17.05.2012 14:29


Online rozhovor s psychologem Jiřím Brančíkem

Autor: Markéta Mikšíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Zkouškové období začíná a studenti se hroutí. Je libo online pomoc psychologa? Pteje se psychologa z brněnské vojenské nemocnice Jiřího Brančíka na vše, co vás zajímá.

Primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice v Brně Jiří Brančík poradí, jak se nejlépe vyhnout stresu ve zkouškovém nebo jak zatočit s nervozitou.

Nebojte se zeptat, jak řešit problémy v milostném životě nebo jak působí na lidskou psychiku aktuální špatné politické klima. Pokud vás zajímá, jaké psychické předpoklady musí mít každý voják nebo profesionální řidič, čtěte Stisk. Psycholog Jiří Brančík. Foto: Markéta Mikšíková

Rozhovor začíná ve čtvrtek 17. května ve 13:30 hodin.

Lucie

(18:09) se pta:

Dobrý den, jaký je podle Vás nejlepší způsob odreagování se, i když času není nazbyt a vlastně by jste vůbec neměli ani na minutu se studiem přestávat. Ale studijní přestávky se dělat musí.:)

Jiří Brančík

(13:29) odpovída:

Dobrý den, je dobré zaměřit se na to, co Vás těší. Odreagování nemá trvat déle než práce. Nedoporučuji například sezení u Facebooku nebo opíjení se v klubu.

Aneta Jelínková

(17:59) se pta:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak si nejlépe naplánovat /rozvrhnout učivo na státnice, a jak se zbavit nervozity u obhajoby bakalářské práce. Děkuji za odpověď

Jiří Brančík

(13:32) odpovída:

Dobrý den, nervozity se nikdy nezbavíte. Je to však dobrá zpráva, určitá míra nervozity je hnacím motorem.Na přípravu je třeba vymezit dostatečně dlouhý čas. Odškrtávejte si třeba otázky, které jste ten den zvládla. Díky tomu budete mít přehled o tempu přípravy. Uvědomte si, že když jste došla až sem, něco ve Vás je a nehrozí tak velké nebezpečí.:)

Lukáš Bauer

(09:31) se pta:

Dobrý den, jak se mám namotivovat ke snaze o lepší známku, když všichni ostatní nadšeně odchází z Éčky? Konkurence mezi studenty na střední škole bylo vždy právě to co mě táhlo dopředu...

Jiří Brančík

(13:33) odpovída:

Dobrý den, dobrá známka není až tak důležitá. Důležité je to, zda Vás obor baví a hlavně, jak ve své budoucí práci budete tvořivý. Tak se stanete dobrým navzdory jakýmkoli známkám.

Markéta

(11:43) se pta:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak myslíte, že na lidi zapůsobí další korupční aféra Davida Ratha. Jsou již tak znechucení, že zanevřou ještě více na politiku?

Jiří Brančík

(13:35) odpovída:

Dobrý den,pouze rodilí pesimisté zanevřou na politiku. Realista ví, že bez politiky to nejde a přiměřený optimista se raduje, že opět byl nebo bude spravedlnosti zadost.

Kristýna Vrkočová

(21:57) se pta:

Chtěla bych se zeptat, zda je vhodné používat během zkoušek nějaké povzbuzující prostředky (energetické nápoje, tablety apod.)? Skutečně pomáhají, nebo je to pouhý placebo efekt zdraví škodlivý? Děkuji za odpověď.

Jiří Brančík

(13:37) odpovída:

Dobrý den, myslím si, že nejlepší povzbuzující prostředek je: 1. dostatek spánku před zkouškou, 2, solidní příprava na zkoušku, 3. zkouška je od toho, aby se to zkusilo. Pokud se nezdaří dnes, je to pouze malé zdržení na cestě k úspěchu v budopucnosti.

odkladač

(18:30) se pta:

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat co může být příčinou toho, že neustále odkládám všechny školní povinnosti na poslední chvíli, kdy je již téměř nemožné úkol splnit. Je to docela paradoxní, protože rozhodně nejsem líný člověk a problémy týkající se zaměstnání řeším okamžitě. Děkuji

Jiří Brančík

(13:39) odpovída:

Dobrý den, položte si otázku, zda Vás studijní obor OPRAVDU baví. Pokud ano, odkládání není až taková katastrofa, někteří lidí podávají nejlpší výsledky pd časovým stresem. Pokud Vás zvolený obor příliš nebaví, nebudete to mít lehké.

