úniky i násilím páchaným na prostitutkách. Naopak druhá strana se domnívá, že by se se jen celá činnost přesunula ještě více do šedé zóny a regulace by nic nevyřešila.

Zleva: Barbora Pšeničná, Markéta Hronková, Leo Luzar, Igor Salomon. Foto: Tereza Kráčmarová

Brno — Prostituce není v České republice ani zakázaná, ale ani povolená. Právní řád ji nereguluje a zakazuje pouze kuplířství. Prostitutky tak nemohou oficiálně vykonávat své povolání a tím pádem z něj odvádět daně. Kromě toho je jejich činnost v některých případech spojena i s obchodem s lidmi a porušováním lidských práv.

Prostituce by měla být legalizována

Podle Barbory Pšeničné z neziskové organizace Rozkoš bez hranic se prostituce nachází v právním vakuu. Nedají se na ni uplatňovat práva tak, jak jsme zvyklí z jiných profesí. „Ženy nemají právní ochranu, je na nich pácháno násilí a ony to často nenahlásí. Říkáme tomu legalizace násilí. Dochází ke zvýhodnění pachatele, který ví, že pro ženu je následné nahlášení celého incidentu a její činnosti nepříjemné a náročné,“ dodala Pšeničná.

Markéta Hronková z neziskové organizace La Strada zastává názor, že poskytování sexuálních služeb za peníze je dobrovolné rozhodnutí. „Chybí možnost uzavřít smlouvu mezi dvěma dospělými lidmi, ve které bude právě tato služba upravena. Až poté budeme schopni na prostituci nahlížet jako na práci,“ uvedla. Hronková dodala, že bychom konečně dospěli k tomu, že dokážeme odlišit obchodování s lidmi a nucenou prostituci od poskytování služeb za úplatu.

Prostituce by neměla být legalizována

Proti legalizaci prostituce se ohradil majitel pražského erotického klubu Igor Salomon. Myslí si, že zákony jsou dostačující. „Ať už řešíme násilí na ženách nebo daňové úniky, na všechno máme zákony. Jakékoli další regulace jen posunou celou činnost ještě více do šedé zóny. S tím bude spojen nárůst násilí, vydírání a omezování svobody,“ nesouhlasil s legalizací Salomon.

Stát potřebuje znát své daňové poplatníky. „Není to jen o placení daní, poskytovatelé služeb by se také museli registrovat na finančním úřadu,“ řekl poslanec za KSČM Leo Luzar. „Můžeme tuto službu pojmenovat jakkoli, aby nebylo na první pohled zřejmé, oč se jedná - třeba trhači ovoce. Přesto však stále bude existovat nějaká databáze a velmi brzo se roznese, co že ti trhači ovoce ve skutečnosti dělají. Anonymizace by v tomto případě byla velký problém,“ doplnil Luzar.

Téma legalizace prostituce řešili diskutující při Masarykově debatě na Fakultě sociálních studií v Brně v úterý 9. dubna. Masarykova debata má formát oxfordské debaty. Před a po debatě diváci hlasují, jestli je více přesvědčila strana pro nebo proti návrhu, případně, že se nerozhodli. Pro legalizaci prostituce byla sice po debatě nadpoloviční většina diváků, diskutující proti legalizaci ale na svoji stranu přetáhli více hlasů oproti zisku před debatou.

Klíčová slova: prostituce, legalizace, Masarykovy debaty, debata

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.