25.11.2018 12:26


Oslavit vánoční svátky mohou lidé i bez zbytečného odpadu

Autor: Eva Maršalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Adventní čas tráví většina lidí nakupováním dárků, zapalováním svíček nebo pečením cukroví. Jaké dárky, svíčky a jídlo jsou ale nejméně environmentálně zatěžující? Životní styl s názvem zero waste podporuje opětovné a efektivní využití všech zdrojů bez tvorby odpadu. A podle jeho zastánců lze přijmout zodpovědnost vůči životnímu prostředí i v období vánočních svátků.

Brno – Rozsvícení stromečků a zdobení věnců, ale také přeplněné obchody a nákupní shon. Vánoční svátky jsou, alespoň co se přebytečného odpadu týče, jedním z nejvíce zatěžujících období roku. Není proto překvapením, že se někteří lidé rozhodli tento odpad zredukovat, a to nejlépe na nulu. Filozofie zero waste, tedy česky nulový odpad, nabízí praktickou a zároveň ekologickou cestu, jak se mohou rodiny na příchod Ježíška svědomitě připravit.

Jednou z možností je vyrobit si místo čokoládového kalendáře svůj vlastní z přírodního materiálu. Zavěsit na šňůru jdou třeba bavlněné ponožky nebo papírové krabičky, do kterých se vloží malé ozdoby, domácí perníčky, dřevěné hračky či motivační citáty.

Adventní věnce lze zase vytvořit z nasušeného ovoce a větví stromu. „Svíčky doporučuji z včelího vosku nebo stearinu, který je vyrobený z rostlinných olejů a živočišného tuku. Navíc je biologicky rozložitelný, na rozdíl od klasického parafínu, což je vedlejší produkt při zpracování ropy,“ zdůraznila Monika Stančíková z brněnského spolku beZWa výZWA, který propaguje životní styl právě v duchu zero waste.

Kdo chce chránit české lesy, může si vánoční stromeček na svátky jenom pronajmout. Zaměstnanci půjčovny většinou přivezou stromek v květináči několik dní před Štědrým dnem. Po dvou týdnech ho zase odvezou, aby sloužil dalším rodinám následující rok. Nedoporučuje se přitom používat umělé náhrady, a to ani z bioplastu. Vytvořit lze také originální motivy stromů z látky, kartonu nebo vyřezané ze starého dřeva.

Nejlepším způsobem, jak přinést z trhu ryby na štědrovečerní večeři, je podle Stančíkové ve vlastní krabičce nebo tašce. Zájemci o snížení své environmentální stopy by pak měli další potřebné ingredience nakoupit v bezobalových obchodech, kde se prodávají bio potraviny od lokálních pěstitelů.

Vánoční dárky by měly být zejména prostředkem, pomocí kterého vyjádří člověk svou lásku pro druhého.„Nejsem v tomto směru neústupná, neodmítnu zabalený dárek. Snažím se o tom ale dopředu mluvit s lidmi a potom hledám způsob, jak ten obal smysluplně využít. Jinak třeba nakupuji knihy z antikvariátů. Ve svém kruhu přátel si pak navzájem půjčujeme nějaké výtisky, které jsme ještě nečetli,“ svěřila se Natália Gašpieriková, která tímto způsobem žije už dva roky.

Zabalit předměty mohou lidé do látky, starých novin nebo třeba obnovitelných tašek. Nejlepší jsou pak podle Gašpierkové dárky k přímé spotřebě jako čaje, koření nebo domácí marmelády. Vhodnou variantou jsou také zážitkové dárky jako lístky na koncerty, poukaz do knihkupectví, permanentka do posilovny či vzdělávací kurzy.

Nakupovat dárky je vhodné i v takzvaných sekáčích, bazarech. Lidé mohou věnovat i věci z druhé ruky. „Hodně se nám tak podařilo zredukovat odpad. Doma jsme měli asi šedesátilitrový koš, který jsme vynášeli každý týden. Dnes ho naplníme za rok. Žádné rapidní změny jsme přitom nedělali,“ sdělila Stančíková, která se s manželem věnuje zero waste od doby, co se jim narodila dcera.

Klíčová slova: zero waste, vánoce, advent, ekologie, odpad

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.