Klára Brandejsová

(23:57) se pta:

Je pravda, že ženy zvládají zkouškové období lépe ? Děkuji

Jiří Brančík

(13:40) odpovída:

Dobrý den, o tom jsem nikdy neslyšel. :)

Věčný Romantik

(11:49) se pta:

Dobrý den pane Brančíku, jaká je úspěšnost vztahů nebo manželství z rozumu?

Jiří Brančík

(13:42) odpovída:

Dobrý den, může být dosti veliká, záleží na míře rozumu, jakou jsou oba partneři vybavení. Co se týče romantiky, varují před ní, je to podobné, jak s nadužíváním jakékoli drogy.

Váhavý střelec

(11:54) se pta:

Dobrý den pane Brančíku, dají se měnit povahové rysy? Vadí mi na mně moje nerozhodnost, jak se jí dá zbavit? Děkuju za odpověď

Jiří Brančík

(13:44) odpovída:

Dobrý den, do určité míry ano. Vyžaduje to však často dosti tvrdou práci. Váhavost má možná co do činění s vlastním sebepojetím. Je to záležitost na delší trať. Dobré je zvolit si psychoterapeuta.

Ospalec

(12:00) se pta:

Dobrý den pane Brančíku, kolik hodin denně by měl člověk minimálně spát? Někde jsem četl, že pod 8 to nejde, jinde, že minimum je 7. Znám ovšem lidi, kteří spí celý život pouhé čtyři hodiny denně a jsou poměrně svěží. Také by mě zajímalo, kdy v noci je spánek nejintenzivnější. Díky

Jiří Brančík

(13:45) odpovída:

Dobrý den, obecně se uvádí chytrý závěr, že potřeba spánku je individuální. Já osobně si myslím, že většina lidí by měla spát 7 až 8 hodin denně. Nejkvalitnější spánek se dostaví, pokud jdete spát před půlnocí.

MM

(11:57) se pta:

Dobrý den, co je pravdy na pojmech jako jarní únava nebo podzimní deprese? Opravdu počasí tak moc ovlivňuje naši psychiku? Děkuju za odpověď

Jiří Brančík

(13:47) odpovída:

Dobrý den, počasí trošku, roční období více. Co se depresí týče, jejich je opravdu sezónní. Jarní únavu řadím spíše do subjektivních pocitů, větší význam měla v dobách, kdy v průběhu zimního období měli lidé omezený přístup k potravě. Supermarkety nás zachránily. :)

Alfons Mucha

(12:58) se pta:

Existuje nějaká rada, která pomůže soustředit se na školní povinnosti ve zkouškovém víc, než na stresové situace vyskytující se zrovna v životě?

Jiří Brančík

(13:49) odpovída:

Dobrý den, univerzální rada neexistuje. Prožíváte - li stresové období při přípravě na zkoušku, úplně se zátěže nezbavíte. Jde o to zhodnotit, zda daný stres je opravdu tak závažný (zda jej trochu nedramatizujeme).

Zuzana Biravská

(13:31) se pta:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co radíte, když se člověk potřebuje učit z počítače a nemůže se úplně tak soustředit, protože neustále překlikává na jiné zábavnější stránky typu Facebook apod.? Děkuji předem za odpověď.

Jiří Brančík

(13:51) odpovída:

Dobrý den, nechte si nahromadit učivo na poslední chvíli, pokud vše zvládnete, jste dobrá a Facebook neřešte. Pokud od zkoušky vyletíte, třeba se poučíte.

