02.03.2019 11:50


Otoč kelímek zaplavuje Brno

Autor: Hana Podhorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

První český systém vratných kelímků vznikl v roce 2018 v Olomouci. Původní projekt tří kaváren využívá po osmi měsících od vzniku přes 170 kaváren v celé České republice. V Brně se zapojily například Buchta B, SKØG, nebo Faine. Minulý týden přibyly kavárny Mitte a RebelBean. Nyní je po Brně více než třicet šest kaváren, které revoluční kelímky nabízí.

Vratné kelímky nabízí i v kavárně SKØG

Brno – Jednoduché, vratné a udržitelné. Tak můžeme popsat projekt Otoč kelímek. V jakékoli zapojené kavárně si stačí říct o tento kelímek, zaplatit zálohu 50Kč a v klidu si vychutnat kávu s vědomím, že šetříte planetu.  V České republice se totiž za rok spotřebuje zhruba 350 milionů jednorázových kelímků na nápoje. „Naše kelímky jsou, oproti jednorázovým, z  polypropylenu. Ten je zvolený záměrně, pro jeho zdravotní nezávadnost, snadnou údržbu, odolnost a hlavně recyklovatelnost,“ komentuje autor projektu Jan Havránek.  

Kavárna Mitte na Panské ulici se zapojila do systému teprve nedávno, zejména kvůli šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí. Kelímky z propylenu zde nabízejí zhruba týden. „Máme docela stálou klientelu, zejména na kávu s sebou. Každému tedy nabídneme tuto alternativu a většina na to slyší a zvolí vratný kelímek,“ upřesňuje barista kavárny Mitte Patrik Tulipán.

Novou službu si pochvalují především zákazníci. „Mám radost z takového projektu. Jsou lidé, kteří se o ekologii příliš nezajímají. Tohle by jim mohlo otevřít oči. Na systému mi akorát chybí víčka, která nebudou z plastu a také bych byla ráda za větší výběr barev, " říká studentka Masarykovy univerzity Daniela Mocková. 

Stejného názoru je i student filozofické fakulty v Brně Matěj Nozar: „O projektu jsem se dozvěděl v kavárně na Masarykově univerzitě, použil jsem kelímek zatím dvakrát. Jsem rád, že si někde můžu koupit kávu s sebou a nemusím kvůli tomu vyhodit kelímek. Nelíbí se mi však jejich vzhled.  Také se mi nelíbí vršky, které jsou plastové. To mi nedává smysl a raději si kávu nechám vystydnout než si je vzít.“

Projekt otoč kelímek se stále inovuje. Opakovaně použitelná víčka chtějí autoři projektu představit v průběhu března. Další barvy kelímků pak v následujících měsících. „Už dnes máme v oběhu tři barvy. Majoritní je modrá, zhruba 10 % procent kelímků je v růžové a několik málo desítek v zelené. Další barvy budeme přidávat, neprozradím ale, které to budou,“ dodává Jan Havránek.

Přehlednou mapu Brna se všemi zapojenými kavárnami naleznete na webových stránkách www.otockelimek.cz/mapa.

Klíčová slova: ekologie, Brno, káva, kavárny, kelímek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.