27.11.2018 11:59


Odvolací soud potvrdil desetiměsíční podmínku pro bývalého starostu Určic, který provozoval černou skládku

Autor: Hana Kotoučová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud v Brně zamítl v úterý 27. listopadu odvolání obžalovaného Vlastimila Konšela i poškozené obce Určice proti rozsudku Okresního soudu v Prostějově. Bývalý starosta Určic dostal podmíněný trest deset měsíců za neoprávněné nakládání s odpady. Na skládku za obcí byl odpad ilegálně přivážen dvacet let a nevratně tak zničil přírodu. Obec za černou skládku dostala pokutu od České inspekce životního prostředí. 

Budova Krajského soudu v Brně.

Brno– Přečin z nedbalosti za neoprávněné nakládání s odpady řešil v úterý 27. listopadu Krajský soud v Brně. Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel je obžalovaný z toho, že na bývalou skládku za obcí nechal ilegálně navážet stavební suť a zeminu. Konšel se odvolal proti rozsudku Okresního soudu v Prostějově, který mu v září uložil podmíněný trest deset měsíců se zkušební dobou osmnáct měsíců. 

Soud se zabýval také odvoláním poškozených, tedy představitelů obce Určice. Nikdo z nich se k soudu nedostavil. Obec dostala za provozování černé skládky kvůli nenávratně zničené přírodě pokutu šedesát jedna tisíc korun od České inspekce životního prostředí. Navíc musí odpad na své náklady odvézt. Obec žádala po bývalém starostovi odškodné. Prostějovským okresním soudem však byla odkázána na občanskoprávní spor. Proti rozsudku se odvolala a navrhovala, aby jí byl přiznán nárok na téměř milion korun. 

Obhájce obžalovaného Pavel Kvíčala žádal, aby soud přihlédl k tomu, že svým jednáním starosta realizoval pouze vůli obce, občanů a zastupitelstva. „Bylo prokázáno, že na skládku měli možnost příjezdu, ze strany která nebyla oplocená, i jiní občané. Jiní v uvozovkách ukladatelé odpadu. Pan starosta se snažil zahradit tuhle cestu, ale marně. Byla jim na překážku, takže ji odstranili. Dodnes nikdo nezjistil, kolik odpadu bylo takhle nelegálně navezeno lidmi, o kterých nikdo nevěděl. A nikdo to nikdy nespočítá,“ řekl Kvíčala a navrhl, aby odvolání poškozených bylo zamítnuto a aby odvolací soud starostu zprostil obvinění.

Bývalý starosta Vlastimil Konšel trvá na své nevině. „Dvacet pět let jsem svědomitě vykonával svoji práci. Pokud mi někdo klade za vinu, že v letech 1996 až 2015 jsem já prováděl nějakou nekalou činnost, nemůže to být pravda už z toho důvodu, že za téměř dvacet roků se vystřídalo v patnáctičlenném zastupitelstvu zhruba sto lidí. Kladu si otázku, hledá se obětní beránek?“ tázal se před soudem Konšel. Podle Konšela a Kvíčaly věděli o skládce všichni členové zastupitelstva, členové všech dalších orgánů obce a dokonce i orgány státu.

Státní zástupkyně Kateřina Červinková navrhla zamítnout obě odvolání. „Za nejdůležitější považuji znalecký posudek, který hovoří zcela jasně. Proto mám za to, že soud obžalovanému uložil přiměřený trest. Zcela se ztotožňuji se závěry soudu druhého stupně a navrhuji, aby bylo odvolání obžalovaného i poškozeného zamítnuto,“ řekla Červinková. 

Soud obě odvolání zamítl a potvrdil tak rozsudek Okresního soudu v Prostějově. „Obžalovaný o tom, že je tam navážen odpad věděl, nějakým způsobem se o skládku staral, řídil její provoz a dával pokyny k vypracování potvrzení,“ odůvodnil rozhodnutí soudce Dan Krátký. 

Skládce, která se dříve na místě nacházela, skončilo povolení v roce 1995 a následně měla probíhat pouze rekultivace, tedy obnova nebo znovuzúrodnění půdy. „Ze znaleckého posudku jednoznačně vyplývá, že žádná rekultivace neprobíhala a byl pouze navážen další odpad,“ řekl Krátký. Za dvacet let bylo na místo celkem dovezeno téměř šedesát tisíc tun odpadu. Na skandál se přišlo v roce 2015, téhož roku Konšel po dvaceti pěti letech odstoupil ze své funkce. 

Klíčová slova: soud, skládka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.