05.12.2012 10:57


Odborníci zjišťují, jak mladí lidé vnímají dospělost

Autor: Lenka Šklubalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nový dlouhodobý výzkum zaměřený na dospívání organizuje Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny při Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Do projektu už se zapojilo více než třináct set lidí.

Brno  Zajímavý výzkum s názvem Cesty do dospělosti organizuje Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny při Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Možnost zapojit se má každý, komu je kolem osmnácti až jednadvaceti let a má přístup k e-mailu. „Preferujeme účastníky narozené v roce 1991 nebo 1994,“ podotkla jedna z  výzkumnic Lenka Lacinová. Zároveň však v účasti nebrání ani ročníkům 1992 a 1993. „Akceptovatelný je i ročník narození 1990,“ dodala. V horizontu čtyř až pěti let budou organizátoři každé dva měsíce Výzkum je zaměřený především na ročníky 1991 a 1994. Foto: Lenka Šklubalováprostřednictvím elektronických dotazníků zkoumat životní rozhodnutí mladých lidí, jejich názory na partnerství a přátelství a pohled na sebe sama. Kompletní výsledky tak budou organizátoři i respondenti znát v roce 2017. „Cílem projektu je aktualizovat dosavadní poznatky o tom, jak se mladí lidé stávají dospělými a jak proces stavění se na vlastní nohy sami prožívají a hodnotí,“ uvedla Lacinová.

Celkem organizátoři potřebují zapojení tří tisíc respondentů. „Zatím se do výzkumu zaregistrovalo 1321 mladých lidí a první dotazník už vyplnilo přes tisíc účastníků,“ dodala Lacinová. Výzkumníci se snaží dospívající oslovit nejrůznějšími cestami. Kromě jiného požádali o spolupráci nejrůznější střední školy a učiliště, vysoké školy a firmy, které zaměstnávají mladé lidi. Druhou částí náboru bylo i vytvoření facebookové stránky, která potenciální účastníky o výzkumu informuje. Poctivým respondentům, kteří za rok vyplní všechny dotazníky, navíc organizátoři slibují zařazení do tomboly o ceny. Kromě toho ale účastníky láká zasílání individuální zpětné vazby a průběžné zveřejňování statistiky vytvořené ze všech odpovědí. „Do výzkumu jsem se zapojila nejen proto, že chci organizátorům pomoct, ale také kvůli zpětné vazbě. Jsem zvědavá, co o mně vypovídají moje odpovědi a jak odpovídají ostatní,“ řekla studentka gymnázia Michaela Janková.

V uplynulých letech pracovníci Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny pořádali podobný dlouhodobý výzkum, při kterém sledovali brněnské děti od osmi do devatenácti let. „Dá se tedy říct, že Cesty do dospělosti na tento předcházející projekt navazují,“ uvedla Lacinová.

V případě zájmu se noví respondenti mohou zaregistrovat na této webové stránce. Stačí zadat e-mailovou adresu a základní osobní údaje.

Klíčová slova: výzkum, dospívající, názory, mladí

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.