18.10.2018 21:14


Onkologická léčba dětí je dnes v Brně úspěšnější

Autor: David Křída | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Za poslední roky se v brněnském Masarykově onkologickém ústavě výrazně zvýšila úspěšnost léčby dětských pacientů. Zároveň zde v současnosti lékaři používají moderní způsoby ozařování, které jsou šetrnější pro pacienta a jeho tělo.

Nový koutek na hraní pro dětské pacienty s rakovinou. Foto: David Křída

Brno – Masarykův onkologický ústav používá při léčení nádorově onemocněných pacientů moderní a šetrnější metody. V úterý je veřejnosti popsali přednosta kliniky radiační onkologie Pavel Šlampa a primář kliniky Denis Princ. Zároveň představili nový koutek na hraní pro děti s rakovinou.

Těch je podle Šlampy v České republice každý rok okolo čtyři sta padesáti. Z nich se dle jeho slov daří vyléčit až osmdesát procent. Dodává, že tomu tak ale nebylo vždy. „Když jsem začínal, dětí nepřežívalo ani třicet procent. Výsledky byly opravdu špatné,“ řekl Šlampa. Brněnská onkologie je vedle pražské nemocnice na Motole jediným ze dvou míst v republice, kde lékaři ozařují děti.

Při ozařování dospělých pacientů používají v Brně řadu moderních metod. Jednou z nich je takzvaná technika ozařování v hlubokém nádechu. „Používáme tuto techniku již tři roky. Hrudník se rozepne, srdce zůstane uvnitř a my ozařujeme mimo srdce a jen na malou část plic,“ vysvětlil Šlampa. Vedle Masarykova onkologického ústavu je technika používaná také v Olomouci a nově v Ostravě a v Pardubicích. V Praze ji zatím nevyužívají.

„Techniku v hlubokém nádechu na našem pracovišti nepoužíváme,“ potvrdila doktorka Michaela Jirkovská z pražské onkologické kliniky fakultní nemocnice v Motole. „V současnosti ale dochází k výměně radioterapeutické techniky a v nejbližší době budeme mít i my možnost ozařovat pacienty v řízeném dýchání,“ dodala.

Klíčová slova: onkologie, Brno, zdravotnictví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.