07.03.2018 16:51


Papírový obušek je jediný, který má v této společnosti místo, říká organizátor brněnské demonstrace

Autor: Anna Vaculíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Demonstrace proti zvolení Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela komise Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) probíhaly v pondělí večer napříč celou republikou. Ačkoliv byly akce naplánované spontánně, volba komunistického poslance vyburcovala lidi natolik, že vyšli do ulic. Účast na demonstracích se počítala na desetitisíce. Hlavním organizátorem brněnské akce byl Vojtěch Vrabec, student bezpečnostních a strategických studií a mezinárodních vztahů na Masarykově univerzitě. V návaznosti na pražskou demonstraci neváhal o zorganizování té brněnské ani pět minut.

Hlavní organizátor brněnské demonstrace Vojtěch Vrabec. Foto: Anna Vaculíková

Brno – Jako hlavní organizátor pondělní brněnské demonstrace proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do funkce předsedy komise pro Generální kontrolu bezpečnostních sborů se Vojtěch Vrabec na podiu před téměř zaplněným náměstí Svobody ujal hlavního slova a zahájil akci. Podle Vrabce, který je studentem bezpečnostních a strategických studií na Masarykově univerzitě, je důležité, že se demonstrace konaly, a to hlavně proto, že tyto akce spojují lidi se stejným názorem a ti pak vidí, že nejsou sami.

 

Demonstrace proběhly v několika městech republiky. Jak samotný nápad na zorganizování těchto hromadných demonstrací vznikl?

Nápad vznikl u pražských organizátorů, především od Vojtěcha Otevřela, který založil facebookovou událost. V reakci na to, jsme podobně narychlo, udělali brněnskou událost a všechno jsme domlouvali v průběhu pátku, takže detaily vlastně vůbec nebyly známy. Byla to opravdu spontánní reakce na zvolení Ondráčka. Jeho zvolení byla poslední kapka a opravdu bylo potřeba vyjít do ulic

 

Jak jste se dostal k organizaci brněnské demonstrace?

S kamarádem a spolužákem z bezpečnostních studií jsme si okamžitě napsali, když jsme zjistili, že pro Prahu vytvořili organizátoři facebookovou událost a v pěti minutách jsme se rozhodli udělat i brněnskou. Vlastně jsme ani neuvažovali, že bychom to neudělali.

 

Má smysl vést v dnešní době demonstrace tohoto typu?

Určitě má. Je důležité udržovat nějakou morálku mezi lidmi, aby viděli, že nejsou sami a že jejich názor sdílí více jedinců napříč celou zemí.

 

Jste spokojený s účastí a průběhem včerejší demonstrace? Přeci jen se o akci nevědělo dlouho dopředu.

Na to, jak narychlo byla akce zorganizovaná, mě účast velmi překvapila, protože na magistrát se nahlásilo pět set až tisíc lidí a podle odhadu policie tam bylo přes tři tisíce demonstrujících. Nicméně čísla ještě nejsou oficiálně potvrzená. Každopádně díky tomu, že jsme měli vlastní organizátory i v davu, si myslím, že akce proběhla pokojně. Nedošlo k ničemu, co bychom museli na místě řešit.

 

Vaše demonstrace je spojená i s petiční akcí. Co s peticemi následně plánujete udělat?

Petice jsme vybrali včera mezi pátou a šestou hodinou večerní na petičních místech a já osobně je odvezu do Prahy. Momentálně řeším s organizátory, kdy jim petice předám.

 

Máte představu kolik v současné chvíli podepsalo lidí?

V tuto chvíli nevidíme na jednotlivá petiční místa, nicméně včera jsme vyčerpali všechny archy, které jsme na náměstí Svobody měli, a ještě jsme je na místě doplňovali. Někteří organizátoři v davu dokonce okamžitě zaběhli k tiskárně a donesli nám řádově asi sto archů ještě přímo na místo. Organizace byla opravdu ad hoc, ale povedlo se.

 

Je odvolání Zdeňka Ondráčka jediným cílem akce?

Určitě ne. Hlavním cílem těchto událostí bylo spojit lidi, dát jim vědět, že nejsou sami. Je to vyjádření se nad stavem, který tady panuje od říjnových voleb a nad tím, že extrémistické názory se mnohem více dostávají do popředí.

 

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pořadu Partie televize Prima uvedl, že nechápe důvody těchto demonstrací, a že ten, kdo Ondráčkovi upírá právo na funkci, podle něj není demokrat. Jak byste na toto nařčení předsedy KSČM reagoval?

My nevyvíjíme vyslovený tlak na Sněmovnu. Touto peticí pouze doporučujeme, aby se zabývala odvoláním Zdeňka Ondráčka. Potom je už opravdu na Sněmovně, jak naloží s tím, že občané vyšli do ulic a jak budou vyslyšeni.

 

Premiér Babiš oznámil, že je připraven navrhnout Sněmovně odvolání Ondráčka z postu předsedy komise pro dohled nad GIBS. Nezdá se vám to to účelové, když Ondráček byl pravděpodobně zvolen i hlasy ANO?

Samozřejmě zdá, to je jednoznačná odpověď. A právě, jak jsem zmiňoval ve svém projevu, by byla velká škoda a bylo by na pováženou, kdyby si Andrej Babiš za tento čin připsal kredity, protože ta iniciace ze strany ANO je více než zřejmá.

 

Myslíte si, že zvolení Zdeňka Ondráčka je jen pomyslným začátkem, že se tím otevírají vrátka přístupu komunistů k moci?

Tak těchto malých krůčků je více, ale doufám, že do budoucna jich bude čím dál méně. Nicméně teď už je to na nás, občanech, jestli budeme slyšet a jestli náš názor bude vyslyšen i na vyšších místech. 

 

Jaký význam ukrývá symbolický papírový obušek?

Jak jsem zmiňoval ve svém projevu, symbolický papírový obušek je forma obušku, která ještě místo v této společnosti má. Ten pravý ne.

Klíčová slova: Brno, demonstrace, Zdeněk Ondráček, papírový obušek,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.