03.03.2014 14:59


Opravdu, ale opravdu poslední turné

Autor: Jurák Jan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Období, kdy byl hard rock na vrcholu, je asi nenávratně pryč. Uplynulo mnoho let. Kapely z této doby zestárly a čím dál častěji pomýšlejí na to, že už vlastně nahrály dost, a tak by to možná mohly celé ukončit. Ovšem není konec jako konec.

Když nějaký interpret ohlásí, že pojede své poslední turné, jeho fanoušci můžou zůstat v drtivé většině případů v klidu. Poslední nejspíš opravdu nebude. Z posledního turné se vůbec stal docela fenomén. Neuplyne rok, aby alespoň jedna známá kapela neohlásila svůj konec. Jan Jurák

Pokud taková situace skutečně nastane, v mnoha domácnostech skalních fandů zavládne najednou chaos. Opravdu to bude poslední? Když na nějaké hudbě celý život vyrůstáte a doma máte všechny desky, tak na ten „poslední“ se přece vyrazit musí, ať to stojí, co to stojí. Pak už jen zbývá vytáhnout ze skříně riflovou bundu, tričko Iron Maiden (je docela jedno na jakou kapelu jdete - s Iron Maiden uděláte parádu vždycky) a může se vyrazit. Koncert často nebude nic moc, ale podceňovat faktor nostalgie by bylo zásadní chybou – koncert si užijete.

Přesto se nakonec dostaví ten nepříjemný pocit - tohle bylo opravdu naposledy. Poslední písnička, poslední tón. Konec. Víckrát už ne. A aby ta tryzna měla správnou formu, tak se přikoupí ještě jedno tričko, protože těch deset dalších z předchozích koncertů je přece jen stále málo. Navíc je to přece naposledy. I když se nakonec šrajtofle provětrala více než dost, stálo to za to. Fanouškovská povinnost splněna.

Jaký to zvláštní pocit, když tu náhle nečekaná a nezvána přijede skupina za rok znovu a dokonce ne s posledním turné, ale rovnou s novou deskou. Vždyť měla končit? Tričko s nápisem „Last Tour 2013“ najednou už nemá ten správný lesk. Nejeden příznivec pak najednou nedobrovolně svádí svůj vlastní vnitřní boj. Taková proradná záležitost přece nenechá správného starého rockera chladným. Naštvat se a příště už nejít, nebo sklopit hlavu a přijít zas? Nakonec velká většina lidí přece jen potlačí vztek a přijdou znovu. Kapely si takto s fanoušky hrají bohužel více než často. A jejich oddaní fandové to vše vytrvale snáší dál. Co kdyby to přece jen byl ten opravdu poslední koncert. A další tričko s potiskem kapely se taky hodí, takové doma určitě ještě není.


Klíčová slova: turné, hudba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.