15.12.2015 15:23


Osvojit dítě si mohou i nadále pouze manželé

Autor: Nikol Sikorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soudci zámitli návrh na změnu zákona o rodině, podle kterého není možné osvojení dítěte partnerem jednoho z rodičů. Zanikl by tím právní vztah mezi dítětem a původní rodinou. Zákon je však v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která staví zájmy dítěte na první místo.

Brno – Adoptovat, tedy osvojit dítě si můžou jen manželé. A to i potom, co ústavní soudci projednávali návrh o změně zákona o rodině. V úterý 15. prosince návrh zamítli. „Adoptovat dítě si můžou pouze manželské páry, ve výjimečných případech jednotlivci. Osvojením poté zaniká právní vztah s původní rodinou,“ uvedl soudce zpravodaj Tomáš Lichovník.

Ústavní soud, Foto: Nikol Sikorová

Návrh změny zákona vznikl na základě stížnosti L. P., který si podle rozhodnutí obecních soudů nemohl osvojit syna své přítelkyně. I přestože Listina základních práv a svobod říká, že zájem dítěte musí být na prvním místě při jakékoli právní činnosti. Zároveň však obecné soudy v případě L. P. postupovaly správně, jelikož zákon o rodině takovou adopci dítěte nedovoluje. Pokud by si syna osvojil, zanikl by právní vztah mezi dítětem a matkou.

 

Ústavní soudci návrh na změnu zamítli jako neodůvodněný. Podle jejich názoru, je pro dítě nejlepší taková rodina, která mu může poskytnout stabilní výchovné prostředí, tedy ta, kde jsou partneři manželé. „Další důvodem k zamítnutí bylo to, že otázka osvojení je velmi citlivá. Tím by se měl zabývat spíše zákonodárce než soud,“ dodal Lichovník.

Klíčová slova: Brno, Ústavní soud, zamítnutí, osvojení, zákon o rodině

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.