09.12.2014 18:29


Osobní asistence mentálně postiženým? Práce pro superhrdiny

Autor: Veronika Hlavinková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Je stresující, je namáhavá, je vyčerpávající. Je spíše posláním než profesí a nemůže ji dělat každý. Asi právě proto je nedostatkovým zbožím. Službu osobní asistenci mentálně postižených město Brno nenabízí. Zastřešují ji pouze nestátní organizace, které se přetahují o dobrovolníky. Jaké kvality by měl takový pracovník mít a co klientovi i jeho rodině přináší?

Brno – Osobní asistent je rukama i nohama nemocného. Aby byla pomoc kvalitní, musí asistent klienta dobře znát a disponovat mnoha triky a fígly, díky kterým jej obsluhuje. Alespoň částečná samostatnost je pro postižené obrovským pokrokem. Rodině naopak ulevuje od povinností a předchází syndromu vyhoření pečujícího. Ač je tato profese opravdu úctyhodná, je i ve velkém městě, jako je Brno, vzácným a nedostatkovým zbožím. O dobrovolnících nemluvě.

„K asistenci jsem se dostala přes dobrovolnictví. Když naše organizace hledala pomocníky na prázdninový pobyt pro dospělé, přihlásila jsem se a jela. Po návratu mi z kanceláře zavolali, že by mě chtěli zaměstnat,“ popisuje své začátky osobní asistentka mentálně postižených Marie Havlátová. V Domově pro mne, sdružení, které tuto službu poskytuje, pracuje na plný úvazek. „Město takovou péči nezajišťuje. Vše obstarávají nestátní organizace,“ uvedla Lea Janků zastupující Magistrát města Brna. Portál brněnské sociální péče uvádí celkově sedm organizací poskytujících asistenci zdravotně postiženým. „Poptávka po asistenci pro děti nebo osoby s mentálním postižením, které bývá nejčastěji kombinované s jinou vadou, je vysoká a je pouze malá část populace, která se chce této cílové skupině věnovat,“ okomentovala situaci vedoucí pracovnice Domova pro mne Ivana Chudíková. Uvědomuje si však, že je to práce náročná a ne pro každého vděčná.

Trpělivost, empatie a dobrá nálada

Kombinací vlastností, kterými by měl asistent disponovat, totiž neoplývá jen tak někdo. „Tohle musí mít člověk v srdci. Být empatický a flexibilní, aby dokázal pracovat jak s dětmi s autistickými rysy, tak s těžkým mentálním postižením,“ vysvětlila Chudíková. Důležitá je důvěryhodnost, kontroluje se i trestní bezúhonnost. „Trpělivost, nápaditost a neustále dobrá nálada,“ vyjmenovala podstatné kvality pracovníka Marie Havlátová. Tvrdí také, že pomocník musí klienta ideálně detailně znát a věnovat se mu.

Není tedy divu, že je takových lidí nedostatek. Dobrovolníci přitom velmi usnadňují existenci organizací. „Jsou určeni primárně pro volnočasové aktivity, na které mezi vlastními pracovníky nemáme kapacity.  Pro klienta je výhodou, že ho čas s dobrovolníkem nic nestojí a je s ním, protože chce, ne musí,“ chválí takovou aktivitu další vedoucí pracovnice Domova pro mne Lucia Ščehovičová.

Být tu pro klienta, mnohdy za minimální odměnu či vděk

„Postižený dostává pocit, že má někoho jen pro sebe. Někoho, kdo se mu věnuje a rozumí mu,“ popsala své zkušenosti asistentka Havlátová. Rodina naopak získává možnost odpočinku, dostatek času na vlastní osobu, společenský život či vedení domácnosti. „Asistence mi pomáhá extrémně. Můžu teď díky ní zase chodit do práce bez výčitek a s vědomím, že dcera stráví dopoledne s kvalitní péčí i programem,“ pochvaluje si služby maminka klientky Kateřina Sýkorová. Pomoc plánuje do budoucna využívat čím dál víc. „Chci pracovat, musím se věnovat malému synovi a odlehčení péče je nenahraditelné,“ vysvětlila své důvody.

Samotného asistenta musí taková práce bavit. „Pokud se naučí pracovat se stresem, který se na něj hrne ze všech stran, může profesi vykonávat i několik desítek let,“ řekla vedoucí Chudíková. „Životnost“ pracovníka je velice individuální. „Někdo vydrží pár měsíců, někdo pár let, někdo celý život,“ souhlasí Marie Havlátová. Nutné je však zvážit postupující věk a s ním spojené fyzické omezení. „Co si budeme nalhávat. Dívka ve dvaceti letech bude při stejných úkonech pracovat jiným tempem než žena v padesáti,“ uzavřela Chudíková.

Klíčová slova: osobní asistence, mentálně postižení, Domov pro mne

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.