12.04.2020 12:03


Odklad splátek by měli využívat hlavně lidé v nouzi, pomoc není pro každého, říká úvěrová specialistka

Autor: Tomáš Pánek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Situace s poskytováním úvěrů není vždy taková, jak se lidé domnívají. "Pravidla se mění, ale komerční banky často vyčkávají, jak se bude koronavirová krize vyvíjet. Nikdo se nechce dobrovolně ekonomicky zničit," říká úvěrová specialistka Iveta Butulová.

Iveta Butulová radí lidem, jak si odložit splátku úvěru, autor: Bronislav Šmatera

Odložení splátek úvěrů je pouze jednou z novinek, které lidé mohou v rámci splácení využít. K odkladu je však potřeba přistupovat zodpovědně a využívat by ho měli jen lidé v nouzi. „Kolem hypoték a dalších úvěrů koluje spoustu fám. Žadatelé často neproberou situaci s odborníkem, nespočítají si všechny náklady spojené s půjčkou, a tak se může stát, že splácení bude nad jejich síly," uvedla v rozhovoru pro Stisk úvěrová specialistka Iveta Butulová. 

Co se v posledních dnech reálně změnilo ohledně poskytování úvěrů?

Vláda rozhodla, že lidé si mohou odložit splácení úvěrů nebo hypoték, které si sjednali před 26. březnem, a to na dobu tří nebo šesti měsíců. Každý člověk, který má u banky úvěr nebo hypotéku, si však musí uvědomit, že úroky plynoucí z úvěru za toto období bude muset bance stejně vrátit. Tím se může prodloužit doba splácení. Novinkou je zrušení stropu pro zadlužení klienta. Doporučením České národní banky (ČNB) ale zůstává nemít závazky větší než osminásobek čistého ročního příjmu. Výdaje na úvěry mohou činit polovinu čistého měsíčního příjmu. Další změnou je, že banka poskytne maximálně devadesátiprocentní úvěr z hodnoty nemovitosti. Když bych chtěla koupit byt v hodnotě desíti milionů korun, banka mi za stávajících podmínek půjčí až devět milionů korun, dříve by to bylo pouze osm.

ČNB snížila základní úrokovou sazbu. Bude to pro lidi znamenat, že dosáhnou na levnější úvěr?

Průměrná úroková sazba od komerčních bank se pohybuje okolo 2,8 %. Když však ČNB sníží základní úrokovou sazbu, neznamená to, že lidé okamžitě dosáhnou na levnější úvěr. Pro komerční banky musí přijít příznivá situace, aby snížily úroky pro koncového zákazníka. To bude záviset na současné situaci ohledně koronaviru. Momentální vývoj záleží na mnoha aspektech. Prvním je, jak dlouho krize kolem koronaviru potrvá a jak závažně se podepíše na české ekonomice. Obávám se, že se lidé budou bát zadlužovat a budou více šetřit. Spousta firem kvůli zavřenému provozu zkrachuje, vzroste nezaměstnanost a úrokové sazby na hypotékách začnou klesat z důvodu oživení ekonomiky. Je dokonce možné, že lidé si budou moci půjčovat za nejnižší úrokové sazby v historii, a to kolem 1,5 %.

Jaké skupiny žadatelů banka dnes vyhodnocuje jako rizikové?

V posledních dnech banky vyhodnocují jako rizikové oblasti služeb. Cesta k úvěru je složitá pro lidi v cestovním ruchu, gastronomii nebo autodopravě. Pokud se vyžíváte v sázení, může vám podobný druh zábavy zkomplikovat schvalování koupi bytu, což je ale tradiční problém. Některé banky nyní neposkytnou úvěr novým žadatelům, protože s nimi nemají zkušenosti.

V jaké situaci se nachází studenti a mladé rodiny ohledně schválení úvěrů na bydlení?

