25.03.2017 08:57


Otevřenou zahradu v Brně provoněl medvědí česnek i kopřiva

Autor: Michaela Kolková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na bylinkové dílně v brněnské Otevřené zahradě si mohli návštěvníci vyzkoušet práci s medvědím česnekem a kopřivou. Z jarních bylin si vytvořili přírodní krém, pleťovou masku či tinkturu a vlastnoručně vyrobenou kosmetiku si s sebou odnesli domů.

Brno - První bylinková dílna letošního roku nesla název Jarní probuzení, jelikož si návštěvníci mohli vyrobit přírodní kosmetiku právě z prvních jarních bylin. Otevřenou zahradu v Brně zaplnili příznivci bylinkářství a za pomoci lektorek se naučili zpracovat medvědí česnek a kopřivu dvoudomou. Získali také tipy na další využití těchto časných bylin a vyměnili si své domácí recepty. „Naše dílničky probíhají tak, že se sejde okolo dvaceti lidí, kteří se rozdělí na menší skupinky. V těch potom společně pracujeme s bylinkami. O akci je velký zájem a většinou máme plno,“ popsala lektorka Klára Kepertová.

Autor: Michaela Kolková

Dílny se neúčastnily pouze ženy, zájem o výrobu přírodní kosmetiky projevili také muži. Součástí kurzu byla prohlídka celé Otevřené zahrady.

Autor: Michaela Kolková

Medvědí česnek, kopřivu, zelený jíl a éterické oleje využili například při přípravě pleťové masky nebo léčivé česnekové tinktury. Veškeré ingredience a pomůcky byly zahrnuty v ceně kurzu.

Autor: Michaela Kolková

Tipy na další použití prvních jarních bylin a jejich správné zpracování si všichni zapisovali, stejně jako doporučení pro používání přírodní kosmetiky. Příjemnou atmosféru kurzu dotvářela vůně čerstvě natrhaných bylin a vonných olejů, cítit byla také silná tinktura z medvědího česneku.

Autor: Michaela Kolková

Návštěvníci začali výrobou pleťové masky ze zeleného jílu. Smíchali sypký jíl s vodou a přidali pár kapek vonného oleje dle vlastního výběru. Hmota nesměla podle instrukcí lektorky přijít do kontaktu s kovem.

Autor: Michaela Kolková

Při práci s tuhou hmotou se zlomila nejedna plastová lžička. Účastníkům to však dobrou náladu nezkazilo. Hotovou pleťovou masku si každý nakonec odnesl v malé skleničce.

Autor: Michaela Kolková

Léčivou tinkturu z medvědího česneku se odvážil ochutnat jen málokdo. Její silné aroma a nazelenalá barva odradily i jediného muže ze skupiny, přesto si každý trochu této tekutiny odnesl s sebou domů. Lektorka následně předala zájemcům o bylinky recept, podle nějž si tinkturu mohou připravit. Výroba totiž vyžaduje týdny louhování medvědího česneku v silném alkoholu.

Autor: Michaela Kolková

Při práci si účastníci vyměňovali své zkušenosti s bylinkami a nezapomněli ani na doporučení lokalit vhodných pro sběr medvědího česneku. Často diskutovaná záměna této byliny s konvalinkou podle lektorky Kláry Kepertové nehrozí, jelikož medvědí česnek se dá snadno rozetnat podle své typické vůně.

Autor: Michaela Kolková

Spolu se svými výrobky si účastníci odnesli hrst čerstvě natrhaného medvědího česneku. „Hodí se nejen k výrobě tinktury, ale je možné z něj udělat i vynikající pesto na těstoviny,“ doporučovala Kepertová a přidala i další tipy na recepty.

Autor: Michaela Kolková

V Otevřené zahradě nepořádali organizátoři bylinkovou dílnu poprvé. Veřejnosti jsou kurzy přístupné po celý rok, jejich téma se pokaždé liší. Každý si proto může najít to, co jej zajímá. „Kromě této dílničky budeme mít letos i další. Za hezkého počasí pracujeme přímo v zahradě, v naší venkovní kuchyni a využíváme tam rostoucí bylinky," dodala Kepertová.

Své výrobky si účastníci mohli odnést s sebou domů, stejně jako hrst čerstvě natrhaného medvědího česneku. 

Klíčová slova: byliny, bylinková dílna, Otevřená zahrada, kurz bylinkářství, bylinkářství, medvědí česnek, kopřiva

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.