18.11.2019 17:56


Oslavy třiceti let od Sametové revoluce v Praze: Rozhovory, koncerty i přednášky

Autor: Jessica Kapetanović | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Festival svobody i letos přinesl různorodý program na oslavu 17. listopadu v Praze. S heslem „už 30 let tu voní svoboda“ byly hlavními akcemi Korzo Národní či Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Návštěvníci festivalu se podívali na koncerty, poslechli si přednášky a diskuze, nebo zapálili svíčku k uctění památky bojujících za demokracii.

Korzo Národní, Autor: Jessica Kapetanović

Praha – Třicetileté výročí od Sametové revoluce oslavili 17. listopadu lidé po celém Česku s Festivalem svobody. Hlavní program v Praze se odehrál na Národní třídě, Václavském náměstí či Albertově. Návštěvníci festivalu mohli celý festival procházet s mobilní aplikací. Ta kromě informací o programu také posílala oznámení o historickém popisu místa, kde se člověk v danou chvíli pohyboval.

Korzo Národní neboli velká pouliční oslava na Národní třídě byla opět rozdělena na různé části, včetně dvou hlavních pódií s názvy Pravda a Láska. Na těch vystoupili různé kapely jako například Zrní, David Koller či Prago Union. Před Novou scénou Národního divadla si lidé poslechli stand-up comedy či vzdělávací přednášky v tramvajích.

K největším slavnostním aktům však patřily velkoformátové projekce v ulici a světelné instalace, které na budovách Národní třídy prezentovaly videa Paměti národa. „Přijde mi důležité na tuto akci přijít, zapálit svíčku a uctít památku těch, kteří bojovali za demokracii. Svoboda, kterou tu máme třicet let, není a nebyla zadarmo. Atmosféra je tu sice skvělá, na druhou stranu mi ale přijde, že z toho organizátoři dělají letos jakousi show,“ vyjádřila se k programu na Národní třídě jedna z návštěvnic Emilie Hybnerová. Na závěr na Národní třídě vystoupila zpěvačka Aneta Langerová s písní Modlitba pro Martu.

Národní třída se později kolem sedmé hodiny večer naplnila tolik, že organizátoři festivalu prosili návštěvníky, ať už tam nechodí. „Prosíme, nechoďte už na Národní třídu. Možná jste to samé slyšeli před třiceti lety, tak je to aspoň autentické,“ smál se novinář Jindřich Šídlo na velkém pódiu Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí. Tam kromě různých pěveckých vystoupení promluvil i Dalajláma přes video hovor či ředitel festivalu Svobody Jan Gregar. „Letos jsme to vzali poctivě, možná to někteří z vás vidí. Dřív to byl trošku občanský punk, třicet let od revoluce jsme se samozřejmě snažili, aby bylo vše připravené co nejlépe,“ popsal Gregar. Na závěr poděkoval za obrovskou účast. 

Festival byl uspořádán také studenty na Albertově, kde promluvili zástupci fakult Univerzity Karlovy. Díky Sametovému speciálu DVTV (audiovizuální projekt Daniely Drtinové a Martina Veselovského, pozn.red.) si hosté poslechli rozhovory se zpěvákem Michaelem Kocábem, ředitelem neziskové organizace Člověk v tísni Šimonem Pánkem či šéfredaktorem Aktuálně.cz Josefem Pazderkou. „Hrát s Pražským výběrem za komunistů bylo větší vzrůšo. Vytvářeli nám dobrý pocit dehonestacemi,“ vzpomínal se smíchem Michael Kocáb.

Na Albertově měly své místo i neziskové organizace jako například Amnesty International. U nich mohli lidé podepsat petici za protesty v Hong Kongu. „Za dob komunismu dostávali studenti a lidé občas dopisy z jiných zemí plné podpory. Toho chceme docílit touto peticí. Chceme do Hong Kongu poslat dopis a podporu, protože si tu lidé v Česku procházeli před třiceti lety něčím trochu podobným,“ vysvětlil dobrovolník za Amnesty International Omar Dahy. Po skončení programu se rekonstruoval průvod z Albertova na Rašínovo nábřeží z roku 1989.

Festival svobody založili organizátoři pražských akcí v roce 2016. V roce 2018 propojila akce dalších 45 měst napříč republikou. Zakládajícími členy jsou například Díky, že můžem či Nerudnýfest.cz.

Klíčová slova: Festival svobody, Praha, Korzo Národní, Albertov, Václavské náměstí, revoluce, svoboda, koncert, pochod, 17. listopad

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.