Výhodou pro mladé lidi je fakt, že si mohou půjčit více, než tomu bylo doposud. Nemusí mít tak vysokou vlastní rezervu a mohou si dovolit měsíčně vyšší splátky. Dále nemusí mít strach, že nedostanou úvěr na vlastní bydlení, pokud nemají našetřené vlastní zdroje. Stačí, když budou mít dostatečný příjem. Neinformovaností u mladých vznikají často situace, kdy zapomenou na ostatní náklady spojené s pořízením vlastního bydlení. Těmi mohou být například provize realitní kanceláři, daň z nabytí nemovitosti, náklady na energie, příspěvky do fondu oprav nebo pořízení vybavení do bytu. Proto bych doporučila lidem, aby svou situaci vždy konzultovali s nezávislým poradcem, který je na možná rizika upozorní. 

Občas se v médiích objeví nějaké tvrzení, které lidé berou jako platné. Napadá vás něco, co oficiálně není schváleno, ale lidé to berou jako hotovou věc?

Už jsem slyšela, že není nutné žádat o odložení splátek. Lidé si myslí, že mohou přestat platit závazky bez oznámení. Pravdou je, že o odklad splátek se musí vždy aktivně požádat. Další mylnou informací je, že vám banky naúčtují poplatky za odložené splácení. Banky nemůžou odložení splátek jako službu zpoplatnit. Pokud se klient rozhodne splátky odložit, bude muset úroky za dané období bance vrátit. Mnoho lidí si také myslí, že se odklad splátek vztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry a operativní leasingy, což samozřejmě není pravda. Odložení splátek se navíc netýká každého. Jestliže klient měl v březnu prodlevu se splácením více než měsíc, banka mu neschválí odložení splátek.

Jaká panuje atmosféra na trhu s nemovitostmi?

Ceny na realitním trhu v České republice dlouhodobě rostou, dokonce patříme mezi státy Evropské unie, ve kterých roste cena bytů a domů nejrychleji. Následkem koronaviru můžeme počítat s tím, že ceny nemovitostí zůstanou prozatím na stejné hodnotě. Prodejcům trvá v karanténě prodat nemovitost déle a spoustu lidí očekává, zda zákonodárci odsouhlasí zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň zájemci čekají na snížení úrokových sazeb. Celý realitní trh se tím zpomaluje. Kvůli zastavení služeb Airbnb také vzrostl počet nabízených bytů k pronájmu.

V krizi se často mluví se o propadu cen nemovitostí. Přijde v dohledné době propad?

Pokles cen můžeme očekávat v méně atraktivních lokalitách jako jsou sídliště nebo okrajové části města. Cena nemovitostí může klesnout o více než deset procent, záleží na tom, jak bude dlouho koronavirová krize trvat. Vliv na cenu objektů má odjakživa pravidlo, že pokud je velká nabídka bytů k prodeji a malá poptávka po nich, lze očekávat propad cen. Pokles cen můžeme zaznamenat klidně až ke konci příštího roku. Některé atraktivní lokality bytů jako je Brno-centrum se však na ceně nemusí propadnout vůbec. Ba naopak očekáváme i stálý růst. Developeři v poslední době postavili řadu bytů za vysoké náklady a nebudou tak chtít nabízet bydlení pod cenou. Není vždy nutné spekulovat nad pohybem cen nemovitostí, pokud nejste samozřejmě investorem, jejich cena totiž v dlouhodobém horizontu roste.

Když srovnáme bytovou situaci u nás a například v západních a východních zemích Evropy, jsme na tom stále dobře z pohledu možnosti pronajmout si byt?

Dramatický růst nájmů představuje rostoucí sociální problém, který má v Česku dopad zejména na mladé rodiny. I přesto je možnost pronájmu bytu stále dostupnější než v sousedním Německu a Rakousku. Češi se z osmdesáti procent přiklání k možnosti vlastnit nemovitost, paradoxně jsou ale schopni zaplatit za nájem i šedesát procent ze svého příjmu. V Praze cenu nájmů ovlivňují zahraniční investoři, kteří mají zájem skupovat nemovitosti k investici. Tím pádem uměle zvyšují ceny nájmů po místní.

Klíčová slova: hypotéky, úvěry, změny, odklad splátek, čnb, nemovitosti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.