Lucie Bedřichová

(08:30) se pta:

Jak dlouho je člověk schopen se stoprocentně soustředit? Nebo jinak, jak často dělat mezi učením přestavky?

Jiří Brančík

(13:53) odpovída:

Dobrý den, optimální doba je cca 45 minut, poté následuje přestávka ne příliš dlouhá (do 10 minut). Koncentrace pozornosti však závisí též na dalších faktorech - zdravotní stav, stav organismu, popř. holdování návykovým látkám. Koncentraci lze také nacvičovat různými postupy většinou vycházejícími z jógy.

Michaela Hunkesová

(23:12) se pta:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli máte nějaké tipy, jak zvládat dobu těsně před zkouškou, tedy jak nepropadnout panice ještě před tím, než vůbec vkročím do zkoušecí místnosti? Děkuji

Jiří Brančík

(13:55) odpovída:

Dobrý den, základem je alespoň částečně čisté svědomí, to znamená určité procento látky mám zvládnuto. Pak už záleží trošku na štěstí. Pokud jsem "panikář z povolání", nepomůže mi skoro nic.

Eva

(13:32) se pta:

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jestli se dá něco dělat proti takzvanému oknu, neboli výpadku paměti během stresu například u písemky. Děkuji

Jiří Brančík

(13:57) odpovída:

Dobrý den, souvisí to s mírou úzkostnosti, která mě ovládne v dané situaci. Tu mohu zmírnit přiměřenou předešlou přípravou. Je možno učit se navozování klidného stavu vědomí patřičnými technikami.

Verča K.

(12:50) se pta:

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je vyzkoumané, v jakých denních či nočních časech je mozek nejlépe připraven se učit, nebo jestli to je individuální záležitost?

Jiří Brančík

(13:59) odpovída:

Dobrý den, částečně to individuální záležitost bude. Dále se lidi dělí na "sovy" a "skřivany". Obecně však mozek nejlépe funguje v dopoledních hodinách a v pozdních odpoledních. Dobrá je možnost krátkého odpočinku po obědě.

Lenka Schmidtová

(13:33) se pta:

Sú nejaké odporúčané športové aktivity, ktoré zaistia optimálnu mieru aktivácie pre učenie?

Jiří Brančík

(14:00) odpovída:

Dobrý den, nejsou. Pohyb však je to nejlepší, co pro svůj mozek můžete udělat. Druh sportovní aktivity záleží na Vás.

Adéla Procházková

(13:35) se pta:

Dobrý den, zajímaly by mě odpovědi na následující otázky - Jak vypadá pracovní den psychologa ve Vojenské nemocnici? S čím na vaše oddělení pacienti nejčastěji chodí? Mění se podle Vás přístup Čechů k psychologům obecně (přestávají mít zábrany za psychologem dojít)? Děkuji.

Jiří Brančík

(14:03) odpovída:

Dobrý den, pracovní den psychologa ve Vojenské nemocnici je velmi podobný pracvním dnům psychologům kdekoli jinde. Přicházejí lidé s problémy ve svém životě. Zde nastupuje psychoterapie. Další část klientely je ppsychologická diagnostika spacialtů pro potřeby armády. Jsem přesvědčen, že přístup se mění. Je to dobře, lidé už se nebojí nesmyslné nálepky "blázna", pokud navštíví odbornou pomoc.

Róbert Golej

(13:41) se pta:

Niekedy sa mi stáva, že keď som v časovej tiesni, mám taký pocit, že mi stres pomáha sa učiť. Môže nám stres pomôcť v schopnosti učiť sa ?

Jiří Brančík

(14:04) odpovída:

Dobrý den, máte pravdu, je to tak. Jsou lidé, kteří umí pracovat v podstatě jenom v časovém stresu.

Věra

(13:35) se pta:

Dobrý den, jaké předpoklady by podle Vás měl splňovat klinický psycholog?

Jiří Brančík

(14:05) odpovída:

Dobrý den, těch vlastností by bylo více. Já za nejdůležitější považuji to, aby člověk studiem psychologie nechtěl řešit svoje psychické problémy.

