26.09.2018 11:32


Odborníci na interaktivní výstavě vysvětlili, jak jde hubnout i bez diet

Autor: Adriana Široká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na interaktivní výstavě v knihovně Jiřího Mahena si lidé mohli prohlédnout, jak má vypadat talíř s jídlem nebo jejich stolice. Znalci připravili i názornou ukázku toho, kolik kostek cukru se skrývá v jednotlivých potravinách. Podle výživové poradkyně Lenky Vymlátilové je důležité, aby strava byla pestrá. Ke zdravému jídelníčku nepotřebujeme nutně potraviny ze zahraničí, stačí nám české.

Brno – Věděli jste, že v jednom slazeném kefíru je maximální dávka cukru pro člověka na jeden den? To je asi dvanáct kostek cukru. Na interaktivní výstavě v knihovně Jiřího Mahena se návštěvníci dozvěděli, jak zdravě jíst a přitom se netýrat. „Potraviny už nerozdělujeme na zdravé a nezdravé, důležitá je hlavně pestrost a vyváženost,“ vysvětlila výživová poradkyně ze společnosti Stop obezitě Lenka Vymlátilová.

Z interaktivních pomůcek návštěvníci zjistili, že by zelenina měla zabírat půlku talíře a maso pouze jednu čtvrtinu. Podle Lenky Vymlátilové není nutné některé potraviny zcela vynechávat, ale doporučuje jíst hodně ovoce, zeleniny a základních potravin, jako je maso, vejce nebo mléčné výrobky. Upozornila také na to, že bychom měli do svého jídelníčku přidávat více vlákniny. „Osobně jím hodně ovoce a zeleniny. Když se podívám do svého nákupního košíku, tak tvoří tak polovinu,“ řekla studentka Masarykovy univerzity Alexandra Prachárová. 

I přes to, že není nutné některé potraviny z jídelníčku vyškrtávat, lidé by se měli vyvarovat smaženého jídla a velkého množství cukru. Jak mohli návštěvníci výstavy vidět, slazené půllitrové nápoje většinou obsahují až deset kostek cukru. Zdravé a výživné nejsou pouze potraviny ze zahraničí. Populární semínka chia lze například nahradit českými lněnými semínky.

Ke zdravému životnímu stylu patří i pohyb. Člověk by měl za den ujít aspoň deset tisíc kroků. Společnost Stop obezitě doplňky stravy nepodporuje, ale i ty mohou být volbou. „Před nasazením je třeba nejprve se poradit a velmi důležité je znát zdravotní stav,“ uvedla výživová poradkyně Martina Kawuloková ze společnosti Svět zdraví. Doplňky stravy mají význam v případech, pokud má člověk zvýšenou potřebu vitamínů nebo náběh na vyšší cholesterol.

Klíčová slova: zdravá výživa, výstava, výživové poradenství, zdravý životní styl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.