22.12.2015 19:00


Olympiáda v Riu bez atletiky? Rozhodně ne

Autor: David Vondra | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Výstavba olympijských sportovišť vrcholí. Po celém světě fanoušci sportu nedočkavě vyhlíží léto, kdy se v rozpáleném Riu de Janeiro rozhoří olympijský oheň. Dočká se Brazílie plnohodnotných her? Mezinárodní olympijský výbor totiž uvažuje o zrušení atletiky.

Olympiáda není pouze sportovní svátek. Je to celosvětová akce, o kterou se zajímají téměř všichni lidé. Každý si tu najde něco, co ho baví. Může to být plavání, cyklistika, box nebo třeba slavnostní zahájení. Nejvíce lidí však sleduje atletiku. Královna sportu je historicky jedním z nejstarších sportovních odvětví. Fanoušci milují Bolta a s chutí pozorují zápolení evropských vytrvalců, kteří nedokáží konkurovat svým africkým soupeřům. Říká se, že atletika je jedním z posledních sportů, kde není nouze o opravdové napětí. Není totiž svázána taktickými pokyny. Královna sportu má ale jiný problém – doping.

David Vondra. | Foto: Michaela Vaňharová

Nedovolené látky užívá v mnoho atletů. Doping ze sportu nikdy nezmizí, ale dosud se jím provinili pouze jednotlivci, které atletický svět odsoudil a udělal z nich exemplární příklad pro ostatní. Nyní bojuje královna sportu s něčím mnohem horším. Za poslední dva roky odebrala Světová antidopingová agentura (WADA) více než deset pozitivních vzorků krve ruských atletů. Na černé listině se mimo jiné nachází také olympijská vítězka na 800 m Maria Savinovová a bronzová Jekatěrina Poistogová. WADA proto suspendovala ruský atletický svaz. Postupně však přibývaly další dopingové prohřešky. Pozitivní výsledky mělo také pět elitních ruských chodců a další olympijská vítězka z Londýna Julija Zaripovová. WADA mluví o systematickém a státem podporovaném dopingu, protože ředitel moskevských antidopingových laboratoří bezdůvodně zrušil přes 1400 vzorků s hodnotami ruských sportovců. Udělal to pár dní před plánovanou kontrolou, ale možná je to náhoda.

Mezinárodní atletická federace (IAAF) proto suspendovala tamní svaz a zakázala ruským sportovcům startovat na Halovém mistrovství světa v Portlandu i brazilských olympijskýc hrách. Doping v atletice však není pouze o ruských sportovcích. K této velmoci se přidávají další. Proto se Mezinárodní olympijský výbor rozhodl k velice razantnímu kroku. Vyloučit atletiku z olympijských her. Je to správně? Měli by fanoušci přijít o strhující souboje a překonávání světových atletických rekordů? Rozhodně ne. Doping v atletice je, byl a bude. Těžko říci, zda někdy užívání zakázaných látek z tohoto sportu vymizí, protože antidopingové laboratoře jsou neustále o krok pozadu. Stejně jako se vyvíjí věda, vyvíjí se také doping. Boj s nedovolenými látkami by však měl zůstat mimo atletický stadion. Lidé mají právo sledovat své favority. To samé sportovci. Proč by měli atleti, kteří se ničím neprovinili, přijít o sportovní vrchol? Pro některé to je poslední šance, jak se olympiády zúčastnit nebo dokonce získat medaili. Olympijský výbor by jim tuto šanci neměl brát.

Vyřazení atletiky by přineslo více negativ. Sportovci dopovat nepřestanou, o tom nemůže být ani řeč. Pokud je atlet schopný podvádět, všeobecný zákaz ho nezastaví. Svět ovšem přijde o vrchol olympijských her, což atletika bezpochyby je. Užívání zakázaných látek rozhodně nepodporuji a jsem dokonce velkým odpůrcem. Zrušit atletiku však není řešení, protože Rio by přišlo o sledovanost a kouzlo olympijských her. Představitelům Mezinárodního olympijského výboru proto vzkážu jediné: Nechte nám atletiku a začněte více bojovat proti dopingu.

Klíčová slova: doping, Rusko, IAAF, olympijské hry

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.