17.11.2019 12:19


Online reportáž: Oslavy svobody v Brně

Autor: Miroslava Putzlacherová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

17. listopad se stal symbolem svobody českého národa. Dnes si připomínáme 30. výročí a v celém Česku probíhají oslavy a vzpomínkové akce. Přinášíme vám přehled toho nejzajímavějšího, co se dnes děje v Brně.

Autor: Jana Tomalová

Audio

    Část proslovu zástupkyně českého skautingu.
         
    Autor: Jana Tomalová

17. listopad v Brně. Foto: Masarykova univerzita

Brno - Dnes v Brně probíhají oslavy 30. výročí Sametové revoluce. O nejzajímavějších událostech vás budeme průběžně informovat.

Událost skončila.

13:00

Začal festival Brněnský sedmnáctý. Student Masarykovy univerzity Karel Doleček mluví o vzniku festivalu. „Letos je to třetí ročník. První dva byly spíše vzpomínkové, pietní. Letos nejen vzpomínáme, ale chceme vyzývat a aktivizovat, aby se lidé zapojili do společnosti," říká.

 

13:55

V knihovně Jiřího Mahena je pro děti připraveno tematické tvoření: skládají obrázky s modely aut, která jezdila před 30 lety, vyrábí růže z krepového papíru a také stužky s trikolórou.

Děti v knihovně Jiřího Mahena tvoří tematické výrobky. Foto: Jana Tomalová

 

13:58

Na náměstí přichází pořád další lidé, velká část z nich se hromadí u stánků. Největší oblibě se těší stánek města Brna, kde příchozí můžou nabýt některou z placek s nápisy jako „mánička", „soudružka" nebo „družba".

Mánička nebo soudružka? Placky ve stánku města Brna. Foto: Jana Tomalová

 

15:23

Oslav se protestně účastní komunista David Pazdera. Stojí na náměstí Svobody s rudou vlajkou, na které je vyobrazeno kladivo a srp, symbol komunistů. „Svoboda pro koho? Svoboda pro likvidátory školství!" křičí.

15:25

Pazdera jde s vlajkou směrem k hlavnímu pódiu, někdo mu hodil do obličeje kelímek se zbytkem svého piva. Celý konflikt se odehrává na kolejích a tramvaje chvíli nemůžou projet.

Pazdera s komunistickou vlajkou. Foto: Jana Tomalová

15:35

Zástupkyně českého skautingu Zvonek mluví o významnosti listopadu 1989 pro skautskou organizaci, která byla za socialismu zakázaná (část proslovu výše nad úvodní fotografií). Při slavnostním nástupu zpívají skauti svou hymnu. „Pro nás pro skauty je toto výročí ještě významnější, slavíme totiž 30 let od obnovy skautingu. Předtím bychom tady nemohli být v krojích a nemohli se hlásit k našim hodnotám," říká.

 

15:55

Brno posílá pozdrav do Prahy a symbolicky cinká klíči.

 

16:00

Komorní sbor JAMU zpívá českou národní hymnu.

 

16:08

Písničkář Ondřej 'Ondera' Herzán zpívá píseň Veličenstvo kat Karla Kryla.

 

16:13

Na pódium přichází profesor Masarykovy univerzity Jiří Voráč. Na historce o vyslání člena Stávkového výboru Marka Pivovara do hotelu International, který tehdy byl útočištěm lehkých žen ukazuje, že výbor měl podporu většinové společnosti. „Listopad '89 nás učí, že lidé mají sílu měnit společenské pořádky," říká.

 

16:19

Nyní hovoří doktor práv Jiří Machourek, který poskytoval právní pomoc disidentům. Vypravuje své zkušenosti z roku 1989 a vyjadřuje lítost nad tím, že komunistická strana nebyla zakázaná. Označuje Andreje Babiše za agenta StB a vypráví, jak s komunisty Babiš navázal spolupráci.

