16.11.2019 11:02


Online reportáž: Spolek Milion chvilek pořádá na Letenské pláni druhou demonstraci za demokracii

Autor: Tereza Švecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Demonstrací s názvem „Letná 2 - znovu za demokracii“ navazuje spolek Milion chvilek pro demokracii na demonstraci červnovou, která byla největší od roku 1989. Právě k výročí 30 let od sametové revoluce svolávají zástupci spolku na Letenskou pláň všechny, kteří se spolu s nimi chtějí postavit proti premiéru Andreji Babišovi a za nezávislost justice. Mezi hlavními sděleními akce má být podle organizátorů výzva k řešení oslabených voličských hlasů, představení dlouhodobé vize spolku nebo nastavení ultimáta právě premiéru Babišovi.

Letenská pláň. Foto: Pavel Hanosek

Praha – Hlavní momenty demonstrace zprostředkováváme přímo z Letenské pláně.

13:50 Organizátoři ze spolku Milion chvilek pro demokracii připravují demonstraci na Letenské pláni již od rána. Desítky tisíc lidí přišly, aby spolu s organizátory požadovali demisi premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Za 10 minut demonstrace oficiálně začne.

13:55 Čekající dav skanduje hesla, mezi nimi třeba: Ať žije Havel!" Demonstraci spolek uspořádal jako protest proti premiéru Babišovi a za nezávislost justice. Zároveň slouží jako připomínka výročí 30 let od sametové revoluce.

14:00 Protestní akce oficiálně začíná zpívanou českou hymnou. Demonstrace spolku je to v pořadí druhá. Ta první, která se konala 23. června, byla největší od roku 1989. Organizátoři odhadli počet demonstrantů na čtvrt milionu, policie mluvila o 200 tisících.

14:10 Z pódia dozněla slavná píseň Až se k nám právo vrátí. Spoluzakladatel Milionu chvilek Benjamin Roll zahajuje demonstraci na Letné. Popisuje, jak vláda neřeší problémy typu dluhová past nebo životní prostředí. Místo toho podle něj řeší své osobní problémy a porušuje tak demokratická pravidla. Nejsme proti výsledku voleb, ty ale nesmí znamenat nekritičnost k vládě," upřesňuje Roll.

14:12 Pražský dopravní podnik posílil z důvodů akce metro, někteří lidé se ale na akci dostali třeba za pomocí traktorů. Sedláci z venkova, jak skupinu nazval spoluzakladatel spolku Mikuláš Minář na pondělní konferenci, takto přislíbili přijet na demonstraci červnové. Dnes mají také pronést své prohlášení.

14:15 Kromě nich a představitelů spolku vystoupí na pódiu například chartista a pomocný biskup pražský Václav Malý, disidentka Dana Němcová a dalších dvanáct významných osobností, které přednesou dvanáct krátkých myšlenek pocházejících z knihy Tyranie autora Timothyho Snydera.

14:18 Lidé se pokouší dostat na střechy budov stojících okolo Letenské pláně.
Pokusy lidí dostat se n střechu. Foto: Ondřej Fajstavr

14:20 Na Letnou vyjížděly autobusy z celé České republiky. Registrovaných jich na webu spolku bylo přes padesát pět.

14:25 Nikdo si nemůže dělat cokoliv, a i proto jsme dnes tady," děkuje Roll příchozím. Zároveň předává slovo Václavu Malému. Malý se pozastavuje nad rozdělením společnosti kvůli těm, kteří ji rozdělují úmyslně. Za problém považuje útlak medií a kumulaci moci některých politiků.

14:26 Lidé z okolních budov vyvěšují stále více transparentů.
Vyvěšené transparenty. Foto: Ondřej Fajstavr

14:26 Slova se ujímá předseda asociace soukromého zemědělství Němec, který spolu s ostatními zemědělci opravdu přijel na demonstraci traktory. Připomíná, že vláda ANO vládne i díky podpoře komunistů. Vadí nám, že členství v StB není diskvalifikací, ale výhodou k držení vysokých politických funkcí," říká.

14:34 Mikuláš Minář uvádí, že počet demonstrantů je stejný, jako minule. Další jsou na cestě. Ve svém projevu mluví o nutnosti za demokracii bojovat a připomíná i ty, kteří za ní bojují v zahraničí, například v Hongkongu a v Číně. Dále Minář děkuje těm, kteří se účastnili sametové revoluce.

14:45 Bojí se," skandují demonstranti na adresu Andreje Babiše. Odmítl se totiž zúčastnit čtvrteční diskuze se zástupci spolku Milionu chvilek v České televizi.

14:47 Mikuláš Minář uvádí pozitivní vize spolku.

Vize. Foto: Ondřej Fajstavr

14:47 Vystupuje Dana Němcová, psychologička a signatárka Charty 77. 

14:50 Mikuláš Minář uvádza, že podobné akcie krajanov sa konajú v tridsiatich krajinách a šesťdesiatichtroch mestách a na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. 

14:54 Minář a jeho kolegovia vyzývajú v angličtine, nemčine a francúzštine Európu, aby stála za ľuďmi v boji proti Babišovi. Akciu sledujú aj zahraničné médiá. 

Pohľad zo strechy. Autor: Ondřej Fajstavr

15:00 Na pódium prichádza politik Jiří Havelka. Podľa neho nie je možné deliť zem na víťazov a porazených. Štát si musí podľa neho poradiť so stovkami tisíc sociálne vylúčených občanov, aby bol úspešný. 

15:07 Na pódiu je Jana Filipová, ktorej sa musí Andrej Babiš ospravedlniť za svoje výroky o tom, že demonštranti sú zaplatení. Filipová hovorí o nutnosti byť aktívny a nebáť sa, pretože každý jednotlivec môže niečo zmeniť.

15:20 Minář sa vracia na pódium a vraví, že politika nie je svinstvo. Je len odrazom tých, ktorí ju robia. Vyzýva prítomných, aby sa zapojili do politickej činnosti, pretože tým sa zaručí, že v politike budú schopní a slušní ľudia.

15:21 Minář vyzýva opozičné politické strany k otvorenosti a aktívnemu hľadaniu schopných ľudí. Ďalej vyzýva ku spolupráci, pretože pre získanie mandátu potrebujú menšie strany výrazne viac hlasov od voličov. Volebné systémy znevýhodňujú menšie strany. 

15:25 Stále prichádzajú ľudia. V dave je slabý signál a niektorí demonštranti naďalej lezú na strechy okolitých domov. Obyvatelia bytov sa dohodli, že demonštrantov nebudú púšťať na strechu aj kvôli tomu, že to strechy poškodzuje. Podľa jednej z obyvateliek bytov však protestujúcich vždy niekto do domu pustí. 

Zo strechy pri Letnej. Foto: Ondřej Fajstavr

15:36 Na pódium prichádza dvanásť osobností, medzi ktorými sú napríklad Dan Bárta, Helena Illnerová alebo Ivan Trojan. Každý z nich hovorí niekoľko myšlienok z knihy Tyrania od Timothyho Snydera. 

15:51 Nevidiaca Nikol Kovárová spieva pieseň Modlitba pro Martu. 

15:56 Ľudia skandujú „Demisi!". Podľa Mináře je demonštrantov na Letnej 300 000.

16:05 Ľudia zapaľujú sviečky, hrá česká hymna.

16:09 Demonštrácia je ukončená.

Klíčová slova: demonstrace, Letná, Praha, Letenská pláň, Milion chvilek pro demokracii, Andrej Babiš, nezávislost justice, premiér

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.