04.03.2019 23:54


Opavské Mendelovo gymnázium poskytne maturantům vhled do problémů dnešního světa

Autor: Tereza Švecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vedení jedno ze dvou opavských gymnázií se rozhodlo uskutečnit projekt s názvem Moderní výzvy lidstva. Jedno dopoledne v měsíci bude věnované problémům moderního světa, se kterými studenti sice přichází do každodenního styku, ale které se do školních osnov ještě nedostaly.

Žáci MGO při vyúce

Opava – Projekt připravuje čerstvě zvolená ředitelka gymnázia Monika Klapková a jeho absolvent Pavel Štěpánek. Právě ten s ideou zahrnout tato témata do výuky gymnázia přišel. Z debaty s ředitelkou následně vzešla koncepce v rámci komunitně osvětového setkávání, nazvaná Moderní výzvy lidstva. Každý měsíc se tak budou během jednoho dopoledne maturitní ročníky zaobírat některým z témat spojených s masovým rozšířením technologií, umělou inteligencí, populismem, dezinformacemi nebo lidstvem a jeho původem.

Ve výběru jsou také environmentální témata, což vítá například studentka Ostravské univerzity Kateřina Mazáčová. „Myslím, že v dnešní době je velmi důležité znát následky našeho chování a způsobu života,“ vysvětluje. Následků se dotknou i některé etické otázky. „Lidstvo prochází obrovským rozvojem, dnes jsme schopni například naprogramovat lidský genom. Otázkou ale je – smíme to, co můžeme?“ odhaluje název jedné z přednášek Pavel Štěpánek.

Na takovéto otázky neexistuje správná odpověď. Univerzální pohled nepanuje na žádné zahrnuté problematiky a seznamovat je tak s nimi nebudou učitelé gymnázia, ale odborníci zabývající se touto tématikou, pokud možno s nedogmatickým postojem. Zatím dvoučlenný organizační tým se chystá oslovit nejen přední české vědce, profesory a lékaře, ale také duchovní nebo novináře. „Představujeme si až tříhodinový program, který by se skládal nejen z výkladu přednášejících odborníků, ale také z následné otevřené diskuze se studenty,“ upřesňuje ředitelka Klapková. Zahrnutá diskuze se líbí i Kláře Černé, učící na druhém opavském gymnáziu. „Témata by ale studenti měli znát dopředu, aby se mohli připravit. Zároveň se musí myslet na to, aby projekt nenarušil přípravu k maturitě,“ dodává.

Gymnázium chce na projektu spolupracovat s opavskou Slezskou univerzitou. S využitím prostoru jejich nové auly by se totiž projektu mohli kromě maturantů zúčastnit také další zájemci z gymnázia a univerzity. Pokud bude projekt úspěšný a o jeho pokračování bude zájem, přemýšlí ředitelka gymnázia i o studentském časopisu, který by k Moderním výzvám mohli studenti v rámci některého z nepovinných seminářů vydávat.

Klíčová slova: gymnázium, Opava, přednáška, výzva, maturanti, technologie, environmentalismus, etika, diskuze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.