„Pro naši společnost je důležité to, že je rozdělená a 50 procentům občanů nevadí, že byl (Babiš) spolupracovníkem StB," říká. Podle něj je premiér několikrát usvědčeným podvodníkem a populistou. Doufá, že rozhodnutí o zastavení trestního řízení není konečné.

 

16:32

Na pódium přichází rektoři a zástupci brněnských vysokých škol: Petr Oslzlý za JAMU, Danuše Nerudová za Mendelovu univerzitu, Martin Bareš za Masarykovu univerzitu, Alois Matýska za Univerzitu obrany, Vladimír Celer za Veterinární a farmaceutickou univerzitu a Petr Štěpánek za VUT. Vyzývají k občanské aktivitě a obraně hodnot jako rozum, pravda, otevřenost, lidskost či demokracie. 

Rektor Masarykovy univerzity vzpomíná na Jana Opletala a podivuje se nad tím, jak komunistický režim, který měl být "na věčné časy", zkolaboval během deseti dnů.

Zástupci brněnských vysokých škol. Foto: Jana Tomalová

 

16:52

Na pódium vchází primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS) a představuje aktivitu „Díky, že můžem", v rámci které se Špilberk rozzáří národními barvami.

 

16:56

Mluví Ondřej Liška, kterému v listopadu 1989 bylo dvanáct let. Říká, že je třeba listopad stále „aktualizovat" a pracovat na hodnotách: více investovat do školství, občansky vzdělávat.

 

17:11

Po celém Česku se rozeznívají zvony na památku obětem komunistického režimu, na obrazovkách na náměstí Svobody lidé sledují záběry ze 17. listopadu 1989.

 

17:17

Z náměstí Svobody vychází lampionový průvod na Kraví horu.

Přípravy na lampionový průvod vrcholí. Foto: Jana Tomalová

 

17:27

Přichází kněz Marek 'Orko' Vácha a vzpomíná, jak na náměstí den co den stáli. „V listopadu jsme věděli, co chceme a co nechceme. Ale svoboda není vybojována jednou provždy. Je to proces, který vyžaduje cvik, pozornost a každodenní úsilí," říká.

 

17:34

Martin Věchet ukazuje věci, za které byli lidé vězněni. Patří mezi ně například samizdatové Lidové noviny nebo Pán prstenů. Za toho hrozily dva roky v těžkém vězení.

 

19:05

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš promluvá při zahájení vernisáže výstavy Hany Voráčové a Tomáše Zapletala v univerzitním kině Scala. Výstava dobových fotografií a dokumentů se koná v rámci Festivalu svobody.

Výstava v univerzitním kině Scala. Foto: Jana Tomalová

 

19:10

Lampionový průvod prochází městem. Zastavil se u budovy Masarykovy univerzity na Komenského náměstí, u Stavební fakulty VUT a Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Na všech místech účastníci průvodu vzpomínali na studenty a profesory, kteří se postavili totalitním režimům v roce 1939 a 1989.

Lampionový průvod prochází Brnem. Foto: Alžbeta Kyselicová

 

19:15

Na Kobližné ulici začíná videomapping promítaný na jednu z budov. Video má 4 minuty a po krátkém odpočítávání se promítá znovu.

Videomapping na ulici Kobližné. Foto: Jana Tomalová

 

19:33

Průvod došel ke Kounicovým kolejím, kde minutou ticha uctil oběti nacistického režimu, které zde byly popraveny. Studenti Masarykovy univerzity položili věnce na památku obětí i Němců, kteří za války trpěli pro svou národnost a byli utiskováni antifašistickými aktivisty.

 

19:58

Lampionový průvod končí. Jeho účastníci zpívají postupně českou, slovenskou a studentskou hymnu.

 

20:17

Tamara Dikyová zpívá Motlitbu pro Martu.

Festival pokračuje kulturním programem na náměstí Svobody. Oficiální ukončení bude ve 22 hodin.

Klíčová slova: 17. listopad, Sametová revoluce, svoboda, Brno

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.