11.03.2012 10:59


Panika kolem ACTA není odůvodněná

Autor: Jana Počtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Obchodní dohoda proti padělatelství je jedním z nejdiskutovanějších právních instrumentů posledních týdnů. Odpůrci skandují hesla jako právo na soukromí a svoboda internetu. Je dohoda ve skutečnosti opravdu tak omezující, jak tvrdí hnutí Anonymous? A měli bychom mít právo stáhnout si z internetu cokoliv zadarmo?

Brno Pohled odpůrců na dohodu ACTA je dnes díky médiím všeobecně známý. O tom, jak ji vidí právníci,  i o ochraně autorských děl obecně, hovořil Matěj Myška, odborník na autorské právo z Ústavu práva a technologií Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

Co dohoda ACTA mění?Matěj Myška je odborník na autorské právo  Foto: Jana Počtová

Opatření, která jsou v dohodě ACTA, se dělí na ta, která se musí přijat a která jen mohou. Povinné záležitosti už jsou dávno řešené na úrovni Evropské unie, to znamená, že nám nepřináší nic nového. U volitelných opatření se stát může rozhodnout, že je přijímat nebude. Pak je ale otázkou, proč by se měla taková ustanovení vůbec ratifikovat. Myslím si, že ve chvíli, kdy by se zákonodárci rozhodli takříkajíc utáhnout šrouby, ACTA jim k tomu potenciálně dává manévrovací prostor.

Kvůli čemu tedy lidé vycházejí do ulic a protestují?

Lidé se většinou odvolávají na verze, které se objevily na internetu dříve. Ustanovení ACTA byla původně nastavená dost jinak než v současnosti. Byly tam zavedeny kontroly notebooků na hranicích, zabavování iPodů, iPadů a jiných i-zařízení, odstřihávání od internetu a další drakonická opatření, která v současné verzi samozřejmě nejsou. Původní text ACTA totiž nebyl dán veřejnosti, ale poněkud překvapivě k němu měly přístup majoritní nahrávací společnosti, takže by se dalo říct, že původní verze byla šitá na míru jejich zájmům. Text dohody v dnešní podobě už tak problematický rozhodně není, i když je plný vágních formulací, u kterých si člověk není jistý, co vlastně znamenají.

Přinesla dohoda něco pozitivního?

Je to trochu paradox. Tím, že ACTA byla v původních verzích poměrně extrémní, lidé se začali ptát a zajímat, proč by jim měl najednou někdo obrazně řečeno lézt do soukromí za účelem ochrany autorských práv. Jako největší plus ACTA tak vidím to, že se otevřela diskuse o tom, jak je dnes nastavené autorské právo, duševní vlastnictví a proč bychom měli chránit myšlenky a autorská díla v dnešní informační společnosti. Veřejnou debatu, která ovšem bude respektovat jak zájmy uživatelů, tak autorů - a to zdůrazňuji, nelze než přivítat.

Proč je tedy třeba autorská díla chránit? Když ukradnu kolo, majiteli bude chybět, ale když si stáhnu film, tak přece z ničeho neubude.  Servery typu Uložto.cz patří mezi sporné body dohody ACTA  Foto: Jana Počtová

Oboje ale něco stojí, minimálně čas a úsilí autora, který by je mohl investovat odlišně. Myšlenka, že všechno by mělo být volně ke stažení a zdarma, je určitě krásná a lákavá. V tom případě je ale potřeba najít nějaký vhodný alternativní obchodní model, který by nestál výlučně na prodeji jednotlivých kopií autorského díla, ale umožňoval by zajistit dostatečný příjem autorům i tehdy, kdy díla budou dostupná online a zdarma. Nemyslím si ale, že by zpřísnění represe bylo tím pravým a jediným řešením současného stavu.

Jaká je budoucnost ACTA?

Rozhodně ne růžová a bezproblémová. Politická vůle k její ratifikaci už myslím chybí. Vzhledem k vývoji na politické scéně v zahraničí bývá ACTA označována i za mrtvou. Každopádně její zákonnost a soulad se základními lidskými právy a svobodami má přezkoumat Soudní dvůr Evropské unie, který by do této problematiky mohl přinést trochu světla. Obdobné otázky, jako nastolila ACTA, bude ale nutno řešit ve chvíli, kdy se některá problematická ustanovení promítnou do chystané revize směrnice o vymáhání práv z duševního vlastnictví. Jejich zanesení do národních řádů členských států by už pak mohly příslušné orgány EU vůči nim prosazovat.


Klíčová slova: ACTA, autorské právo, internet

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.