18.03.2019 16:51


ONLINE REPORTÁŽ z debaty: Trump, budoucnost NATO a bezpečnost Evropy

Autor: Michaela Prucková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V brněnském Klubu Šelepka dnes proběhla debata s názvem Trump, budoucnost NATO a bezpečnost EU pořádaná organizacemi Pravý břeh a Mladí občanští demokraté. Debatujícími hosty byli generál Petr Pavel, předseda ODS Petr Fiala, analytik legislativy EU Ondřej Krutílek a bezpečnostní expert František Šulc. Generál Petr Pavel prohlásil, že by se síly EU a NATO měly doplňovat, ne spolu soupeřit. Čtyři diskutéři se zároveň shodli na důležitosti členství České republiky v Severoatlantické alianci a Evropské unii.

18:57 Debata a tato online reportáž končí. Děkujeme vám za přízeň. 

18:55 Otázka ke stavbě amerického radaru v Česku: „Odolnost státu a jeho obyvatel čelit útoku na veřejné mínění Česko v otázce amerického radaru prohrálo,“ říká František Šulc. 

18:52 František Šulc: „Vezměme si fakta. Evropské společnosti vydělaly na ropě v Iráku víc než americké.“ USA podle něj není hlavní mocností, která se snaží rozvrátit Afghánistán. 

18:47 „Mezinárodní vztahy jsou brutální a vždycky byly,“ říká Fiala. Upozorňuje, že veřejnost je často naivní a špatně informovaná. Právě neinformovanost považuje za problém, kterému je třeba v české politice čelit. 

18:44 Petr Fiala říká, že antiamerikanismus je nebezpečný a ohrožuje nás. „Faktem je, že naše bezpečnost je garantována tím, Spojené státy nás chrání a chtějí s námi být v alianci. ODS silně podporuje naši vazbu s Amerikou,“ pokračuje. Neznalost veřejnosti hraje podle něj velký vliv v otázce proti amerických nálad. 

18:41 „Nemusí se nám líbit, že se Amerika chová velmocensky. Nemusí se nám líbit chování současného amerického prezidenta,“ pokračuje Petr Pavel. „Musíme si ale uvědomit, že Spojené státy jsou největší demokratickou zemí," říká. Přiznává, že americké intervence jsou poháněny i ekonomickým ziskem a připomíná, že podobný zásah proběhl i u nás v Česku po rozpadu SSSR.

18:38 Petr Pavel: „Před 20. výročím vstupu Česka do NATO byl proveden průzkum, ve kterém se přes 80 % obyvatel vyjádřilo pozitivně k našemu členství v Alianci.“

18:29 Petr Fiala k otázce o dostavě jaderných elektráren: „Česko jadernou energetiku potřebuje. Musíme stavět jaderné bloky. A musí to dělat stát, nelze stavět na komerční bázi.“ Podle něj je nepřijatelné, aby jaderné bloky stavěly firmy ze zemí, jež pro Česko představují bezpečnostní riziko. 

18:19 K názoru se přidává František Šulc. „Je těžší dnes vycvičit řidiče Panduru (obrněného transportéru, pozn. redakce) než bylo v minulosti,“ říká. Připomíná, že přestože armáda čelí stárnutí, zavedením povinné vojenské služby by se nic nevyřešilo.

18:16 Petr Fiala prohlásil, že rok strávený na vojně považuje za ztracený. „Zrušení základní vojenské služby odpovídalo celosvětovému trendu,“ říká. Podle Fialy je důležité dát se cestou dobrovolnosti – například formou Aktivních záloh a výuky o bezpečnosti na školách. 

18:13 Petr Pavel: „Obnovit povinnou vojenskou službu ve formě, v jaké byla dříve, by byl krok zpět. Zvážil bych ale zavedení krizové přípravy, kde by se žáci například ve školách učili, jak se za krizové situace chovat.“

18:10 Padl dotaz na generála Petra Pavla o znovuobnovení základního vojenského výcviku. „Největší zájem obnovit výcvik mají maminky, které mají doma pětatřicetileté syny, co si ani neumí uvařit čaj,“ říká na úvod. Sálem se znovu nese smích. 

18:07 František Šulc připomíná, že investice Armády České republiky do munice jsou nedostatečné. Dále zdůrazňuje, že čerpání peněz na obranu je ze strany Česka nedostatečné. „Některé částky jen protečou Ministerstvem obrany a nejsou využity,“ říká. 

18:01 Hovoří Petr Pavel. „Ohradil bych se proti tomu, že máme někam odvádět 2 % HDP. Nikam ta dvě procenta neodvádíme – to jsou peníze, které my máme vydat na naši obranu. Ne, že někam pošleme peníze a bude nás někdo chránit,“ odpověděl na otázku z publika týkající se závazku Česka k NATO vydávat peníze na obranu.

17:54 Petr Fiala myšlenku společné evropské armády razantně odmítá.

