03.04.2016 09:44


Oddělení kyjovské nemocnice otevřela dveře veřejnosti

Autor: Magdaléna Kunrtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ředitelka kyjovské nemocnice Danuše Křiváková přivítala v sobotu po poledni návštěvníky, kteří měli zájem zúčastnit se dne otevřených dveří. Ten se konal v rámci oslav sedmdesátého výročí vzniku kyjovské nemocnice. Přítomní si mohli prohlédnout jednotlivá oddělení a nechat si vyšetřit hladinu glykémie, krevní tlak, či tělesný tuk.

Kyjov – Sobotní odpoledne se kyjovská nemocnice na Hodonínsku setkala s nebývalým náporem lidí ve svém areálu. Nešlo ovšem o pacienty, ale návštěvníky dne otevřených dveří. Akce se zúčastnila i dcera stavitele kyjovského nemocnice Eva Rozehnalová. Její otec Bedřich Rozehnal byl před sedmdesáti lety architektem kyjovské nemocnice. A právě k této jubilejní příležitosti se otevřely dveře jednotlivých oddělení. 

Zájemci se prošli devítimetrovou maketou tlustého střeva, nechali si pomocí spirometru vyšetřit plíce a nastávající matky měly možnost si prohlédnout prostory gynekologického a novorozeneckého oddělení. „Přišli jsme hlavně kvůli plicnímu vyšetření a vyšetření prsu. Na plicním už jsme byli a nedopadlo to moc dobře. Tady mi měřili tuk a taky to není nejlepší,” uvedla návštěvnice Martina Šalšová. 

Model tlustého střeva vzbudil u veřejnosti zájem. Foto: Magdaléna Kunrtová

Zastoupena byla i chirurgická jednotka intenzivní péče. „Máme monitor, který snímá srdeční akci, měří tlak, puls, potom je tady enterální pumpa, ta je na enterální výživu, která se používá při operaci střev nebo žaludku, kdy se zavádí sonda, která vede přímo do tenkého střeva a pacientovi se tak do těla pouští různá výživa podle toho, co naordinuje lékař,” komentovala zdravotní sestra Alena Mrázová prohlídku přístrojového vybavení jednotky intenzivní péče. Právě o dění v pavilonu C byl podle počtu návštěvníků největší zájem. Nechyběla ani první pomoc nebo praktický nácvik správného mytí rukou.

Na foniatrické ambulanci si zájemci nechali vyšetřit sluch. Zdravotní sestra je usadila do uzavřeného prostoru a nasadila jim sluchátka. „Vyšetřuji tady práh sluchu na různých frekvencích, a to až do osmi kilohertzů. Postupným zvyšováním decibelů zjišťuji práh sluchu pacienta. Ten mi tlačítkem dá vědět, kdy už slyší a podle toho vyvozuji případné poruchy sluchu, které se posléze řeší s lékařem,” uvedla Veronika Šikutová.

V rámci doprovodného programu se představilo Dětské kočovné divadýlko, které přilákalo zejména nejmenší. Otevřeny byly nejen prostory nemocnice, ale také vozy záchranné služby. Sanitáři zvídavým dětem vysvětlovali, co se děje při zavolání na číslo 155, jak posádka reaguje a co všechno k ošetření pacienta potřebuje. Nepřehlédnutelnými byli i psi, kteří se v kyjovské nemocnici nově používají při canisterapii, což je léčebná metoda za pomoci psů. „Jsme tady v nemocnici teprve počtvrté, ale zájem je o ně opravdu obrovský,” upřesnil novinku nemocnice canisterapeut Milan Doktor.

Kyjovská nemocnice se v minulosti potýkala s problémy ve vedení. Po rezignaci ředitele Igora Kalixa se funkce ujal Josef Pejchl. Ten byl bývalým dlouhodobým ředitelem havlíčkobrodské nemocnice. Vedl ji v době útoků heparinového vraha. Během jeho působení stoupalo napětí nejen v nemocnici. Odstoupil a vystřídal ho Petr Svoboda. Posléze se místa ředitele ujala Danuše Křiváková, která nemocnici řídí dodnes. V Nemocnici Kyjov nyní pracuje přes tisíc lidí v necelých padesáti odborných ambulancích. Zřizovatelem nemocnice je Jihomoravský kraj. 

Klíčová slova: Nemocnice, Kyjov, den otevřených dveří, zdraví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.