Anna Vránová

(13:42) se pta:

Dobrý den, je nějaká pomůcka, která umožní učit se rychleji, efektivněji a déle si pamatovat? Děkuji

Jiří Brančík

(14:06) odpovída:

Dobrý den,až na to přijdu, bude o jednoho nositele Nobelovy ceny více. :)

Zuzka

(13:49) se pta:

Dobrý den, myslíte, že když má člověk dobrou pohybovou paměť, může ji nějak využít i při učení na zkoušku?

Jiří Brančík

(14:07) odpovída:

Dobrý den, záleží na tom, zda se učíte látku související s pohybem. :)

Markéta Pokorná

(13:52) se pta:

Dobrý den, prý jste působil na vojenské misi. Zajímalo by mě, zda jsou vojáci takoví jako ve filmech, plní ideálů, že dělají správnou věc nebo naopak, hroutí se, když vidí, že jsou vlastně strůjci násilí, i když pod hlavičkou třeba mírové akce?

Jiří Brančík

(14:09) odpovída:

Dobrý den, 1. co se týká násilí, tak voják může být pouze jeho vykonavatelem, ne strůjcem. 2. drtivá většina vojáků v misi nejsou ani agresivní rambové, ani zhroucení depresanti. Většina z nich vykonává dobře a svědomitě svoji práci.

Anna Řeháková

(13:56) se pta:

Dobrý den, součástí stresových období by jistě měla být relaxace. Máte nějaké tipy, jak si "zarelaxovat" v přestávkách mezi učením? Slyšela jsem o různých metodách postupného uvolňování svalů apod. Také by mě zajímalo,jak si v přestávkách uvolnit mysl, dokázat se odpoutat od probrané látky třeba i večer před spaním. Díky :)

Jiří Brančík

(14:11) odpovída:

Dobrý den, formy odreagování můžete volit buď řízené, tedy různé formy naučené relaxace nebo spontánní, to je to, že zkrátka chvíli děláte to, co Vás nejvíc těší. Večer při usínání doporučuji myslet nejvíc na to, na co se těšíte, ne na to, co všechno musíte zvládnout.

Barbora Doležalová

(13:53) se pta:

Dobrý den. Jak se má člověk přinutit se učit, když to hodně nutně potřebuje, ale problémy v osobním životě mu brání se na učení soustředit?

Jiří Brančík

(14:12) odpovída:

Dobrý den, na podobnou otázku jsem již odpovídal. Děkuji.

anonymní tápač

(14:06) se pta:

Dobrý den, je mi 23 let a ani po mnoha zkušennostech nemám jasno ve své sexuální orientaci, respektive mi připadá časově proměnlivá. Je to důvod k návštěvě odborníka? děkuji

Jiří Brančík

(14:13) odpovída:

Dobrý den, sexuální orientace příliš proměnlivá nebývá. Je možné, že zatím opravdu v sobě nemáte jasno. Odborníka každopádně doporučuji.

Michaela

(14:06) se pta:

Dobrý den, dá se nějak předejít psychosomatickým potížím spojených se stresem - například bolestem břicha? Děkuji za odpověď

Jiří Brančík

(14:14) odpovída:

Dobrý den, pokud objevíte příčinu stresu a najdete mechanismus, jak příčinu odstranit, postupně zvládnete i psychosomatické potíže. Problém je, že ne vždy člověk příčinu stresu odhalí sám.

Marie

(13:57) se pta:

Dobrý den, slyšela jsem, že není dobré před zkouškou dlouho ponocovat. Je to pověra? Nemám problém se "hecnout" a nejít spát vůbec nebo jen třeba na hodinku a deficit dospat později.

Jiří Brančík

(14:15) odpovída:

Dobrý den, pověra to není. Během poslední noci před zkouškou můžete sice ještě něco nastudovat. Nastává však pravděpodobnost "okna", které se otevře v nejméně vhodnou chvíli.

Klíčová slova: online rozhovor, psychologie, stres, zkouškové

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.