17:50 Petr Pavel odmítá tezi, že NATO není schopné reagovat na hrozbu v co nejkratším čase. „NATO má připravené různé scénáře s dopředu schválenými postupy,“ říká. Připomíná anexi Krymu a s ním spojené hybridní hrozby. Pokračuje názorem na tvorbu armády EU. „Nechci apriori zatracovat snahu EU o vlastní armádu. Tvorba obrany je ale primárně záležitostí NATO,“ pokračuje. Podle něj by spolu síly EU a NATO neměly soupeřit, ale doplňovat se. 

17:42 První tazatel na úvod poděkoval za zrušení členství v ODS Václavu Klausi mladšímu. „Už bylo na čase,“ prohlásil. Sálem se nese souhlasný smích a potlesk. 

 

17:41 Začínají dotazy z publika.

 

17:39 František Šulc: „Největší úsilí vynaložila Česká republika před vstupem do NATO a těsně po vstupu. Abychom se jednou nedivili, až budeme obranu potřebovat a ona nebude. Nebo budou jen koně a drony.“

17:36 Poslední úvodní slovo má František Šulc. „Já na úvod říkám, že jsem Pražák a nebudu se za to omlouvat,“ začíná svou řeč. Je rád, že členství v NATO má mezi veřejností podporu. „Debata o české armádě je zploštělá. Jakmile zmizí vzájemná důvěra, Aliance se rozpadne. Tlačení Donalda Trumpa vydávat 2 % HDP na obranu je logické, dává smysl,“ myslí si.

17:33 Hovoří Petr Krutílek: „Budu stručný. Jsme v situaci, kdy EU dělá hodně a nic nedělá pořádně. EU by měla budovat hlavně svou ekonomickou kapacitu a odbourávat hranice mezi svými členy,“ říká. Nesouhlasí s evropskou iniciativou řešit změnu klimatu. „Stejně Evropská unie v této oblasti nic nezmůže,“ dodává.

17:30 Petr Fiala chce v Poslanecké sněmovně prosadit, aby Česká republika dávala 2 % HDP na obranu v souladu se závazky k NATO.

17:27 Petr Fiala: „V české veřejné debatě podceňujeme témata týkající se ambic a vlivu Ruska a Číny. Samozřejmost, se kterou jsme vnímali vlastní bezpečnost, je dnes iluze. Nesmíme podceňovat varování našich spojenců a vlastních bezpečnostních služeb.“ Dále zmiňuje možné nebezpečí, jež představuje čínská firma Huawei. „Česká republika musí plnit své závazky,“ říká. 

17:23 Petr Fiala: „Když jsme do NATO vstupovali, měli někteří pocit, že je to něco, co nepotřebujeme, protože nastává konec dějin a bude mír. Dnes po 20 letech je zjevné, že to tak není. Svět je nebezpečnější, čelíme spoustě hrozeb. Jsme svědky expanzivních pokusů Ruska obnovit zašlé impérium. NATO je garancí naší bezpečnosti.“

17:22 Slovo si vzal Petr Fiala. Děkuje generálu Petru Pavlovi, že přišel a Pravému břehu, že akci organizuje. 

17:18 Generál Petr Pavel: „Podobně jsme na tom s Čínou. Slýcháme, že Čína je zemí neomezených ekonomických možností. Ale ekonomický růst Číny je založen na zlodějně. V Číně nefungují lidská práva a je to země, která se netají tím, že 21. století je stoletím Číny. Metody Číny uplatňovány na vlastní občany jsou daleko za tím, co si představoval George Orwell.“

17:15 Generál Petr Pavel: „Rusko proti našim zájmům působí v kybernetické oblasti využitím legitimních nástrojů. Snaží se polarizovat společnost i politiku. Rusko si je vědomo toho, že bude-li Západ jednotný, tak nic nezmůže – vojensky ani ekonomicky.“

17:09 Hovoří generál Petr Pavel. Děkuje za pozvání a začíná slovy: „Nejsem Pražák a k Brnu mám kladný vztah.“ Poté pokračuje v úvodní řeči. „Slýcháváme, že Česká republika patří mezi nejbezpečnější země na světě. To nás ale svádí k nečinnosti. Nová rizika nejsou na první pohled vidět, snaží se nahlodat demokracii zevnitř, a to nejenom v našem státě. Mám na mysli aktivity Ruska a Číny,“ říká. Připomněl, že terorismus není největší hrozbou pro Českou republiku.

17:05 Debata začíná. Slovo si na úvod vzala moderátorka Kateřina Hloušková z institutu Petra Fialy Pravý břeh, která přivítala všechny návštěvníky. „Cílem našeho institutu je vrátit politice smysl,“ říká.

16:56 Vítáme vás u online reportáže munimedia.cz. Debata začíná za několik minut. Sál klubu Šelepka je plný, nově příchozí mají problém dostat se dovnitř. 

Česká republika

Klíčová slova: debata, NATO, EU, bezpečnost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Maria | 21. 03. 2019, 16:27
Hi guys Just wanted to congratulate you on publishing such an awesome article inside the Peaches and Screams UK Lingerie section. Could I ask you how you have managed to publish your article there as I would like to publish an article of mine there too. I look forward to hearing from you and a massive congrats yet again. Regards Maria https://wowitloveithaveit.com/