19.03.2016 19:27


Olympijský park nabídne sport, letní kino i příměstské tábory

Autor: Kateřina Koutná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letní olympijské hry v Riu de Janieru sice budou až v srpnu, Pardubice se na ně ale připravují už teď. Zastupitelé města potvrdili vznik olympijského parku a na lávce přes Chrudimku zveřejnili jeho logo. Připravují různorodý program pro návštěvníky všeho věku. Také vyzvali dobrovolníky z řad studentů, aby se zapojili do organizace neobvyklého projektu.

Pardubice – Letní olympijské hry v brazilském Rio de Janeiru budou moci v srpnu na vlastní kůži zažít i obyvatelé Pardubic. Zastupitelé města začátkem března podepsali s předsedou Českého olympijského výboru smlouvu o pořádání olympijského parku.

Logo na lávce přes Chrudimku v parku Na Špici. Foto: Kateřina Koutná

Pardubice mají dlouholetou sportovní tradici a z východních Čech pochází skvělí sportovci. Například hokejista Dominik Hašek nebo atletický vícebojař Roman Šebrle. „Těším se, že budou olympijskou atmosférou a hlavně aktivním sportem v srpnu žít všichni obyvatelé Pardubického kraje,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Podle primátora Martina Charváta obyvatelé Pardubic pocítí olympijskou atmosféru už od jara. Městské slavnosti a další sportovní a kulturní akce budou doplněny o speciální tematický program. „Dalo by se říci, že barvy olympijského parku kolem sebe lidé uvidí už teď. Olympiáda bude letos jakousi dominantou pardubického dění,“ dodal Charvát.

Návštěvníci parku si budou moci aktivně vyzkoušet olympijské i neolympijské sporty. Součástí programu budou i sportovní výstavy, letní kino nebo příměstské tábory pro děti. Program se bude odehrávat v parku Na Špici, kolem letního stadionu, v Tyršových sadech a na koupališti Cihelna. V parku na Špici na soutoku Labe a Chrudimky budou dvě fanzóny s velkoplošnými obrazovkami. Na těch se budou promítat živé přenosy z Ria de Janiera. Třetí zóna pro fanoušky bude v Tyršových sadech. Některé akce se budou konat v centru města na nově opravené třídě Míru, na zámku nebo na venkovním hřišti pardubické univerzity. „V programu si na své přijdou úplně všichni. Od nejmenších až po seniory. Pracujeme na tom, aby součástí parku byl rovněž Adrenalin park a Science point, což bude prostor věnovaný technologiím a vědám,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Podle mluvčí magistrátu Pavly Kosíkové se ke spolupráci na programu přihlásilo čtyřiačtyřicet sportovníchShrnutí pardubického olympijského parku. Autor: Kateřina Koutná klubů. V parcích také budou pomáhat dobrovolníci z řad studentů. Návrh tlumočil začátkem února manažer parku Pavel Stara členům tamního Dětského a Studentského parlamentu. „Dobrovolnictví k olympiádě patří od dávných dob, a proto chceme práce dobrovolníků využít i my,“ řekl Stara. Dobrovolníci budou bez nároku na peněžní ohodnocení. Budou však mít zajištěnou stravu, pití i potřebný oděv. A na závěr celého parku pro ně organizátoři projektu přichystají speciální program.

Mottem projektu je „Olympijský park Pardubice – sportovní srdce našeho regionu“. Heslo zveřejnili začátkem března zastupitelé města spolu s logem. To bude na lávce v parku Na Špici až do konce srpna. Všechny mateřské a základní školy v Pardubicích dostanou vlastní olympijskou vlajku s už zmíněným logem. Manažer olympijského parku Pavel Stara doufá, že tímto způsobem by se sportovní duch a olympijská myšlenka mohli dostat do povědomí mezi školáky. Požádal také učitele, aby dětem připomněli například, proč se olympijské hry konají nebo kdo byl Pierre de Courbetin. Vedení základní školy Polabiny 1 speciální debaty nebo program pro své žáky nechystá. Do projektu se ale zapojí. „Vlajku vyvěšovat chceme, ale zatím ji nemáme,“ uvedla ředitelka školy Jana Lokvencová. Dodala, že zatím neví, kdy vlajku dostanou.

Pardubický kraj poskytl na organizaci parku jeden a půl milionu korun. Tamější olympijský park se bude rozkládat téměř na dvou stech padesáti tisících metrech čtverečních. Bude spádovou oblastí až pro čtyři miliony lidí. Počítá se s návštěvníky z Pardubického, Královehradeckého a Středočeského kraje, ale také z Prahy, Brna nebo Vysočiny. K jednatřicátým letním olympijským hrám, které se budou konat od 5. do 21. srpna, v České republice vzniknou čtyři parky. Vedle Pardubic to bude Ostrava a Plzeň. Největším pak bude park Rio-Lipno 2016. 

Klíčová slova: letní olympijské hry, olympijský park, pardubice, olympiáda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.