01.03.2019 23:38


Opuštěné kočky čekají na nové majitele. I výtěžky z blešáků jim pomáhají přežít

Autor: Lucie Kohoutková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnská adopční kavárna ve spolupráci s útulkem pořádala tradiční blešák. Vybrané peníze pomohou kočkám bez domova. Celkový výtěžek za pořádané akce dosáhl již téměř čtyři sta tisíc korun.

Návštěvníci měli na výběr z různých kousků oblečení.

Brno  Lidé pomáhali opuštěným kočkám v rámci výročního blešího trhu. Od pondělí do středy si návštěvníci kavárny Pelíšek vybírali z množství oblečení, knih a drobných dekorativních předmětů. Výtěžek převzala zakladatelka neziskové organizace Opuštěné kočičí tlapky Anežka Štelclová. Zisk z akce organizátoři použijí na veterináře, krmivo a další potřebnou péči. Příští trh pořadatelé plánují na začátek května. „Dozvěděla jsem se o tom z facebookové stránky. Mám ráda kočky a zároveň i nakupování z druhé ruky. Podle mě je to skvělý nápad,“ komentovala událost studentka práv Daniela Benešová.

První umísťovací kavárna v České republice vznikla v roce 2016. Hosté mimo popíjení kávy mohou jednoho z opuštěných tvorů adoptovat. Tento nápad inspirovaný fungujícím konceptem z ciziny zajistil domov již stovkám koček. „Chceme, aby si lidé našli tu osudovou. Máme dotazníky, podle kterých posuzujeme, zda je pro budoucího majitele vhodná,“ uvedla manažerka Pelíšku Lucia Heiserová. Tento proces trvá zhruba týden a výsledným podepsáním smlouvy se zájemce zaváže k dodržování pravidel. „Zvíře se nesmí dál předávat. Vždy to jde opět přes útulek. U koťat vyžadujeme kastraci,“ nastínila Heiserová.

Útulek Opuštěné kočičí tlapky zprostředkovává pobyt koček v kavárně. Jejich počet se pohybuje kolem deseti a vybírají se ty nejvíce socializované. „Bazary pořádáme v Pelíšku zhruba po třech měsících. Jezdíme ale i na jiné trhy v Brně. Nabízíme, co vyrobíme, seženeme nebo co nám kdo daruje,“ svěřila se dobrovolnice Anna Možná. Do organizace běžně volají lidé, kteří najdou opuštěné zvíře. Pracovníci zasahují i do divoce žijících kolonií. Tato zvířata odchytí a vykastrují, aby se předešlo dalšímu množení. Pokud se o sebe dokážou postarat, vrátí je zpět do předchozího prostředí. „V Česku nejsou kočičí kolonie tak časté, aby se daly považovat za škůdce,“ dodala Možná, která má sama jednoho čtyřnohého mazlíčka v dočasné péči.

Klíčová slova: útulek, kočky, zvířata, blešák, kavárna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.