19.04.2015 17:12


Olomouc se účastní akce Brány památek dokořán. Zpřístupnila kostel Husův sbor

Autor: Lubomír Dohnal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Běžně neodstupný kostel Husův sbor mohou dnes navštívit Olomoučtí. Památkáři ho otevřeli při příležitosti Mezinárodního dne památek, kdy si lidé připomínají své kulturní dědictví.

Olomouc – Dodnes uzavřený kostel Husův sbor otevřeli pro veřejnost olomoučtí památkáři ve spolupráci s Církví československou husitskou. Akci uspořádali jako součást oslav každoročního Mezinárodního dne památek a sídel. Pro hosty u kostela dnes zahraje skupina Oboroh.

„Základní kámen kostela byl položen 6. července 1925 na výročí Husovy smrti,“ řekl církevní historik Miloslav Pojsl. Letos si tak návštěvníci mohli připomenout devadesát let od jeho položení a zároveň šestisté výročí upálení mistra Jana Husa. Mimo prostor samotného kostela zpřístupnili pořadatelé také pohřební komoru, takzvané kolumbárium.

 

Kostel Husův sbor je trojlodní bazilika. Nachází se na severozápadním okraji historického jádra v Olomouci. 

 

Kostelu dominuje neoklasicistký sloh. Je pro něj příznačná geometrická strohost a inspirace jednoduchým dórským řádem.

 

Historik Miloslav Pojsl vypráví o historii kostela a Církve československé husitské. 

 

Návštěvníci měli přístup na střechu kostela, kde se jim naskytl působivý pohled na Olomouc. "Obyčejně kostely příliš nemusím. Ale protože tento mám kousek od bydliště, přišla jsem se na něj podívat. Stojí to za to!" uvedla Jaroslava Kopřivová. 

 

Kolumbárium je ve stejném architektonickém stylu jako kostel. V současnosti má kolem sedm set schránek, do nichž se může umístit téměř šest tisíc uren.  

 

V mramorových stěnách se schránkami se nachází popel významných osobností nejen z Olomoucka, ale i z celé České republiky, jako jsou architekt kostela Hubert Aust, malíř Jindřich Lenhart či římskokatolický kněz Rostislav Stejskal. 

Klíčová slova: kostel, Brány památek dokořán, kultura, Olomouc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.